Nicholas Throckmorton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sir Nicholas Throckmorton

Nicholas Throckmorton (lub Throgmorton) (ur. 1515 lub 1516, zm. 12 lutego 1571) – angielski dyplomata i polityk.

Jego karierę wsparł Thomas Seymour, 1st Baron Seymour of Sudeley. Gdy w 1547 roku Seymour został ścięty, Trockmorton zdołał uniknąć łączenia jego nazwiska z jego procesem.

Zasiadał w parlamencie w latach 1545–1567 jako reprezentant miasta Devizes. Od maja 1559 do kwietnia 1564 był ambasadorem Anglii we Francji.

W maju 1565 był ambasadorem w Szkocji. Miał nie dopuścić by Maria Stuart i Henryk Stuart, lord Darnley pobrali się. Zawiódł. Po zabójstwie Darnleya, Elżbieta I Tudor znów wysłała Trockmortona do Szkocji w czerwcu 1567 roku. Szkoccy baroni właśnie uwięzili Marię, a Elżbieta kazała swemu ambasadorowi uzyskać jej uwolnienie. Trockmorton radził królowej wesprzeć baronów. W Szkocji działał inaczej niż kazali mu Elżbieta I i sir William Cecil. Działał również inaczej niż sam radził. Zaczął sprzyjać Marii i dbać o jej bezpieczeństwo. Szkoccy baronowie znali jego sympatię do Marii i niechętnie znosili obecność angielskiego dyplomaty. Gdy złamał zasady pokazując Marii listy jakie wiózł od Elżbiety do baronów, za co królowa angielska odwołała go do Londynu w sierpniu 1568 roku.

Oskarżony o udział w pro-stuartowskim spisku (1569), który zorganizował Thomas Howard, 4. książę Norfolk, Trockmorton został uwięziony przez jakiś czas w Windsorze.

Trockmorton zmarł w 1571 roku. William Cecil, który ciągle kłócił się z nim za życia, mówił o nim dobrze po śmierci, powtarzając, że szykował go jako swego następcę.


Poprzednik
Charles Brandon, 1. książę Suffolk
Royal Standard of King Louis XIV.svg angielski ambasador we Francji
15591563
Royal Standard of King Louis XIV.svg Następca
Henry Norris, 1. baron Norreys