Nicolas Hulot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nicolas Hulot
Ilustracja
Nicolas Hulot (2008)
Data i miejsce urodzenia 30 kwietnia 1955
Lille
Zawód dziennikarz, pisarz, ekolog
Odznaczenia
Oficer Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Oficer Orderu Narodowego Zasługi (Francja) Kawaler Orderu Sztuki i Literatury (Francja)

Nicolas Hulot (ur. 30 kwietnia 1955 w Lille) – francuski dziennikarz telewizyjny, pisarz, działacz ekologiczny.

Po sukcesie programu telewizyjnego jego autorstwa nadawanego w TF1 pt. Ushuaïa, le magazine de l'extrême, w którym zwracał uwagę na szkody wyrządzane środowisku przez ludzi, zaangażował się głęboko w kwestie ochrony środowiska i uświadamiania społeczeństwa w tym zakresie. W 1990 stworzył fundację "Ushuaïa", która w styczniu 1995 przyjęła nazwę "Fundacja Nicolasa Hulot na rzecz Natury i Człowieka" (Fondation Nicolas-Hulot pour la nature et l'homme).

W sposób nieformalny doradzał w kwestiach dotyczących ekologii prezydentom Francji: Nicolasowi Sarkozy'emu oraz Jacques'owi Chirakowi. W 2002 odrzucił propozycję tego ostatniego dotyczącą objęcia funkcji ministra ds. ekologii. W 2007 zrealizował film dokumentalny pod tytułem Le Syndrome du Titanic.

Zapowiedział udział w wyborach prezydenckich w 2007 w celu podkreślenia wagi kwestii ekologicznych, jednak ostatecznie nie wystartował w wyborach gdyż udało mu się skłonić pięciu głównych kandydatów do podpisania zaproponowanego przez niego paktu ekologicznego.

13 kwietnia 2011 Nicolas Hulot ogłosił w Sevran, że ma zamiar wystartować w wyborach prezydenckich w 2012.[1]

6 grudnia 2012 Hulot został nominowany przez prezydenta Francji, F.Hollande'a, specjalnym wysłannikiem ds. planety.[2]

Dziadek Nicolasa Hulot był architektem i sąsiadem reżysera Jacques'a Tati, który inspirował się tą osobą tworząc postać pana Hulot w filmie pt. Les Vacances de monsieur Hulot w 1953.

Odznaczenia[edytuj]

Przypisy

  1. Marion Brunet: 2012 : Nicolas Hulot se lance dans la course à l'Élysée (fr.). lefigaro.fr, 13 kwietnia 2011. [dostęp 13 kwietnia 2011].
  2. Emmanuelle Réju: Nicolas Hulot nommé envoyé spécial pour la planète (fr.). lecroix.fr, 6 grudnia 2012. [dostęp 6 grudnia 2012].