Nicolas de Pigage

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nicolas de Pigage
Ilustracja
Nicolas de Pigage, namalowany przez Annę Dorotę Therbusch
Data i miejsce urodzenia 3 sierpnia 1723
Lunéville
Data i miejsce śmierci 30 lipca 1796
Schwetzingen
Zawód architekt
Strona internetowa

Nicolas de Pigage (ur. 3 sierpnia 1723 w Lunéville; zm. 30 lipca 1796 w Schwetzingen) – był francuskim architektem. Jako syn kamieniarza rozpoczął on w 1743 w Paryżu studia na École militaire, rok później przeniósł się na akademie royale d’architecture, gdzie studiował pod nadzorem Jacques-François Blondel. Elektor Karol IV Teodor Wittelsbach wezwał go na dwór Palatynatu Reńskiego w Mannheim, gdzie w 1752 dostał urząd naczelnego dyrektora budowlanego.

Pod kierownictwem Pigage zbudowano w latach 1755–1773 pałac Benrath. Podczas prac budowlanych w 1762 Nicolas de Pigage nazywany był dyrektorem ogrodu w Palatynacie Reńskim. Pigage uczestniczył podczas urządzania rezydencji w Mannheim i w Schwetzingen (między innymi wybudował on teatr zamkowy w Schwetzingen i poszerzył kościół katolicki Świętego Pankratiusa w Schwetzingen. Na zamku w Mannheim zlecono mu budowę wschodniego skrzydła.

Poza tym Pigage zaprojektował bramę Karola w Heidelbergu, łuk triumfalny bramy miejskiej w Frankenthal, jak również nieruchomość, protestancką fundację opieki Schönau. Dla bankiera w Palatynacie Reńskim, wybudował on pałac przy ulicy we Frankfurcie nad Menem[1].

Miasto Mannheim nazwało w jednej z części miasta Rheinau ulice jego nazwiskiem[2]. Także w dzielnicy Benrath, w Düsseldorfie, blisko zamku, jedna z ulic jest nazwana po nim.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pałac we Frankfurcie
  2. Ulica Pigage, Archiwum miasta Mannheim, 2016-03-19

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]