Nidarosdomen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Katedra Nidaros
katedra (od 1152)
Ilustracja
Fasada katedry (2016)
Państwo

 Norwegia

Miejscowość

Trondheim

Wyznanie

luteranizm

Kościół

Kościół Norwegii

Diecezja

Diecezja Nidaros

Położenie na mapie Sør-Trøndelagu
Mapa konturowa Sør-Trøndelagu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Katedra Nidaros”
Położenie na mapie Norwegii
Mapa konturowa Norwegii, po lewej znajduje się punkt z opisem „Katedra Nidaros”
Ziemia63°25′37″N 10°23′45″E/63,426944 10,395833
Strona internetowa

Katedra Nidaros (Nidarosdomen)gotycka katedra wybudowana w 1152 r. w Trondheim.

Katedra nosząca do dziś starą nazwę Trondheim wzorowana była na angielskiej katedrze w Canterbury. Ta największa w całej Skandynawii świątynia jest miejscem pochówku króla Norwegii Olafa II. Wprowadził on w swym kraju chrześcijaństwo i przez wiele lat po jego śmierci jego grób był miejscem pielgrzymek. To sprawiło, że czterdzieści lat po pogrzebie zaczęto budować katedrę. Srebrna trumna Olafa nie zachowała się, gdyż w 1537 wywieziono ją do Danii i przetopiono na monety[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1153 świątynia stała się katedrą katolickiej archidiecezji Nidaros. Była nią aż do ucieczki z miasta ostatniego katolickiego arcybiskupa Olava Engelbrektssona w 1537, kiedy to rozpowszechnił się protestantyzm.

W katedrze przechowywane są norweskie regalia. Z wieży katedry można podziwiać widok całej okolicy[2]. Nieopodal znajduje się Pałac arcybiskupów w Trondheim wzniesiony w XIII w. Katedra jest tradycyjnym miejscem pochówku rodzin królewskich, a od 1814 stanowi miejsce koronacji wszystkich kolejnych monarchów Norwegii[1].

Prace nad katedrą rozpoczęły się około 1070, a zakończyły dopiero około 1300. Na przestrzeni lat katedra była wielokrotnie niszczona przez pożary. Obecny wygląd zawdzięcza rozpoczętej w 1869 odbudowie, początkowo według projektu architekta Heinricha Ernst Schirmera, a dokończona przez innego Christiana Christie. Odbudowa została oficjalnie zakończona w 2000 roku[3].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Rzeźby[edytuj | edytuj kod]

Rzeźby na fasadzie Nidarosdomen
Rzeźby na fasadzie Nidarosdomen

Korpus budowli z szarego steatytu wieńczy dach kryty zieloną miedzią i strzelista wieża. Okrągłe okna i ornamenty, tak zwane „psie zęby”, pochodzą z XII w. i były wykonane przez angielskich kamieniarzy z Lincoln. Ślady wpływu gotyku angielskiego nosi także wczesnogotyckie prezbiterium z ostro podwyższonymi łukami, maswerkami i łukami przyporowymi. Nawa główna powstała na początku XIII w. zgodnie z założeniami architektury wczesnego gotyku. Podczas pożaru w 1719 uległa jednak całkowitemu zniszczeniu, a odbudowana później kopia to przykład neogotyku. Na frontowej ścianie katedry znajduje się 57 rzeźb apostołów i świętych.

W literaturze[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Odd Brochmann, Stephan Tschudi-Madsen, Ola Storsletten, Nidarosdomen, Store norske leksikon, 27 sierpnia 2021 [dostęp 2021-12-18] (norw. bokmål).
  2. Nidaros Cathedral, www.visitnorway.com [dostęp 2021-12-18] (ang.).
  3. Nidarosdomen | Verdens nordligste gotiske katedral, Historiske Trondheim [dostęp 2021-12-18] (norw. bokmål).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]