Nie oczekiwali

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nie oczekiwali
Ilustracja
Autor Ilja Riepin
Rok wykonania 1884-1888
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 160,5 × 167,5 cm
Muzeum Galeria Tretiakowska
Miejscowość Moskwa

Nie oczekiwali (oryg. ros. Не ждали), inny wariant tytułu: Powrót zesłańca[1] – obraz Ilji Riepina namalowany w latach 1884–1888[2].

Obraz należy do serii dzieł Riepina poruszających tematykę rosyjskiego ruchu rewolucyjnego (Narodnaja Wola i inne organizacje spiskowe)[3].

Dzieło przedstawia niespodziewany powrót zesłanego na Sybir uczestnika ruchu rewolucyjnego do swojej rodziny. Akcja obrazu rozgrywa się w salonie wyposażonym w fortepian, stół i kilka krzeseł, z obrazami na ścianach. Ubrana w fartuch służąca otwiera szeroko drzwi do salonu, wpuszczając do niego nowo przybyłego. Mężczyzna ubrany jest w znoszony chłopski płaszcz i stare buty, w ręku trzyma kapelusz. Ma krótko ścięte włosy, zaś jego twarz wyraża radość zmieszaną z niedowierzaniem i poczuciem winy[3]. Zesłaniec został ukazany w najsilniej oświetlonym miejscu kompozycji, gdzie zbiega się światło padające od strony otwartych drzwi i od okna po lewej stronie obrazu[3].

Na pierwszym planie artysta ukazał matkę zesłańca, ubraną w żałobny strój domowy oraz czepiec, która na widok syna wstała z fotela i zatrzymała się w geście niedowierzania, wpatrzona w jego postać. Podobny wyraz twarzy widoczny jest u młodej żony powracającego, siedzącej na fotelu przy fortepianie w głębi obrazu. Dwoje małych dzieci, siedzących za stołem, przygląda się ojcu ze zdumieniem (dziewczynka) i radością (chłopiec). Artysta uchwycił moment, w którym rodzina nie dowierza jeszcze w szczęśliwy powrót mężczyzny, zanim wszyscy zaczną z radością się witać[3].

W czasie pracy nad obrazem Riepin szczególną uwagę poświęcił postaci powracającego zesłańca i wyrazowi jego twarzy. Początkowo planował ukazać go jako człowieka silnego i zdecydowanego; już po zakończeniu pracy nad pozostałymi partiami dzieła nadał jego postaci bardziej wieloznaczny charakter[3].

Gniedycz wymienia obraz Nie oczekiwali wśród najlepszych płócien Riepina[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b P. Gniedycz, Arcydzieła..., s.204
  2. P. Gniedycz, Arcydzieła..., s.185

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • P. Gniedycz, Arcydzieła malarstwa rosyjskiego, Warszawa 2008, Arkady, ​ISBN 978-83-213-4489-8
  • The Tretyakov Gallery in Moscow, Aurora Art Publishers, Leningrad 1979, opis obrazu nr 63 (brak numerów stron)