Przejdź do zawartości

Nie z tego świata (serial telewizyjny 2005)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nie z tego świata
Supernatural
Ilustracja
Gatunek

dark fantasy
dramat
horror
dreszczowiec

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Oryginalny język

angielski

Twórcy

Eric Kripke

Główne role

Jensen Ackles
Jared Padalecki
Misha Collins[1]

Liczba odcinków

327 + 2 specjalne

Liczba serii

15

Lista odcinków
Produkcja
Produkcja

Eric Kripke
McG
David Nutter
Robert Singer
Kim Manners (2005–2009)
Sera Gamble (2010–2012)
Jeremy Carver
Firma:
Kripke Enterprises
Wonderland Sound and Vision (2005–2013)
Warner Bros. Television

Czas trwania odcinka

40–45 minut

Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji

Stany Zjednoczone

Data premiery

13 września 2005

Stacja telewizyjna

The WB (seria 1)
The CW (serie 2-15)

Lata emisji

2005–2020

Status

zakończony

Chronologia
Powiązane

Ghostfacers
Supernatural: The Animation

Strona internetowa

Nie z tego świata (ang. Supernatural) – amerykański serial z gatunku dark fantasy, stworzony przez Erica Kripkego, wyemitowany po raz pierwszy 13 września 2005 roku przez amerykańską telewizję The WB (od drugiego sezonu przez stację The CW). W Polsce prawa do emisji tego serialu kupił TVN, który w lipcu 2010 zakończył emisję na 4 serii. Serial Nie z tego świata wyprodukowała firma Warner Bros. Television we współpracy z Wonderland Sound and Vision. Producentami wykonawczymi serii są Eric Kripke, Joseph McGinty Nichol oraz Robert Singer. W międzyczasie funkcję tę pełniła również Sera Gamble (w latach 2010–2012), która od ósmego sezonu została zastąpiona przez Jeremy’ego Carvera oraz Kim Manners, który zmarł w trakcie produkcji czwartego sezonu[2].

Serial kręcony jest w Vancouver oraz w Kolumbii Brytyjskiej. Pilot serialu został obejrzany przez ponad 5 milionów widzów[3], a wyniki oglądalności pierwszych czterech odcinków skłoniły telewizję The WB do zlecenia produkcji pełnego sezonu. Pierwotnie Kripke rozplanował serial na trzy sezony, lecz ostatecznie fabuła została rozszerzona do pięciu. Seria piąta była emitowana od 10 września 2009 do 13 maja 2010 i zawiera konkluzję do wszystkich głównych wątków serialu[4]. Jednakże stacja telewizyjna, związku z popularnością serialu oficjalnie prolongowała serial do 6 sezonu[5] i kolejnych.

Dnia 11 stycznia 2015 roku stacja The CW ogłosiła przedłużenie serialu o 11. sezon[6], a 11 marca 2016 roku ogłosiła przedłużenie o kolejny, 12. sezon[7]. Z kolei 31 stycznia 2019 roku potwierdzono produkcję piętnastego sezonu[8], który zgodnie z decyzją ogłoszoną 22 marca 2019 r. będzie finałowym[9].

Produkcja i emisje

[edytuj | edytuj kod]

Pomysłodawcą serialu jest Eric Kripke, który w zamierzeniach miał kręcić serial o reporterze, podróżującym po Stanach Zjednoczonych opisując zjawiska paranormalne i nadprzyrodzone. Producenci jednak byli sceptyczni co do tego pomysłu; uznali, że trzeba czegoś więcej. Kripke wpadł więc na pomysł stworzenia historii o braciach walczących ze złem. Ta wersja spodobała się producentom i stworzono serial organizując casting. Premiera pierwszego odcinka odbyła się 15 sierpnia 2005, natomiast odcinek finałowy sezonu: 4 maja 2006. Od 28 sierpnia 2006 do 17 maja 2007 emitowano w Stanach drugi sezon. Premiera trzeciego sezonu odbyła się 4 października 2007. Początkowo serial emitowany był przez stację The WB. 24 stycznia 2006 połączyła się ona z UPN i utworzyła The CW. Serial niezmiennie emitowany był przez stację The CW w każdy czwartek o godzinie 8 czasu centralnego. W 2010 roku nastąpiło przeniesienie emisji 6 sezonu na piątek na godzinę 9 czasu centralnego, również sezon 7 był emitowany w piątki. Natomiast w 2012 roku zdecydowano, że serial zostanie przeniesiony na środę na godzinę 9 czasu centralnego.

W Polsce prawa do emisji serialu wykupiła stacja TVN. Tytuł serialu Supernatural został przetłumaczony na Nie z tego świata. Emisja pierwszego sezonu serialu w Polsce rozpoczęła się 20 listopada 2006 roku w poniedziałek o godzinie 22:35 oraz po wielu przejściach (niespodziewane zmiany pory emisji oraz niezapowiadane przerwy) stacja TVN wyemitowała 10 września 2007 roku finał pierwszego sezonu. Natomiast emisję drugiego sezonu 6 września 2007 roku (4 dni przed zakończeniem emisji pierwszego sezonu w stacji TVN) rozpoczęła stacja TVN 7.

Opis serialu

[edytuj | edytuj kod]

Akcja serialu zaczyna się ponad dwadzieścia lat temu, gdy spokój pewnej szczęśliwej, amerykańskiej rodziny z Kansas zostaje zdruzgotany. Szczęśliwa żona i matka dwóch synów niespodziewanie ginie w niewyjaśnionych okolicznościach, a świadek niesamowitego zdarzenia, jej mąż John Winchester, w panice ucieka wraz ze swoimi dziećmi – Deanem i Samem – z płonącego domu. John postanawia zgłębić sprawę śmierci żony na własną rękę, szukając odpowiedzi w zjawiskach paranormalnych i poznając innych podobnych jemu, żądnych zemsty ludzi.

 Osobny artykuł: Pilot (Nie z tego świata).

W pierwszym, pilotażowym odcinku, poznajemy dorosłego już Sama. W jego domu pojawia się starszy brat – Dean, razem wyruszają na poszukiwanie ojca, gdyż okazuje się, że John zniknął wiele dni temu i nie daje znaków życia. Znajdują tam ducha i rozprawiają się z nim. Wracają do domu Sama, gdzie jego dziewczyna ginie w bardzo podobny sposób jak jego matka. On zaś decyduje się wyruszyć z bratem na poszukiwanie ojca.

Pierwszy sezon

[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy sezon to głównie poszukiwania ojca przez braci Winchesterów. Okazuje się, że rzeczy, o których mówił im ojciec przez lata ich młodości, są prawdziwe i w czasie podróży jego śladami bracia trafiają na przeróżne nadprzyrodzone formy bytu, często zmuszeni są podjąć się walki z nimi na własną rękę, organizując tzw. „Łowy”. Sam zaczyna miewać dziwne, prorocze sny oraz okazuje szczątkowe zdolności telekinetyczne. Pod koniec serii braci odnajduje ich ojciec, który wpadł wreszcie na wiarygodny trop zabójcy swojej żony oraz dziewczyny Sama. Okazuje się, że za tymi i innymi podobnymi zdarzeniami stoi potężny, żółtooki demon Azazel, którego może uśmiercić jedynie Colt – broń wytworzona niegdyś przez jednego z łowców. Niestety demon ucieka z potrzasku a John, Sam i Dean wylatują z drogi przez ciężarówkę prowadzoną przez demona.

Drugi sezon

[edytuj | edytuj kod]

Drugi sezon zaczyna się w klinice, gdzie Dean przeżywa śmierć kliniczną i poznaje kostuchę. Okazuje się, że Dean musi podjąć decyzję – odejdzie lub zostanie jako duch i z czasem przeistoczy się w coś, na co od zawsze polowali. Zrozpaczony ojciec przywołuje w piwnicy Azazela i zawiera z nim pakt: za życie Deana ofiaruje swoją duszę oraz ich jedyną nadzieję na zabicie Żółtookiego demona – Colta, wraz z ostatnim nabojem. Pakt został przypieczętowany i parę minut po cudownym ozdrowieniu Deana, John umiera o godzinie 10:41. Zrozpaczeni bracia palą ciało swojego ojca oraz postanawiają dalej tropić potężnego demona. Bracia natykają się na kilka przypadków ludzi obdarzonych nadprzyrodzonymi mocami podobnymi do ciągle nasilającego się „daru” Sama. Rodzice większości tych „cudownych dzieci” zginęli w pożarze podobnym do tego, który zabrał matkę Winchesterów. Finisz drugiej serii ma miejsce w opuszczonej osadzie, gdzie w tajemniczych okolicznościach trafia Sam. Spotyka tam innych obdarzonych paranormalnymi mocami ludzi, również tych znanych już z poprzednich odcinków. Wkrótce członkowie tej grupy zaczynają po kolei ginąć. Rozpoczyna się konkurs, w którym z grupy „pupili” Azazela przeżyć musi tylko jeden. W końcu przy życiu zostaje Sam oraz Jake, który wykorzystując swoją moc atakuje Winchestera z zamiarem wygrania „konkursu”. W końcu przybywa z pomocą Dean oraz Bobby, przyjaciel rodziny, wspólnie udaje im się pokonać przeciwnika. Dobre zakończenie psuje jednak Jake, ostatkiem sił wbijający Samowi nóż w plecy. Winchester ginie na miejscu. Zrozpaczony z powodu straty brata Dean wzorem ojca podpisuje pakt z demonem, za życie Sama ofiaruje swoją duszę – pozostaje mu rok życia. Sam zaraz po obudzeniu się chce wyruszyć na poszukiwania demona. Wkrótce bracia i ich przyjaciele wpadają na trop starego cmentarza chronionego przed demonami olbrzymią pułapką. Azazel będąc demonem nie może wejść na teren cmentarza, więc posyła tam Jake’a, przy pomocy znanego już z pierwszej części Colta otwiera wrota piekieł. Na świat wydostają się setki demonów oraz dusza Johna Winchestera, na szczęście nasza grupa łowców zamyka wrota, a Dean zabija przy pomocy Colta Żółtookiego Demona.

Trzeci sezon

[edytuj | edytuj kod]

Trzeci sezon krąży wokół próby złamania paktu Deana z demonem. Bracia szybko znajdują kogoś kto chce im w tym pomóc; jest to Ruby – demonica-renegat która z nieznanych powodów postanawia wspierać braci w walce z armią Lilith, przywódczyni demonów, które wydostały się z otchłani piekieł. Ruby (dzięki swojemu nożowi podobnemu w działaniu do wiekowego Colta) swoje dobre zamiary udowadnia wielokrotnie ratując Winchesterów z opresji. Bracia natrafiają również parokrotnie na Bellę Talbot, Angielkę handlującą przedmiotami obdarzonymi paranormalnymi mocami. Bella wkrótce kradnie Deanowi Colta, okazuje się bowiem że Bella podobnie jak Dean zawarła pakt z demonem, który teraz za unieważnienie ich porozumienia zażądał pistoletu oraz zabicia Sama (to drugie Belli się nie udaje i wkrótce za karę umiera). Pomimo straty Colta dzięki Belli Dean dowiedział się jaki demon jest strażnikiem jego paktu – okazuje się nim być sama Lilith kryjąca się pod postacią małej dziewczynki. Ponadto potężna demonica każe swoim podwładnym zamordować Sama – widzi w nim konkurenta do roli swego rodzaju „antychrysta”. W końcu na dwa dni przed wypełnieniem się paktu, Bobby namierza Lilith. Cała trójka postanawia udać się do Indiany, wiedząc, że zabicie Lilith unieważni pakt. Ponieważ jednak nie posiadają już legendarnego Colta, postanawiają poprosić Ruby, aby pomogła im dzięki swojemu nożowi. Ruby nie zgadza się jednak na plan Winchesterów, uważa go bowiem za zbyt ryzykowny. Dean kradnie jej nóż i bracia w końcu docierają do Indiany z zamiarem unicestwienia Lilith. Sytuacja jednak szybko się komplikuje – większość mieszkańców miasta została opętana przez demony broniące swojej pani. Na pomoc łowcom przybywa jednak ponownie Ruby, która wraz z Samem i Deanem dociera do domu Lilith. Okazuje się jednak, że w ciele dziewczynki nie zamieszkuje już demon. Wybija północ i Dean widzi ogary piekielne (znak, że pakt zaczyna się dopełniać). Szybko okazuje się, że towarzyszka Winchesterów nie jest prawdziwą Ruby – jest to Liith, która z łatwością obezwładnia Sama i Deana. Na tego drugiego napuszcza ogary piekielne i Dean ginie, dopełniwszy paktu. Z nieznanego powodu jednak Lilith nie jest w stanie zabić Sama, więc ratuje się ucieczką. Zdruzgotany Sam upewnia się, że jego brat nie żyje. Trzecia serię kończy scena udręczonego Deana, który uwięziony w piekle wykrzykuje imię swojego brata i błaga o pomoc.

Czwarty sezon

[edytuj | edytuj kod]

W czwartym sezonie Dean zostaje przywrócony do życia przez anioły i sprowadzony przez jednego z nich – Castiela. Całość serii to ustawiczna walka o kolejne pieczęcie, których złamanie ma spowodować uwolnienie Lucyfera. Sprawę pogarsza fakt, że do otwarcia więzienia wystarczy jedynie 66 z 600 pieczęci. Na swojej drodze spotykają anioły, nie każdy z nich jest jednak tak skory do pomocy jak Castiel. Sam zaczyna używać swoich mocy, których siła zwiększa się dzięki piciu demonicznej krwi. Ukrywając to przed bratem, zostaje wciągany przez Ruby w coraz większe uzależnienie. Całą uwagę i nienawiść skupiają na zabiciu Lilith, która dowodzi demonami uwolnionymi z piekła w poprzedniej serii. W ostateczności wzmocnionemu krwią demonów Samowi udaje się zabić Lilith. Niestety okazuje się, że zabicie jej było ostatnią pieczęcią. Tym samym Sam rozpoczyna apokalipsę i przywraca Lucyfera do życia.

Piąty sezon

[edytuj | edytuj kod]

W piątym sezonie akcja skupia się na walce z rozpętaną apokalipsą i powstrzymaniem Lucyfera. Bracia dowiadują się, że są wybranymi naczyniami, Sam dla Lucyfera, a Dean dla archanioła Michała. Jednakże obaj odmawiają przyjęcia ich do swoich ciał, odsuwając pojedynek szatana z archaniołem, który ma być uwieńczeniem nieuchronnej apokalipsy. Odmowa braci nie podoba się zarówno jednej, jak i drugiej stronie. Aniołowie stają się jeszcze mniej pomocni, w szczególności Zachariasz. Nieustanne poszukiwania sposobu na pokonanie Lucyfera prowadzą do nieba w poszukiwaniu Boga. Jednak Jego wola nie podoba się bohaterom. Na swojej drodze napotykają archanioła Gabriela, który wyjawia im, że istnieje sposób na powstrzymanie apokalipsy bez zniszczenia całego świata. Potrzebują do tego pierścieni czterech jeźdźców apokalipsy, które mogą znowu umieścić szatana w klatce. Po ich zdobyciu ustalają plan zaprowadzenia Lucyfera do jego więzienia w ciele Sama. Ten jednak nie daje rady nad nim zapanować. W przejętym naczyniu Lucyfer spotyka się z Michałem na miejscu bitwy. Zjawiają się tam także Dean, Castiel i Bobby. Odsyłają na moment archanioła, szatan jednak zabija Castiela, który utracił moce, a także Bobby’ego. Dean do końca próbuje dotrzeć do swojego brata i zostaje przy tym ciężko pobity. W końcu Samowi udaje się zapanować nad swoim ciałem. Otwiera więzienie i wskakuje tam razem z Michałem. Bóg wskrzesza Castiela, który ulecza Deana i przywraca do życia Bobby’ego. Na koniec Dean jedzie do swojej dziewczyny i zostaje u niej na kolacji. Pojawia się wtedy Sam, który stoi na ulicy przed domem i patrzy na nich... W międzyczasie prorok Chuck pisze historię auta Deana, opisuje ich szczęśliwe i smutne chwile. Mówi, że nic się nie kończy, uśmiecha się i znika.

Szósty sezon

[edytuj | edytuj kod]

Szósty sezon rozpoczyna się rok po wydarzeniach z piątego Sezonu. Dean prowadzi szczęśliwe życie z Lisą i Benem. Sam powraca do świata żywych i sprzymierza się z Deanem, który próbuje pogodzić rolę łowcy z rolą głowy rodziny, ale w ostateczności porzuca Lisę i Bena na rzecz polowań z bratem. Sam pracuje z Samuelem w celu polowania i chwytania żywcem potworów Alpha (pierwszy z puli genowej), czyli pierwszych z gatunku. Castiel jest mało pomocny, gdyż jest zajęty wojna domową w niebie. Okaże się, że Samuel pracuje dla Crowleya, by ten przywrócił do życia jego córkę. Crowley chce, korzystając z Alf, znaleźć czyściec, w którym znajduje się ogromny zbiór dusz, które mają wielką moc. Crowley przywrócił Sama bez duszy i Dean prosi o pomoc Śmierć, Jeźdźca Apokalipsy, w odzyskaniu duszy brata. Śmierć stawia mur w umyśle Sama tak, aby nie pamiętał piekła. Okazuje się, że Castiel zawarł umowę z Crowleyem, w myśl której obydwaj otrzymują po połowie dusz z czyśćca. Deanowi nie podoba się pomysł i próbuje zatrzymać duet, anioła i króla piekła. Aby zatrzymać braci i Bobbyego, Castiel niszczy mur w głowie Sama. Castiela zdradza Crowley, który staje po stronie Raphaela i wykonuje rytuał, aby otworzyć drzwi do czyśćca. Rytuał nie udaje się, ponieważ Castiel podmienił słoje z krwią i sam odprawił rytuał, w wyniku którego ma dostęp do dusz z czyśćca i posiadł ogromną moc. Pozwala Crowleyowi uciec i zabija Raphaela. Kiedy Winchesterowie próbują namówić go do oddania dusz, odmawia, w wyniku czego Sam przebija go anielskim ostrzem. Broń nie rani Castiela, gdyż nie jest już aniołem, lecz nowym bogiem. Bracia Winchesterowie i Bobby muszą oddać mu pokłon, by przeżyć.

Siódmy sezon

[edytuj | edytuj kod]

Castiel nie zabija Sama, Deana i Bobby’ego, ale ostrzega, aby nie wtrącali się w jego sprawy. Przyjmując swoją nową rolę Boga, stara się naprawić zło panujące na świecie. Bardzo szybko jednak dowiaduje się, że wchłonął oprócz dusz również Lewiatany. Sam i Dean pomagają Castielowi zwrócić dusze do czyśćca. Udaje im się to, ale Lewiatany zostały i Castiel znika wraz z nimi w jeziorze. Lewiatany przejmują ciała wielu osób na całym świecie. Bobby odkrywa w dość przypadkowy sposób, że lewiatany na krótką chwilę paraliżuje Borax (substancja zawarta w środkach czystości), ale w tym czasie można lewiatanowi odciąć głowę. Aby lewiatan nie mógł powrócić głowę należy pochować z daleka od ciała. Lecz ta substancja działa w słabszym stopniu na przywódcę lewiatanów Dicka Romana. Dickowi udaje się zabić Bobby’ego. Obsesją Deana staje się walka z lewiatanami. Ze zdziwieniem dowiaduje się, że lewiatany pomagają ludziom w walce z rakiem. Duch Bobby’ego potwierdza, że lewiatany leczą ludzi, ale mówi również, że jest to część ich wielkiego planu po wykonaniu, którego przejmą władzę nad światem a ludzie staną się ich spiżarnią. Za pomocą Castiela oraz proroka, który umie czytać „słowo Boże”. Sam i Dean dowiadują się, że jedynym sposobem na zabicie lewiatanów jest „Kość prawego śmiertelnika obmyta w krwi trzech upadłych”. Wyruszają na poszukiwanie składników. Ostatecznie Dean i Castiel zabijają Dicka, ale wskutek tego zostają przeniesieni do czyśćca, gdzie Castiel znika zostawiając Deana samego wśród stworów. Sam zostaje z Crowleyem, który po zreorganizowaniu władzy u lewiatanów ma silniejszą pozycję.

Ósmy sezon

[edytuj | edytuj kod]

Ósmy Sezon rozpoczyna się rok po zakończeniu sezonu siódmego, od powrotu Deana z czyśćca w lesie około Maine. Wydostaje się z czyśćca dzięki współpracy z wampirem. Stwierdza z zaskoczeniem, że Sam go nie szukał i zaczął prowadzić normalne życie z nowo poznaną kobietą porzucając przy tym Kevina i wszystko, co związane z życiem łowcy. Postanawiają odnaleźć Kevina (o ile jeszcze żyje). Spotykają się z Garthem, który przejął obowiązki Bobby’ego, z czego bracia są niezadowoleni. Kevinowi udaje się uciec Crowleyowi, spotyka się z braćmi i informuje ich o słowie bożym dzięki któremu można zamknąć bramy piekła na dobre. Sam, Dean i Kevin zmuszeni są wziąć udział w aukcji o tabliczkę ze słowem bożym, w wyniku której Crowley zdobywa tabliczkę, a Kevin ucieka od braci. Castielowi udaje się uciec z czyśćca (ale nie wyjaśnia w jaki sposób) i oznajmia braciom, że chce zostać łowcą aby ratować ludzi. Kevin przez dłuższy czas ukrywa się na łodzi Gartha i zajmuje się odczytaniem połówki tabliczki którą udało im się zdobyć. Gdy w końcu ją odczytuje oznajmia braciom, że aby zamknąć bramy piekieł trzeba wykonać trzy próby. Jednak odszyfrował jedynie pierwszą. Bracia postanawiają wykonać pierwszą próbę i zaczekać na następne. Według planu Dean ma wykonać wszystkie próby jednak staje się inaczej. Po wykonaniu każdej z prób Sam staje się coraz słabszy i braciom jest coraz trudniej razem stawiać czoła potworom. Sam i Dean spotykają skrybę Boga, który uciekł i schował się na ziemi aby żyć w spokoju. Metatron razem z Castielem postanawiają zamknąć niebo, dzięki wiedzy Metatrona, który sam spisał wszystkie tabliczki i zna próby potrzebne do ich zamknięcia. Crowley, aby powstrzymać braci przed zamknięciem bram piekła, zaczyna zabijać wszystkich uratowanych przez nich ludzi. Chce zawrzeć umowę, w imię której nie będą próbowali zamknąć piekła, a on nie zabije ludzi, których uratowali. Jednak podczas spotkania Crowley zostaje uwięziony przez braci, i staje się narzędziem do wykonania trzeciej próby „Uleczenia duszy demona”. Gdy Sam jest blisko zakończenia próby Dean i Castiel dowiadują się, że próby go zabiją, a Metatron jest kłamcą i wcale nie chce zamknąć nieba, lecz wygnać z niego anioły. Sezon kończy się widokiem spadających Aniołów.

Dziewiąty sezon

[edytuj | edytuj kod]

Zaraz po upadku aniołów spowodowanym zamknięciem bram nieba przez Metatrona, Sam zapada w śpiączkę z powodu Prób do zamknięcia bram Piekła, a Castiel został pozbawiony mocy (odebrano mu anielską łaskę). Zdesperowany Dean szuka pomocy i natrafia anioła o imieniu Ezekiel, który mówi mu, że jedyną opcją uleczenia Sama jest opętanie go przez anioła. Starszy Winchester zgadza się i Ezekiel podstępem opętuje Sama. Razem z Kevinem i Crowleyem (którego mają pod władzą) starają się znaleźć sposób na powrót aniołów do nieba i powstrzymanie Abaddon, która stara się objąć władzę w piekle podczas nieobecności Crowleya. Castiel musi uciekać od tysięcy aniołów, które obwiniają go za całą sytuację, zmuszony jest do prowadzenia ludzkiego życia. Z czasem, Sam zaczyna zauważać, że coś jest nie tak. Dean chce wyznać prawdę bratu, lecz anioł mu zabrania. Metatron powraca na Ziemie i wyznaje, że Ezekiel poległ w walce długi czas temu. Na jaw wychodzi to, że aniołem opętującym Sama tak naprawdę jest Gadreel – wybraniec Boga, obrońca ogrodu Eden, który wpuścił Lucyfera do Raju i za karę został zesłany do najgłębszych jaskiń nieba, na całą wieczność. Metatron rozpoczyna współpracę z Gadreelem mającą na celu odbudowanie nieba na nowo i stworzenia nowej, wyselekcjonowanej armii. Zaniepokojony Dean chce wyznać prawdę Samowi, lecz Gadreel obejmuje władzę nad Samem i ucieka. Dean i Castiel łączą siły i wypędzają Gadreela z ciała Sama. Crowley oferując swoją pomoc, oczekiwał wolności po udanej akcji. Sam obwinia się za śmierć Kevina i relacje braci pogarszają się. Kiedy Castiel zajęty jest znalezieniem Metatrona i pokonaniem buntu, Dean znajduje trop na temat pokonania Abaddon. Crowley pomaga Winchesterowi i razem dowiadują się, że jedynym sposobem na pokonanie demona jest Pierwsze Ostrze, należące do Kaina. Kain zabijając Abla stał się pierwszym Księciem Piekła. Pierwsze Ostrze jest bezużyteczne bez Znamienia Kaina. Dean, nie myśląc o konsekwencjach przejmuje Znamię od Kaina. Castiel, oraz anioły po jego stronie muszą zmierzyć się z oddziałami aniołów Bartholomewa. Po pewnym czasie, Gadreel postanawia dołączyć do Castiela i wydaje Metatrona. W finałowych odcinkach sezonu, Sam coraz bardziej martwi się o Deana i skutki uboczne posiadania Znamienia Kaina. Metatron łapie Castiela i więzi go. Dean przegrywa w walce z Metatronem i jego serce zostaje przebite anielskim ostrzem. Sam przybiega do brata, a on umiera mu na rękach. Sam próbuje przekonać Crowleya, aby wskrzesił Deana, lecz on zjawia się w bunkrze i daje do rąk Deana Pierwsze Ostrze. Znamię Kaina nie pozwala umrzeć osobie, która go posiada – Dean otwiera oczy jako demon.

Dziesiąty sezon

[edytuj | edytuj kod]

Sezon rozpoczyna się od poszukiwań Deana przez Sama. Dean jako demon spędza większość czasu w barach, grając i pijąc razem z Crowleyem. Nie tylko Sam poszukuje Deana, Cole Trenton, także poszukuje Winchestera, ponieważ chce, aby odpłacił za to, że zabił jego ojca. W międzyczasie Castiel razem z Hannah podążają tropem Metatronem, lecz nie jest łatwo, ponieważ jego anielska łaska zaczyna słabnąć. Sam dowiaduje się, że Dean jest demonem z powodu Znamienia i znajduje starszego Winchestera. Tak samo Cole – między nim a Deanem dochodzi do bójki, w której Dean prawie go zabija. Sam zabiera brata do bunkru, gdzie stara się go uleczyć. Przy pomocy Castiela, Samowi udaje się uleczyć Deana i zostaje ponownie człowiekiem. Poznajemy w tym sezonie bardzo potężną czarownicę o imieniu Rowena. Okazuje się, że wiedźma jest matką Crowleya. Znamię Kaina zaczyna znowu źle działać na Deana, co jeszcze bardziej martwi Sama i Castiela. Kiedy Rowena wyjaśnia, że Znamię jest jedynie klątwą i można je usunąć – Winchesterowie zaczynają poszukiwania sposobu na pozbycie się klątwy. Zaangażowana w poszukiwania Charlie kradnie Księgę Potępionych należącą do rodziny Styne. W księdze znajdowały się wyjątkowo trudne i zaawansowane zaklęcia, lecz były one zakodowane. Sam i Castiel w tajemnicy przed Deanem łączą siły razem z Roweną i Charlie, aby rozkodować Księgę. W międzyczasie Dean pozbawiony nadziei znajduje inny sposób. Zaklęcie, którego Rowena używa do zdjęcia Znamienia z przedramienia Deana, wiąże się z uwolnieniem Ciemności, która jest przywiązana do Znamienia. Kiedy Rowena wykonuje zaklęcie, a Znamię znika – Ciemność dostaje się na wolność.

Obsada

[edytuj | edytuj kod]
Główne role
Anioły i Upadłe Anioły

Łowcy

Demony
Dzieci Azazela

Potwory

Inni

Lista odcinków

[edytuj | edytuj kod]
Sezon Odcinki Pierwsza emisja Stany Zjednoczone Pierwsza emisja Polska
Premiera sezonu Finał sezonu Dystrybucja Premiera sezonu Finał sezonu Dystrybucja
1 22 13 września 2005 4 maja 2006 The WB 20 listopada 2006 10 września 2007 TVN
2 22 28 sierpnia 2006 17 maja 2007 The CW 6 września 2007 12 lutego 2008 TVN7
3 16 4 października 2007 15 maja 2008 11 maja 2009 1 czerwca 2009
4 22 18 września 2008 14 maja 2009 12 lutego 2010 9 lipca 2010
5 22 10 września 2009 13 maja 2010 14 września 2017[10] 19 lutego 2018[11]
6 22 24 września 2010 20 maja 2011 15 grudnia 2019[a][12][14] Amazon Prime
Video Polska
7 23 23 września 2011 18 maja 2012 15 grudnia 2019[a][12][14]
8 23 3 października 2012 15 maja 2013 15 grudnia 2019[a][12][14]
9 23[15] 8 października 2013[16] 20 maja 2014 15 grudnia 2019[a][12][14]
10 23 7 października 2014[17] 20 maja 2015 15 grudnia 2019[a][12][14]
11 23 7 października 2015 25 maja 2016 15 grudnia 2019[a][12][14]
12 23 13 października 2016 18 maja 2017 15 grudnia 2019[a][12][14]
13 23 12 października 2017 18 maja 2018 15 grudnia 2019[a][12][14]
14 20 11 października 2018 26 kwietnia 2019 15 grudnia 2019[a][12][14]
15 20[18] 13 10 października 2019 23 marca 2020 15 lipca 2020[b][19][20]
7[22] 8 października 2020[23] 19 listopada 2020[23] 16 grudnia 2020[24]


Kontynuacje

[edytuj | edytuj kod]

Ghostfacers (Poskramiacze duchów[c])

[edytuj | edytuj kod]

Rosnąca popularność postaci „amatorskich łowców duchów” – Eda Zeddmore’a i Harry’ego Spanglera[d] zachęciły Kripke do napisania spin-offu z ich udziałem. Po przedyskutowaniu pomysłu z odtwórcami ról tych postaci – A.J. Buckleyem oraz Travisem Westerem, oraz udanym spotkaniem z przedstawicielami stacji, Kripke na konwencie Comic-Con w San Diego w 2008 roku[25] ogłosił oficjalnie plan wyprodukowania nowej serii spin-off. Jednak w związku z programem oszczędnościowym stacji telewizyjnej produkcja serialu opóźniła się – wystartowała dopiero w 2009 roku. Seria miała swoją premierę 15 kwietnia 2010 na oficjalnej stronie telewizji CW oraz na thewb.com[26].

Serial został wyprodukowany przez Wonderland Sound and Vision w porozumieniu ze Studio 2.0 oraz Space Zombie Films. Producentami wykonawczymi byli McG, Peter Johnson, Jeff Grosvenor, Eric Kripke oraz Phil Sgriccia, a producentami zostali Patrick J. Doody oraz Chris Valenziano, którzy również wspólnie z aktorami Buckleyem i Westerem napisali scenariusz do serialu.

Seria ma format trzyminutowych odcinków, których w sumie nakręcono dziesięć[26]. Ponieważ każdy odcinek musiał być osobną całością i jednocześnie zachować ciągłość opowieści, zdecydowano się na przystępny w realizacji, komediowy charakter serii. Pomimo początkowego pomysłu Kripke’a by zaangażować ekipę w badanie prawdziwych nawiedzonych domów[25] seria skupia się na jednym śledztwie, prowadzonym przez Poskramiaczy duchów w nawiedzonym teatrze. W serii występuje również Brittany Ishibashi jako Maggie, Austin Basis jako Spruce oraz Kelly Carlson jako duch aktorki Janet[26].

Seria Ghostfacers została później dołączona do wydania na DVD i Blu-ray 5. serii Nie z tego świata[27].

23 października 2011 roku A.J. Buckley umieścił na swoim koncie Twitter[28] link do specjalnego webisodu w którym Poskramiacze duchów spotykają Castiela[29]. Odcinek ten po raz pierwszy został pokazany na konwencie Hell Hounds 2009.

Supernatural: The Animation

[edytuj | edytuj kod]

9 czerwca 2010 na oficjalnej japońskiej stronie internetowej wytwórni Warner Bros. pojawiła się zapowiedź animowanej wersji serialu, która została zatytułowana Supernatural: The Animation (jap. スーパーナチュラル・ザ・アニメーション). Anime to zostało wyprodukowane przez japońskie studio Madhouse[30] i miało swoją premierę w Japonii w styczniu 2011 roku[31]. Reżyserami serii animowanej są Shigeyuki Miya oraz Atsuko Ishizuka, Kripke jest podpisany jak twórca serii[32]. Jeden z założycieli Madhouse – Masao Maruyama jest producentem wykonawczym, Naoya Takayama jest odpowiedzialna za scenariusz, a Takahiro Yoshimatsu za projekt postaci. Yuuya Uchida i Hiroki Touchi podkładają głos Samowi i Deanowi w japońskiej wersji dubbingu, zarówno w anime, jak i wersji aktorskiej[30].

Seria ta ma 22 odcinki, a jej fabuła pokrywa się z tą przedstawioną w pierwszych dwóch seriach wersji live-action, zawiera również dodatkowe sceny rozwijające wątki związane z dzieciństwem głównych bohaterów oraz wątki bohaterów drugoplanowych. Odcinki serii zostały wydane przez Warner Home Video na Blu-ray i DVD w okresie 12 stycznia – 6 kwietnia 2011 w Japonii[30], a w Ameryce północnej cały zestaw został wydany 26 lipca 2011[33].

W angielskiej wersji dźwiękowej Samowi podkłada głos Jared Padalecki, jednakże Deanowi przez pierwsze 20 odcinków głos podkłada Andrew Farrar, Jensen Ackles robi to tylko w dwóch ostatnich odcinkach serii z powodu posiadania innych zobowiązań w czasie nagrań.

Samuel Colt

[edytuj | edytuj kod]

Podczas produkcji trzeciej serii serialu Nie z tego świata Kripke sugerował, że scenarzyści rozważają stworzenie prequela dla serialu. Akcja tego spin-offu miałaby dziać się na Dzikim Zachodzie i skupiać się na postaci Samuela Colta oraz innych łowców jego czasów[34]. Seria ta jednak nigdy nie została zrealizowana.

Bloodlines

[edytuj | edytuj kod]

W trakcie produkcji serii dziewiątej planowane było stworzenie kolejnego spin-offu dla serialu, a za jego potencjalnego pilota miał służyć odcinek 20 pod tytułem Bloodlines[35]. Jednakże stacja telewizyjna ostatecznie nie zdecydowała się na podjęcie projektu[36].

Wayward Sisters

[edytuj | edytuj kod]

Po nieudanych próbach produkcji potencjalnych sequelów, w czerwcu 2017 roku zapowiedziano stworzenie kolejnego spin-offu pod tytułem Wayward Sisters, w którym zobaczymy m.in. Kim Rhodes w roli głównej[37][38][39][40]. Miał on opowiadać o życiu Jody i grupce młodych kobiet takich jak: Claire Novak, Alex Jones, Patience Turner czy Kaia Nieves, które zostały pozbawione normalnego życia, przez nadnaturalne wydarzenia, które je dotknęły. Z pomocą przyjdzie także szeryf Donna Handscum, która wesprze Jody w opiece nad dziewczynami. Pilot miał zadebiutować jako dziesiąty odcinek 13 serii, o tej samej nazwie – „Wayward Sisters”, jednak stacja The CW wycofała się z projektu[41].

Nagrody i nominacje

[edytuj | edytuj kod]
rok odbiorca kategoria rezultat przypisy
2008 Jessica Harmon Najlepszy kobiecy występ gościnny w serialu dramatycznym (za All Hell Breaks Loose, Part 1) Nominacja [42]
2009 Mandy Playdon Najlepszy kobiecy występ gościnny w serialu dramatycznym (za Family Remains) Nominacja [43]
2011 Ivan Hayden, Grant Lindsay Najlepsze efekty specjalne w serialu dramatycznym (za Hammer of the Gods) Wygrana [44][45]
Matt Frewer Najlepszy męski występ gościnny w serialu dramatycznym (za Two Minutes to Midnight) Nominacja
2012 Ivan Hayden, Grant Lindsay Najlepsze efekty specjalne w serialu dramatycznym (za Meet the New Boss) Nominacja [46]
2013 Patricia Hargreaves Najlepsze kostiumy w serialu dramatycznym (za Of Grave Importance) Nominacja [47]
2014 Mark Meloche, Grant Lindsay, Christopher Richardson, Trevor Chong, Kevin Genzel Najlepsze efekty specjalne w serialu dramatycznym (za Sacrifice) Wygrana [48]
rok odbiorca kategoria rezultat przypisy
2009 Supernatural Ulubiony serial Sci-Fi/Fantasy Nominacja [49]
2010 Supernatural Ulubiony serial Sci-Fi/Fantasy Wygrana [50]
2011 Supernatural Ulubiony serial Sci-Fi/Fantasy Nominacja [51]
2012 Supernatural Ulubiony dramat telewizyjny Wygrana [52]
Supernatural Ulubiony serial Sci-Fi/Fantasy Wygrana
2013 Supernatural Ulubiony serial Sci-Fi/Fantasy Wygrana [53]
Ulubiony TV Fan Following Wygrana
Jared Padalecki Ulubiony aktor w serialu dramatycznym Nominacja
Jensen Ackles Ulubiony aktor w serialu dramatycznym Nominacja
2014 Supernatural Ulubiony serial Sci-Fi/Fantasy Nominacja [54]
Jared Padalecki, Jensen Ackles, Misha Collins Ulubiona przyjaźń braterska Wygrana
Jared Padalecki Ulubiony aktor w serialu Sci-Fi/Fantasy Nominacja
Jensen Ackles Ulubiony aktor w serialu Sci-Fi/Fantasy Nominacja
2015 Supernatural Ulubiony serial Sci-Fi/Fantasy Nominacja [55]
Jared Padalecki Ulubiony aktor w serialu Sci-Fi/Fantasy Nominacja
Jensen Ackles Ulubiony aktor w serialu Sci-Fi/Fantasy Nominacja
Misha Collins Ulubiony aktor w serialu Sci-Fi/Fantasy Wygrana
Jared Padalecki i Jensen Ackles Ulubiony duet telewizyjny Nominacja
2016 Supernatural Ulubiony serial Sci-Fi/Fantasy Nominacja
Jensen Ackles Ulubiony aktor w serialu Sci-Fi/Fantasy Wygrana
Misha Collins Nominacja
2017 Supernatural Ulubiony serial Sci-Fi/Fantasy Wygrana
Jensen Ackles Ulubiony aktor w serialu Sci-Fi/Fantasy Nominacja
rok odbiorca kategoria rezultat przypisy
2007 Colby Paul najlepszy występ gościnny młodego artysty w serialu (komediowym lub dramatycznym) Nominacja [56]
2008 Nicholas Elia najlepszy występ gościnny młodego artysty w serialu (za odcinek The Kids Are Alright) Nominacja [57]
Conchita Campbell najlepszy występ gościnny młodej artystki w serialu (za odcinek Playthings) Nominacja
2009 Nicole Leduc najlepszy występ gościnny młodej artystki w serialu Wygrana [58]
2010 Colin Ford najlepszy występ młodego artysty w serialu (wiek 13 i mniej) Wygrana [59]
Cainan Wiebe najlepszy występ gościnny młodego artysty w serialu (wiek 13 i mniej) Nominacja
Dalila Bela najlepszy występ gościnny młodej artystki w serialu Nominacja
2011 Adom Osei najlepszy występ gościnny młodego artysty w serialu (wiek 11-13) Nominacja [60]
rok odbiorca kategoria rezultat przypisy
2008 Jensen Ackles Najlepszy aktor w serialu dramatycznym Wygrana [61]
2010 Jensen Ackles Najlepszy aktor w serialu dramatycznym Wygrana [62]

Serial był również nominowany do wielu innych nagród. Był dwunastokrotnie nominowany do nagrody Teen Choice Awards w kategoriach serial science-fiction[63][64][65][66][67] oraz aktor z serialu science-fiction dla Jareda Padaleckiego[68][64][65][66] i Jensena Acklesa[63][64][65], lecz nie zdobył żadnej z nich. Był również siedmiokrotnie nominowany do nagrody Saturna w kategorii najlepszy serial telewizyjny[69] czy pięciokrotnie do Rondo Hatton Classic Horror Awards[70][71][72][73][74]. Serial został również trzykrotnie nominowany do GLAAD Media Awards w kategorii odcinek serialu w którym nie występuje regularnie bohater homoseksualny za odcinki Ghostfacers[75] The Real Ghostbusters[76] oraz LARP and the Real Girl[77]. Serial był także nominowany trzykrotnie do Nagrody Emmy[78].

 1. a b c d e f g h i Data dotyczy możliwości dostępu do serialu polskich odbiorców na platformie Amazon Prime Video Polska, jednak nie wszystkie odcinki posiadały wówczas polską wersję językową[12]. Od 7 lutego 2020 roku wszystkie odcinki oprócz pierwszego specjalnego (A Very Special Supernatural Special) posiadają polskie napisy i audio[13].
 2. Podana data dotyczy możliwości dostępu do 15 sezonu polskich odbiorców na platformie Amazon Prime Video Polska[19], jednak 29 lipca 2020 roku dostęp ten został zablokowany, a udostępnione odcinki usunięte z oferty[20]. Zostały one ponownie dodane 24 grudnia 2020 roku[21].
 3. Tytuł podany za polskim oficjalnym tłumaczeniem 13 odcinka 3 serii serialu Nie z tego świata.
 4. Patrz odcinki: 1.17 Hell House, 3.13 Ghostfacers oraz 4.17 It’s a Terrible Life.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
 1. Supernatural Scoop: Misha Collins to Return as Series Regular for Season 9. TVLine, 2013-02-25. [dostęp 2016-01-15]. (ang.).
 2. ‘Supernatural’ and ‘X Files’ producer-director Kim Manners has died. Entertainment Weekly, 2009-01-27. [dostęp 2016-01-15]. (ang.).
 3. Weekly Program Rankings. 2005-09-20.
 4. Show Creator Eric Kripke Determined to End ‘Supernatural’ at Season 5. 1 września 2009. [dostęp 2010-02-28].
 5. The CW Renews „Top Model”, „Vampire Diaries”, „Supernatural”, „Gossip Girl”, „90210”.
 6. The CW renews 8 shows for next season.
 7. Rick Porter: ‘The Flash’, 'The 100' and even ‘Crazy Ex-Girlfriend’ renewed: All 11 CW series picked up for 2016-17. TV by the Numbers, 2016-03-11. [dostęp 2016-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-12)]. (ang.).
 8. HALEIGH FOUTCH: The CW Renews 10 Shows Including ‘The Flash’, ‘Riverdale’, and ‘Legends of Tomorrow’. collider.com, 2019-01-31. [dostęp 2019-02-02]. (ang.).
 9. ‘Supernatural’ to end with season 15: Watch the stars’ video message to fans [online], EW.com [dostęp 2019-07-03] (ang.).
 10. „Nie z tego świata” sezon 5 w TVN 7. premierywtv.pl. [dostęp 2017-09-23]. (pol.).
 11. Program telewizyjny stacji TVN7 na dzień 19-02-2018. telemagazyn.pl. [dostęp 2018-02-12]. (pol.).
 12. a b c d e f g h i j Konrad Kozłowski: Długo czekaliśmy na nie w Polsce – dwa świetne seriale już dostępne na VOD. antyweb.pl, 2020-05-25. [dostęp 2019-12-15]. (pol.).
 13. Aktualizacja oferty Amazon Prime Video Polska. upflix.pl, 2021-10-29. [dostęp 2020-02-07]. (pol.).
 14. a b c d e f g h i Nie z tego świata (2005) – Gdzie obejrzeć. upflix.pl, 2020-05-25. (pol.).
 15. Supernatural – Season 9 – Confirmed to have 23 Episodes. spoiler.tv. [dostęp 2017-09-23]. (ang.).
 16. Fall Premiere Shuffle: Vampire Diaries, Originals and Supernatural Get Earlier Start Dates. tvline.com, 2013-07-29. [dostęp 2017-09-23]. (ang.).
 17. The CW Announces Fall Premiere Dates; ‘The Vampire Diaries’ Returns October 2,'The Flash’ & ‘Supernatural’ Premiere October 7. zap2it.com, 2014-06-25. [dostęp 2017-09-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-07-14)]. (ang.).
 18. Supernatural to End With Season 15. tvline.com, 2019-03-22. [dostęp 2020-03-24]. (ang.).
 19. a b Supernatural – sezon 15 od dziś w Amazon Prime Video. upflix.pl, 2020-08-06. [dostęp 2020-07-15]. (pol.).
 20. a b Co nowego w Amazon Prime Video Polska. upflix.pl, 2020-08-06. [dostęp 2020-07-29]. (pol.).
 21. Supernatural – sezon 15 znów w całości dostępny w Amazon Prime Video. upflix.pl, 2021-01-10. [dostęp 2020-12-24]. (pol.).
 22. 10 rzeczy, które warto wiedzieć dziś rano – 2. Jeszcze dwa odcinki Supernatural do nakręcenia. serialowa.pl, 2020-05-25. [dostęp 2020-05-15]. (pol.).
 23. a b Na planie „Supernatural” padł w tym tygodniu ostatni klaps. Zobaczcie, jak obsada żegnała się z serialem. serialowa.pl, 2020-09-13. [dostęp 2020-09-13]. (pol.).
 24. The Expanse – nowe odcinki od dziś w Amazon Prime Video. upflix.pl, 2021-01-10. [dostęp 2020-12-16]. (pol.).
 25. a b Supernatural Boys Dish on New Season, Possible Spinoff. [dostęp 2012-07-29].
 26. a b c ‘Supernatural’ spawns Web spinoff. 2010-01-25.
 27. Amazon.com.
 28. Found #facer footage. 2011-10-23.
 29. Wideo do obejrzenia on-line. 2011-10-23.
 30. a b c Madhouse Makes Anime For Warners Supernatural TV Show. 2010-06-10.
 31. Supernatural The Animation Project Launched in Japan. 2010-06-09. [dostęp 2010-06-10].
 32. „SUPERNATURAL” gets animated. fangoria.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-12-01)].
 33. Supernatural the Anime Ships in North America in July. 2011-04-04.
 34. A ‘Supernatural’ Spin-Off? Death By Bad Taco? Series Creator Eric Kripke Explains. 2008-02-14. [dostęp 2009-09-30].
 35. The CW Developing Supernatural Spin-Off.
 36. CW Passes on ‘Supernatural’ Spinoff ‘Bloodlines’.
 37. Emily Tannenbaum: How Supernatural’s All-Female Spinoff, Wayward Sisters, Was Born. [w:] Elle [on-line]. elle.com, 2018-01-17. [dostęp 2020-02-27]. (ang.).
 38. Samantha Highfill: Wayward Sisters: Kim Rhodes says spin-off’sings in harmony’ with Supernatural. [w:] Entertainment Weekly [on-line]. ew.com, 2018-01-16. [dostęp 2020-02-27]. (ang.).
 39. Danielle Turchiano: ‘Supernatural’ Star Kim Rhodes on Adding Perspective and Saying ‘Yes to Women’. [w:] Variety [on-line]. variety.com, 2018-01-17. [dostęp 2020-02-27]. (ang.).
 40. Joseph Baxter: Wayward Sisters Cancellation Explained by The CW President. denofgeek.com, 2018-05-17. [dostęp 2020-02-27]. (ang.).
 41. Vlada Gelman: Supernatural Spinoff Wayward Sisters Not Going to Series at The CW. tvline.com, 2018-05-11. [dostęp 2020-02-27]. (ang.).
 42. 2008 Nominees Leo Awards.
 43. 2009 Nominees Leo Awards. leoawards.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-13)].
 44. 2011 Nominees Leo Awards. leoawards.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-14)].
 45. 2011 Winners Leo Awards. leoawards.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-04)].
 46. 2012 Nominees Leo Awards. google-analytics.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-05-12)].
 47. 2013 Nominees Leo Awards. leoawards.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-04)].
 48. 2014 Winners Leo Awards. leoawards.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-06-07)].
 49. 2009 NOMINEES & WINNERS. [dostęp 2016-04-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-13)].
 50. 2010 NOMINEES & WINNERS.
 51. 2011 NOMINEES & WINNERS.
 52. 2012 NOMINEES & WINNERS.
 53. 2013 NOMINEES & WINNERS.
 54. 2014 NOMINEES & WINNERS.
 55. 2015 NOMINEES & WINNERS.
 56. 28 ceremonia rozdania nagród.
 57. 29 ceremonia rozdania nagród.
 58. 30th Annual Young Artist Awards – Nominations/Special Awards. Young Artist Foundation. [dostęp 2015-11-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-07-15)].
 59. 31 ceremonia rozdania nagród. youngartistawards.org. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
 60. 32 ceremonia rozdania nagród. youngartistawards.org. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-08-08)].
 61. EWwy Winners Revealed!. 2008-09-22. [dostęp 2016-07-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-08)]. (ang.).
 62. EWwy Awards 2010: Here’s to the Winners!. [dostęp 2015-01-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-07-08)].
 63. a b zwycięzcy Teen Choice Awards z 2006 roku.
 64. a b c nominowani i zwycięzcy Teen Choice Awards w roku 2013. [dostęp 2015-01-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-07)].
 65. a b c nominowani Teen Choice Awards w roku 2012.
 66. a b nominowani i zwycięzcy Teen Choice Awards w roku 2011.
 67. nominowani Teen Choice Awards w roku 2010.
 68. zwycięzcy Teen Choice Awards z 2007 roku.
 69. INCEPTION, LET ME IN, TRON, and THE WALKING DEAD Top the 2011 Saturn Award Nominations.
 70. HERE WAS THE OFFICIAL BALLOT FOR THE EIGHTH ANNUAL RONDO HATTON CLASSIC HORROR AWARDS.
 71. HERE WERE THE WINNERS IN THE NINTH ANNUAL RONDO HATTON CLASSIC HORROR AWARDS.
 72. HERE WERE THE WINNERS IN THE TENTH ANNUAL RONDO HATTON CLASSIC HORROR AWARDS!
 73. HERE ARE THE WINNERS IN THE ELEVENTH ANNUAL RONDO HATTON CLASSIC HORROR AWARDS.
 74. HERE ARE THE WINNERS OF RONDO XII.
 75. 20. ceremonia rozdania GLAAD.
 76. 21st Annual GLAAD Media Awards (2010).
 77. GLAAD Media Awards: Orphan Black, OITNB, Supernatural and The Fosters Among Nominees.
 78. Supernatural News Round-Up: Premiere Date, Emmy Nomination and More. [dostęp 2015-01-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-17)].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]