Niedźwiedź kamczacki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Niedźwiedź kamczacki
Ursus arctos beringianus[1]
Middendorf, 1851
Niedźwiedź kamczacki
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd drapieżne
Rodzina niedźwiedziowate
Rodzaj niedźwiedź
Gatunek niedźwiedź brunatny
Podgatunek niedźwiedź kamczacki
Zasięg występowania
Mapa występowania

Niedźwiedź kamczacki[2], niedźwiedź brunatny kamczacki (Ursus arctos beringianus) – podgatunek niedźwiedzia brunatnego, drapieżnego ssaka z rodziny niedźwiedziowatych (Ursidae), żyjący na półwyspie Kamczatka, w dystrykcie Anadyrskim, na Wyspie Karagińskiej, na Wyspach Kurylskich i na zachodnim pasie wybrzeża Morza Ochockiego aż po Pasmo Stanowe i Wyspy Szantarskie. Poza Rosją występuje na Wyspie Św. Wawrzyńca.

Jest blisko spokrewniony z amerykańskimi podgatunkami: grizli i niedźwiedziem kodiackim (Ursus arctos middendorffi); podejrzewa się, że niedźwiedź kamczacki jest przodkiem drugiego z nich.

Jest to duży podgatunek niedźwiedzia brunatnego, największy w Eurazji, rozmiarami ustępujący jedynie kodiakowi[3]. Osiąga 2,4–3 m długości w pozycji stojącej i masę ciała powyżej 650 kg.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ursus arctos beringianus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Systematyka i nazwy polskie za: Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2015, s. 152. ISBN 978-83-88147-15-9.
  3. Josef Reichholf: Ssaki. Leksykon przyrodniczy. Henryk Garbarczyk i Eligiusz Nowakowski. Warszawa: GeoCenter International, 1996. ISBN 83-86146-48-6.