Niedźwiedź z Nandi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Niedźwiedź z Nandi
Inne nazwy Nandi
Pierwsze doniesienia XIX wiek
Oficjalny status Kryptyda
Miejsce rzekomego występowania Afryka

Niedźwiedź z Nandi (niedźwiedź nandi, nandi) – tajemnicze zwierzę, obiekt zainteresowania kryptozoologii. Opisywany jako ssak podobny do niedźwiedzia, wielkiego pawiana lub wielkiej hieny, występujący w Afryce Wschodniej.

Niedźwiedzie nie występują na Czarnym Lądzie, jednak w górskich lasach Maroka istniał do XIX wieku podgatunek niedźwiedzia brunatnegoniedźwiedź berberyjski (Ursus arctos crowtheri). Być może nie został całkowicie wytępiony, niektórzy uważają, że nadal żyje w trudno dostępnych rejonach wschodniej Afryki; być może od niego pochodzi nandi.

Niedźwiedź z Nandi opisywany jest jako bardzo agresywny drapieżnik, żerujący nocą, napadający na ludzkie domostwa i na ludzi. W językach afrykańskich określany terminami chemosit, chimiset (diabeł), gateit (co znaczy wyjadacz mózgu), genonet, duba (od arabskiego słowa dubb - niedźwiedź), nunda, nundar, mngwa, mu-ngwa, kerit, koddoelo i innymi. Nazwa "niedźwiedź z Nandi" (Nandi Bear) została nadana przez kolonistów brytyjskich w I połowie XX wieku.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • O domniemanym spotkaniu z niedźwiedziem nandi pisze w książce "Wspaniali masajowie" polska podróżniczka i pisarka Ada Wińcza:

Ten tajemniczy ssak jest znany na całym obszarze Afryki Wschodniej pod różnymi nazwami. Ja sama widziałam przed kilku laty zwierzę, którego nie zdołałam zidentyfikować. Ujrzałam je w świetle przednich lamp mego samochodu, gdy podróżowałam w górach Usambara w Tanzanii (...) Było bardzo duże, wielkości lwa z lwią grzywą ale ze spiczastą głową, zupełnie nie przypominającą kociego łba. Nie miało ani cętek, ani pasków, a jego ruchy przywodziły na myśl charakterystyczny bieg hieny. Afrykanin, który mi towarzyszył nazwał je nundar i twierdził, że jest ono dziksze niż lew czy lampart

— Ada Wińcza, Wspaniali masajowie

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ada Wińcza, "Wspaniali Masajowie", Wydawnictwo „Śląsk”, Katowice, 1976
  • Andrzej Trepka, "Opowieści o zwierzętach", Warszawa 1987, s. 93