Nieledew

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nieledew
Kościół Matki Bożej Częstochowskiej
Kościół Matki Bożej Częstochowskiej
Państwo  Polska
Województwo lubelskie
Powiat hrubieszowski
Gmina Trzeszczany
Liczba ludności (2004) 1700
Strefa numeracyjna (+48) 84
Kod pocztowy 22-554
Tablice rejestracyjne LHR
SIMC 0902850
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Nieledew
Nieledew
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Nieledew
Nieledew
Ziemia 50°49′47″N 23°47′20″E/50,829722 23,788889

Nieledewwieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie hrubieszowskim, w gminie Trzeszczany.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zamojskiego.

Cmentarz parafialny w Nieledwi
Lokalny sklep spożywczo-przemysłowy

W Nieledwi znajduje się oddział firmy "Real S.A." zajmujący się produkcją zagęszczonych soków owocowych, oraz firma KresMot Zakład Remontowo-Produkcyjny Sp. z o.o., który zajmuje się głównie naprawą silników i podzespołów; regeneracją głowic i kadłubów, szlifem i azotowaniem wałów korbowych, naprawą pomp wtryskowych, naprawą podnośników do ciągników, naprawą przekładni bezstopniowych do kombajnów.

W Nieledwi znajduje się Kościół parafialny pw. Matki Bożej Częstochowskiej wybudowany w latach 1983-87 według projektu arch. Romana Orlawskiego z Rzeszowa. Proboszczem jest budowniczy świątyni - ks. Aleksander Miszczak, a od września ks. Janusz Granda. Konsekracja kościoła odbyła się 21 września 2002 roku. Parafię zamieszkuje: 2367 wiernych.

Oprócz dwóch zakładów i kościoła znajduje się we wsi Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego, dawny i nowy cmentarz, ośrodek zdrowia, apteka i piekarnia z ciastkarnią. Na terenie wsi znajduje się rezerwat ptaków chronionych.

Sport[edytuj | edytuj kod]

GLKS Płomień/Spartan Nieledew[edytuj | edytuj kod]

W Nieledwi funkcjonuje Gminny Ludowy Klub Sportowy Płomień/Spartan Nieledew – amatorski klub piłkarski, założony w 1995 roku, gdy połączyły się 2 kluby zamojskiej klasy okręgowej: LZS Płomień Trzeszczany i LZS Spartan Nieledew. Obecnie drużyna seniorów gra w grupie II zamojskiej klasy A. Płomień/Spartan rozgrywa mecze na Stadionie o pojemności 800 widzów, znajdującym się w Nieledwi.

LZS Spartan Nieledew[edytuj | edytuj kod]

Do 1995 roku w Nieledwi funkcjonował Ludowy Zespół Sportowy Spartan Nieledew – amatorski klub piłkarski, założony w 1989 roku. Spartan rozgrywał mecze na Stadionie w Nieledwi. W 1995 roku Spartan Nieledew i LZS Płomień Trzeszczany (klasa O) połączyły się tworząc klub GLKS Płomień/Spartan Nieledew.

LZS Vizana Nieledew[edytuj | edytuj kod]

Do 1986 roku w Nieledwi funkcjonował Ludowy Zespół Sportowy Vizana Nieledew – amatorski klub piłkarski, założony w 1980 roku. Vizana rozgrywała mecze na Stadionie w Nieledwi. Po zakończeniu sezonu 1985/86 zamojskiej klasy okręgowej drużyna została rozwiązana i nie przystąpiła do rozgrywek w sezonie 1986/1987.