Przejdź do zawartości

Niemiecka Pomoc Zimowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Puszka
Plakat propagandowy zachęcający do wsparcia WHW

Niemiecka Pomoc Zimowa (niem.: Winterhilfswerk), pełna nazwa: Pomoc Zimowa dla Ludu Niemieckiego (niem. Winterhilfswerk des Deutschen Volkes), skrót: WHW) – coroczna zbiórka darowizn w nazistowskich Niemczech dokonywana przez Narodowosocjalistyczną Opiekę Ludową (niem. Nationalsozialistische Volkswohlfahrt) w celu pomocy w finansowaniu pracy charytatywnej. Darowizny na rzecz Pomocy Zimowej, które były z nazwy dobrowolne, ale de facto obowiązkowe dla obywateli niemieckich, zastąpiły finansowane z podatków instytucje opieki społecznej i uwolniły pieniądze na dozbrojenie[1]. Ponadto pełniły propagandową rolę podkreślenia solidarności „Volksgemeinschaft” (wspólnoty rasowej)[2].

Pierwsza ogólnoniemiecka zbiórka na tak zwaną „pomoc zimową” odbyła się w 1933 roku[3]. Inicjatorem powstania zbiórki był Adolf Hitler, który również otworzył jej pierwszą akcję. Przywódca Rzeszy wydał wówczas zarządzenie, że „nikt nie może być głodny, nikt nie może zamarznąć”[4][5].

Od 1936 roku Winterhilfswerk, za sprawą ustawy uchwalonej 1 grudnia tegoż roku, stała się „Zimową pomocą dla narodu niemieckiego” i formalnie zostało powołane zarejestrowane stowarzyszenie, na czele którego stanął Minister Oświecenia Publicznego i Propagandy Rzeszy Joseph Goebbels[6].

Jednym z elementów akcji było kwestowanie młodzieży z Hitlerjugend w miejscach publicznych oraz akcja Eintopfessen, która polegała na spożyciu pojedynczego dania zamiast obfitego obiadu i przeznaczaniu zaoszczędzonej w ten sposób kwoty pieniędzy na Pomoc Zimową[7].

Podobna organizacja Auxilio de Invierno działała w Hiszpanii generała Franco[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nicole Kramer: Poverty and Welfare in Modern German History. 2017, seria: 1.
  2. Das Winterhilfswerk (WHW). s. dhm.de. [dostęp 2022-02-01]. (niem.).
  3. Walka z głodem i zimnem. s. hausschlesien.de.pl. [dostęp 2022-02-01].
  4. Herwart Vorländer: Die NSV: Darstellung und Dokumentation einer nationalsozialistischen Organisation. 1988, s. 46.
  5. Owsiak nie był pierwszy. Za Hitlera dzieci też zbierały do puszek i rozdawały serduszka. s. nczas.com. [dostęp 2022-02-01].
  6. Herwart Vorländer: Die NSV: Darstellung und Dokumentation einer nationalsozialistischen Organisation. 1988, s. 368.
  7. Czas Bożego Narodzenia w Sopocie w 20-leciu międzywojennym. s. esopot.pl. [dostęp 2022-02-01].
  8. Markus Höffer-Mehlmer: Modernisierung und Sozialarbeit in Spanien. 2009.