Niemieckojęzyczna Wspólnota Belgii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Flaga Wspólnoty niemieckojęzycznej w Belgii
Wspólnoty Belgii – Wspólnota niemieckojęzyczna zaznaczona kolorem niebieskim
Siedziba wspólnoty w Eupen

Wspólnota niemieckojęzyczna Belgii (niem. Deutschsprachige Gemeinschaft Belgiens, w skrócie DG) – jedna z trzech oficjalnych wspólnot Belgii.

Obejmuje teren tzw. Wschodnich Kantonów, położonych przy granicy z Niemcami – 854 km², liczący około 75 000 mieszkańców, z których prawie 100% porozumiewa się w języku niemieckim.

Wschodnie Kantony były do 1920 częścią Rzeszy Niemieckiej (Nadrenii), ale zostały anektowane przez Belgię na mocy traktatu wersalskiego. Wkrótce Belgia rozpoczęła tajne negocjacje z Republiką Weimarską w celu odkupienia przez Niemców tych terenów – 200 milionów marek (ok. 108 mln EUR w 2021[a]) w złocie miało poprawić sytuację budżetową w Brukseli. Pomysł ten nie doczekał się realizacji z powodu zdecydowanego sprzeciwu Francji[1].

Wspólnota niemieckojęzyczna Belgii wchodzi w skład francuskojęzycznej Walonii. Pojawiają się plany przyznania jej szerszej autonomii, w rezultacie czego stałaby się czwartym regionem kraju. Od 1984 reprezentowany jest przez odrębną administrację z ministrem-prezydentem na czele.

Ministrowie-prezydenci wspólnoty[edytuj | edytuj kod]

Miejscowości w obrębie wspólnoty niemieckojęzycznej Belgii[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Wartość obliczana na podstawie danych inflacji Niemiec, z automatycznym przeliczeniem marek na euro (jeśli kwota jest sprzed roku 2002):

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]