Nienburg (Weser)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nienburg (Weser)
ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy Dolna Saksonia
Powiat Nienburg (Weser)
Powierzchnia 64,45 km²
Wysokość 25 m n.p.m.
Populacja (31.12.2008)
• liczba ludności
• gęstość

32 542
505 os./km²
Nr kierunkowy 05021
Kod pocztowy 31582
Tablice rejestracyjne NI
Plan Nienburg (Weser)
Położenie na mapie Dolnej Saksonii
Mapa lokalizacyjna Dolnej Saksonii
Nienburg (Weser)
Nienburg (Weser)
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Nienburg (Weser)
Nienburg (Weser)
Ziemia52°38′N 9°12′E/52,633333 9,200000
Strona internetowa
Portal Portal Niemcy

Nienburg (Weser) − miasto powiatowe w Niemczech leżące w kraju związkowym Dolna Saksonia, siedziba powiatu Nienburg (Weser). Miasto leży się nad rzeką Wezerą, ok. 55 km na południowy wschód od Bremy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Panorama miasta i twierdzy z 1650 r.

Pierwsze wzmianki o "Nowym Zamku" (niem. Neue Burg) pochodzą z 1025 r. Drogi wodne oraz drogi handlowe prowadzące przez te tereny sprzyjały osadnictwu co potwierdzają archeolodzy, którzy odnaleźli ślady dużo wcześniejszego osadnictwa na terenie miasta. W 1215 r. Graf Henryk I von Hoya przeniósł do miasta swoją siedzibę. Z tego okresu pochodzą też obronne umocnienia miasta. Miasto rozwijało się prężnie otrzymując z czasem prawa do organizowania targów i bicia własnej monety. W 1582 r. wymarł ród von Hoya i miasto wraz z hrabstwem stało się własnością książąt von Braunschweig-Lüneburg. Z czasem miasto stało się bardzo ważną twierdzą, chroniącą drogę wodną pomiędzy Porta Westfalica a Bremą. W czasie wojny trzydziestoletniej miasto zostało w części zniszczone. Po wojnie odbudowano umocnienia twierdzy, które rozebrano dopiero po przejściu wojsk napoleońskich, co wpłynęło na przyspieszenie rozwoju miasta. W 1847 otwarto linię kolejową Hanower - Brema, co wraz ze wzrastającym znaczeniem żeglugi parowej, spowodowało rozwój przemysłu wokół miasta.

Do dzisiaj miasto jest siedzibą huty szkła, fabryk nawozów sztucznych, zakładów chemicznych i zakładów obróbki metali. Wysoka industrializacja miasta była silnym magnesem dla emigrantów. Przed I wojną światową przybywali tutaj Polacy, Rosjanie, Finowie. Po II wojnie światowej przybywali Niemcy z terenów zajętych przez Sowietów, a obecnie Grecy, Włosi i wiele innych nacji. W 1974 r. w ramach reformy wcielono do miasta mniejsze miejscowości, które utworzyły wspólnie nowe miasto Nienburg (Weser), obecnie (2008 r. z 31.582 mieszkańcami.

Kościół Św. Marcina w Nienburgu

Dzielnice[edytuj | edytuj kod]

W skład miasta wchodzą następujące dzielnice: Nordertor, Leintor, Lehmwandlung, Alpheide, Wölpe, Erichshagen, Holtorf, Langendamm, Schäferhof/Kattriede.

Polityka[edytuj | edytuj kod]

W Radzie Miasta zasiada 38 radnych: SPD 17, CDU 14, Zieloni 3, FDP 2, Linkspartei 1, bezpartyjny 1.

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Przez miasto przebiegają drogi krajowe: B6, B214, B215 oraz linia kolejowa Brema - Hanower, ze stacją kolejową.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]