La Immaculada de Soult

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
La Immaculada de Soult
Ilustracja
Autor Bartolomé Esteban Murillo
Rok wykonania 1678
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 274 × 190 cm
Muzeum Museo del Prado
Miejscowość Madryt

La Immaculada de Soult, znana też jako Immaculatabarokowy obraz hiszpańskiego artysty Murilla Jest przechowywany w Madryckim muzeum Prado.

Obraz został namalowany na prywatne zamówienie. Jest jedną z wielu wersji tematu Niepokalanego Poczęcia Maryi, które dotychczas przedstawiano jako spotkanie rodziców Maryi przy Złotej Bramie. Były też inne potrzeby namalowania tego dzieła. Od XIV propagowany był kult Niepokalanego Poczęcia oraz z powodu reformacji. Kult Maryjny był zagrożony, gdyż Luteranie nie uznawali jej kultu.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Obraz przedstawia Niepokalane Poczęcie Maryi, choć myli się go często z Wniebowzięciem. Artysta w tym obrazie odszedł od dotychczasowego przedstawiania dogmatu jako spotkania jej rodziców przy Złotej Bramie. Ukazał to w mistyczno - duchowy sposób. Maryja depcze węża, czyli pokonuje grzech pierworodny, od którego była wolna. U jej stóp znajdują się anioły przedstawione jako putta. Jeden z nich trzyma palmę męczeńską - symbol współcierpienia Maryi z Jezusem Chrystusem podczas jego śmierci. Drugi trzyma kwiaty: róże i lilie, symbole wolności od grzechu.

Technika i sposób ujęcia[edytuj | edytuj kod]

Obraz został namalowany techniką typową dla Murillaolejem na płótnie. Został tu użyty lekki światłocień oraz ciepły koloryt. Subtelną urodę młodzieńczej Maryi artysta podkreślił delikatnym, malarskim ujęciem.Uzyskał też efekt, iż wydaje się, że Maryja jest większa niż w rzeczywistości. Dzieje się tak dlatego że koloryt sukni jest zbliżony do kolorytu chmury na której stoi.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]