Nierządnica z Babilonu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Iluminacja w rękopisie francuskim, XIV wiek
Wielka Nierządnica - Babilon Wielki na grzbiecie siedmiogłowej bestii Apokalipsy, rosyjski łubok, lata 1800-1809

Wielka Nierządnica lub Babilon Wielki – postać symboliczna w Księdze Objawienia, uosobienie zepsucia, sprzedajności zła i Antychrysta.

Ikonografia[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie opisu z Biblii w Średniowieczu przedstawiano tę postać jako kobietę, odzianą w czerwoną suknię, siedzącą na Bestii o siedmiu rogatych głowach.

Interpretacja[edytuj | edytuj kod]

W zależności od epoki i często doraźnych układów politycznych sposób rozumienia tego symbolu ulegał zmianom. Często przewija się obraz Rzymu ukrytego pod pojęciem Babilonu – siedem wzgórz, powiązanie religii i władzy politycznej itp.

W okresie reformacji wielu liderów ruchów protestanckich (m.in. Marcin Luter, Jan Kalwin i John Knox) interpretowało tę alegoryczną postać jako personifikację Kościoła katolickiego. Powstało w tym czasie wiele wyobrażeń o podtekstach antypapieskich.

Rastafari[edytuj | edytuj kod]

Według rastafarian matka nierządnic i obrzydliwości ziemi. Jest jednym z kilku chrześcijańskich i rastafariańskich alegorycznych przedstawień najwyższego zła.

Niektóre źródła podają imię Babalon, Szkarłatna konkubina bądź Szkarłatna oblubienica. Celem Rastafarian jest dążenie do walki z Babilonem i unicestwienie go.

Świadkowie Jehowy[edytuj | edytuj kod]

Według Świadków Jehowy Babilon Wielki[1] to „Ogólnoświatowe imperium religii fałszywej” – zaliczają do niego wszystkie religie świata, które nie opierają swoich nauk wyłącznie na Biblii; „nominalne chrześcijaństwo" (część chrześcijaństwa uważana przez nich za chrześcijaństwo jedynie z nazwy) uznają za jego kluczową część[2]. Ma być zniszczony przez Szkarłatną Bestię[3], tj. różne organizacje międzynarodowe z Organizacją Narodów Zjednoczonych na czele[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Czym jest Babilon Wielki?. jw.org.
  2. Babilon Wielki. W: Prowadzenie rozmów na podstawie Pism, wyd. 2 [on-line]. Biblioteka Internetowa Strażnicy, 2001. s. 34–38.
  3. Czym jest szkarłatna bestia z 17 rozdziału Księgi Objawienia?. jw.org.
  4. Okaż się gotowy!. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 24-28, 15 marca 2011. Towarzystwo Strażnica. ISSN 1234-1150. 

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]