Przejdź do zawartości

Nierządnica z Babilonu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Iluminacja w rękopisie francuskim, XIV wiek
Wielka Nierządnica - Babilon Wielki na grzbiecie siedmiogłowej bestii Apokalipsy, rosyjski łubok, lata 1800-1809

Wielka Nierządnica lub Babilon Wielki – postać symboliczna w Księdze Objawienia, uosobienie zepsucia, sprzedajności, zła i Antychrysta.

Ikonografia[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie opisu z Biblii w Średniowieczu przedstawiano tę postać jako kobietę, odzianą w czerwoną suknię, siedzącą na Bestii o siedmiu rogatych głowach.

Interpretacja[edytuj | edytuj kod]

W zależności od epoki i często doraźnych układów politycznych sposób rozumienia tego symbolu ulegał zmianom. Często przewija się obraz Rzymu ukrytego pod pojęciem Babilonu – siedem wzgórz, powiązanie religii i władzy politycznej itp.

W okresie reformacji wielu liderów ruchów protestanckich (m.in. Marcin Luter, Jan Kalwin i John Knox) interpretowało tę alegoryczną postać jako personifikację Kościoła katolickiego. Powstało w tym czasie wiele wyobrażeń o podtekstach antypapieskich.

Część sedewakantystów, np. Most Holy Family Monastery uważa, że Nierządnicą z Babilonu jest Kościół posoborowy[1].

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego[edytuj | edytuj kod]

Adwentyści wierzą, że odejście od nauk Pisma Świętego szczególnie objawia się na przestrzeni wieków w naukach i działalności Kościoła katolickiego i wierzą, iż właśnie ten urząd jest opisaną w 17 rozdziale Księgi Objawienia „Wielką Nierządnicą”. Jej córki, jak wierzą, są symbolem upadłych kościołów protestanckich, znajdujących się dziś pod wpływem nauk i mocy papiestwa. Adwentyści wierzą, iż prześladowanie szczerych Bogu ludzi opisane w Księdze Objawienia 17:6 miało swoje główne wypełnienie w czasach średniowiecza, kiedy to ludzie sprzeciwiający się doktrynom i władzy papieskiej byli szczególnie prześladowani. Ludzie tacy jak albigensi[2], waldensi czy hugenoci byli prześladowani w całej Europie, głównie przez inkwizycję[3].

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego naucza, iż słowa z Księgi Objawienia 17:18[2], wypełniają się we władzy Kościoła katolickiego jako siły, która ma władzę „nad królami ziemi”. Wierzą, iż papieże winni są odstępstwa z powodu przyjęcia pogańskich rytuałów, wierzeń i praktyk w kościele, nad którym sprawują władzę. Widzą Rzym papieski jako wchodzący ku władzy po Cesarstwie Rzymskim (Rzym pogański), jako wypełnienie się słów 2 Listu do Tesaloniczan 2:7: „jego tajna moc nieprawości jest już widoczna. Na razie jednak jest powstrzymywana przez Tego, który w pewnym momencie usunie się ze sceny.”[4]

Mimo wszystko, adwentyści nauczają, iż wśród wiernych Kościoła katolickiego, znajdują się ludzie oddani Bogu, którzy szczerze szukają zbawienia i są również określeni jako „lud Boży”. To do nich kierowane są słowa Księgi Objawienia 18:4[5] „wyjdźcie z niego (z Babilonu) ludu mój, abyście nie byli uczestnikami jego grzechów.”[6]

Ellen G. White w swojej książce „Wielki Bój” opisuje, iż „duchowy Babilon” znów będzie miał władzę nad „wszystkimi narodami” jak to miało miejsce w średniowieczu. Jej pisma określają Kościół katolicki jako odstępczą władzę, która pełni znaczącą rolę w walce przeciwko ludowi Bożemu[7].

Rastafari[edytuj | edytuj kod]

Według rastafarian matka nierządnic i obrzydliwości ziemi. Jest jednym z kilku chrześcijańskich i rastafariańskich alegorycznych przedstawień najwyższego zła.

Niektóre źródła podają imię Babalon, Szkarłatna konkubina bądź Szkarłatna oblubienica. Celem Rastafarian jest dążenie do walki z Babilonem i unicestwienie go.

Świadkowie Jehowy[edytuj | edytuj kod]

Według Świadków Jehowy Babilon Wielki[8][9] to „Ogólnoświatowe imperium religii fałszywej” – zaliczają do niego wszystkie religie świata, które nie opierają swoich nauk wyłącznie na Biblii; „nominalne chrześcijaństwo" (część chrześcijaństwa uważana przez nich za chrześcijaństwo jedynie z nazwy) uznają za jego kluczową część[10]. Ma być zniszczony przez Szkarłatną Bestię[11][12], tj. różne organizacje międzynarodowe z Organizacją Narodów Zjednoczonych na czele[13][14].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. The Apocalypse & The Prophesied Whore Of Babylon [online], vaticancatholic.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
 2. a b Biblia Warszawska - Objawienie św. Jana - Rozdział: 17 [online], biblia-online.pl [dostęp 2018-02-25].
 3. "Timeline of Bloody History of Papal Rome – Oppression of Protestants". Amazing Discoveries.
 4. "The Third Conversation". Christian Resource Centre (Bermuda).
 5. Biblia Warszawska - Objawienie św. Jana - Rozdział: 18 [online], biblia-online.pl [dostęp 2018-02-25].
 6. Questions on Doctrine. Review and Herald Publishing Association. 1957. pp. 197–202.
 7. Austin Best. "White Horse Media". whitehorsemedia.com.
 8. Watchtower, Czym jest Babilon Wielki? [online], jw.org.
 9. Czym jest „Babilon Wielki”?, [w:] Już zawsze ciesz się życiem! — interaktywny kurs biblijny [online], 2021.
 10. Babilon Wielki, [w:] Prowadzenie rozmów na podstawie Pism, wyd. 2, Świadkowie Jehowy w Polsce, 2015, s. 34–38, ISBN 83-86930-47-0.
 11. Czym jest szkarłatna bestia z 17 rozdziału Księgi Objawienia?, Watchtower.
 12. Księga Objawienia — co zapowiada dla wrogów Boga, „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, Towarzystwo Strażnica, maj 2022, s. 8-14, ISSN 1234-1150.
 13. Okaż się gotowy!, „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, Towarzystwo Strażnica, 15 marca 2011, s. 24-28, ISSN 1234-1150.
 14. Armagedon to coś, czego możemy wyczekiwać!, „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, Towarzystwo Strażnica, wrzesień 2019, s. 8-13, ISSN 1234-1150.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]