Niesłysz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Niesłysz
Jezioro Niesłysz widziane od strony Niesulic
Jezioro Niesłysz widziane od strony Niesulic
Państwo  Polska
Województwo  lubuskie
Lokalizacja Pojezierze Łagowskie
Powierzchnia 496,6 ha
Wymiary 4,7 × 1,7 km
Głębokość
• maksymalna

35,0 m
Wysokość lustra 78 m n.p.m.
Rzeki wypływające Ołobok
Miejscowości nadbrzeżne Przełazy
Niesulice
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubuskiego
Niesłysz
Niesłysz
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Niesłysz
Niesłysz
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Niesłysz
Niesłysz
Ziemia 52°14′11″N 15°23′22″E/52,236389 15,389444

Niesłysz (niem. Gr. Nischlitzsee) – największe jezioro Pojezierza Łagowskiego na Równinie Torzymskiej, w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim, w gminie Lubrza.

Jezioro pochodzenia poligenetycznego. Północna część pochodzenia rynnowego, a południowa morenowego. Powierzchnia – 496,6 ha, długość – 4,7 km a szerokość – 1,7 km. Maksymalna głębokość sięga do 35 m.

Linia brzegowa jeziora jest dobrze rozwinięta, brzegi przeważnie wysokie, porośnięte lasem. Wiele zatok, stanowiących o nieregularnym, ciekawym kształcie jeziora. Na jeziorze znajdują się trzy wyspy o łącznej powierzchni 10,4 ha.

Wyspy i brzegi jeziora są miejscami lęgu ptactwa (m.in. żurawi, czapli, łabędzia niemego, bielika). W wodach jeziora żyje wiele gatunków ryb (m.in. płoć, leszcz, ukleja, szczupak, okoń, węgorz, sielawa).

Na półwyspie we wschodniej części jeziora znajduje się wczesnośredniowieczne grodzisko datowane na VII/VIII wiek. W 2010 archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odkryli pozostałości najstarszego na ziemiach polskich mostu datowanego na l poł IX w. o rozmiarach ok. 100 × 4 m, wykonanego z drewna dębowego. Most ten łączył ląd z, będącą m.in. miejscem kultu, wyspą na jeziorze[1][2].

Nad jeziorem znajdują się liczne ośrodki turystyczno-wypoczynkowe: Niesulice, Przełazy, Krzeczkowo. W odległości 10 km na wschód od jeziora znajduje się miasto Świebodzin.

Badania wykonane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze w 2000 oraz 2005 roku wykazały zagrożenie wód jeziora przez nadmierną eksploatację turystyczną oraz trudności w oczyszczaniu ścieków w zlewni jeziora. O pogarszającej się jakości wód świadczą pojawiające się zakwity sinicowe. Znaczne rozmiary jeziora buforują jednak skutki zagrożeń i powodują, że jezioro Niesłysz zachowuje II klasę czystości pod względem fizyko-chemicznym i I klasę czystości pod względem sanitarnym.

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]