Niesamowity dwór

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Niesamowity dwór
Autor Zbigniew Nienacki
Typ utworu powieść dla młodzieży
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania  Polska
Język polski
Data wydania 1969
Wydawca Nasza Księgarnia

Niesamowity dwór (w późniejszych wydaniach Pan Samochodzik i niesamowity dwór) – powieść dla młodzieży autorstwa Zbigniewa Nienackiego, wydana po raz pierwszy w roku 1969. Powieść wchodzi w skład cyklu Pan Samochodzik, opisującego przygody historyka sztuki - detektywa noszącego to przezwisko.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja powieści rozgrywa się w Janówce, Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim. Pan Samochodzik zostaje kustoszem dworu pana Czerskiego w Janówce. Jego podwładnymi są panna Barbara Wierzchoń i Jan Bigos. W nocy, a także podczas nieobecności kustosza i jego pomocników, we dworze ktoś grasuje. Wkrótce okazuje się, że dwór był kiedyś siedzibą loży masońskiej. Pan Samochodzik stara się rozwikłać zagadkę: kto i czego szuka w starym dworze.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Pan Samochodzik - właściwie Tomasz. Główny bohater serii powieści. Pracuje na etacie referenta w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Zajmuje się zagadkami historycznymi.

Barbara Wierzchoń - staranna i sumienna. Ma jasne, krótkie włosy. Jest wyjątkowo pracowita i ambitna. Szczerze mówi to co myśli. Boi się myszy. Ma około 22 lat.

Jan Bigos - około 22 lat. Niechlujny i nonszalancki. Naśmiewa się z sumienności Barbary Wierzchoń. Nie rozstaje się ze swoją gitarą, na której często gra. Nie przejmuje się obowiązkami. Lubi sytuacje jasne i klarowne.

Panna Marysia - młoda blondynka o niebieskich oczach. Bardzo chciała spotkać duchy we dworze i szybko zdobyła zaufanie kustosza i jego pomocników. Jedynie panna Wierzchoń nie potrafiła jej zaufać. Współpracowała z Baturą szukając skarbu.

Waldemar Batura - kolega ze studiów Pana Samochodzika. Zajmuje się nielegalnym handlem dziełami sztuki i antykami.

Antek Wasiak - mieszka w Janówce. W przyszłości chce zostać lekarzem. Jest poważny. Nie wierzy w duchy i stara się to jakoś rozsądnie wytłumaczyć. Syn kierownika ośrodka wczasowego. Należy do kółka dramatycznego.

Zosia - mieszka w Janówce. Przyjaźni się z Antkiem. Wierzy w duchy i interesuje się sprawą dworu. Chce zostać aktorką. Jej matka prowadzi stołówkę w ośrodku wczasowym. Należy do kółka dramatycznego.

Janiak - brodaty, zgarbiony z wielką szopą siwych włosów na głowie. Mieszka w oficynie obok dworu. Kiedyś zajmował się ogrodnictwem, gdy właścicielem dworu był pan Czerski.

Ekranizacja[edytuj | edytuj kod]

Powieść została zekranizowana w 1986 przez Janusza Kidawę pod tytułem Pan Samochodzik i niesamowity dwór.

Wydania[edytuj | edytuj kod]