Nietoperz (heraldyka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Walencji
Nietoperz w herbie Gminy Piątnicy

Nietoperznietoperz pojawia się głównie w herbach miast należących do Korony Aragonii, zazwyczaj znajduje się klejnocie herbu i jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów heraldyki katalońskiej.

Symbolika nietoperza nawiązuje do uskrzydlonego smoka, kat. víbria lub vibra (mając odniesienie w ang. wyvern, pol. wiwern), który zdobił hełm królów Aragonii.

Nietoperza w herbach posiadają m.in. Walencja, Palma de Mallorca[1], Fraga[2], ale także mniejsze miejscowości, takie jak Atzeneta d'Albaida, Catarroja i Novallas.

Nietoperz w herbie Teruel symbolizuje rolę jaką odegrało miasto w podboju Walencji[3], natomiast nietoperz z herbu Barcelony został usunięty w XX wieku z nieznanych bliżej powodów[4].

Nietoperz występuje także w herbach poza obszarem Korony Aragonii, pojawia się on m.in. w herbach Albacete (Hiszpania), Montchauvet (Francja), Fiefbergen (Niemcy). Ponadto osiem nietoperzy pojawia się w bordiurze herbu miasta Pácora oraz sześć w bordiurze herbu miasta Santa Fe de Antioquia (Kolumbia).


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Antoni I. Alomar i Canyelles, L'Estendard, la festa nacional més antiga d'Europa (s. XIII-XXI) Palma 1998
  2. Emblemata-Revista aragonesa de emblematica no. 11, 2005
  3. Old Teruel city coat of arms
  4. L'escut de Barcelona, Societat Catalana de Genealogia, Heràldica, Sigil·lografia, Vexil·lologia i Nobiliària