Nieustraszony (serial telewizyjny 1982)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nieustraszony
Knight Rider
Gatunek serialu serial sensacyjny
Kraj produkcji Stany Zjednoczone USA
Oryginalny język angielski
Główne role David Hasselhoff
Edward Mulhare
Patricia McPherson
Rebecca Holden
Peter Parros
Liczba odcinków 90
Liczba serii 4 sezony
Lista odcinków
Produkcja
Reżyseria Sidney Hayers
Georg Fenady
Scenariusz Peter I. Baloff
Bruce Belland
Czas trwania odcinka 40-45 min.
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone NBC
Polska Polsat
Polska TVP 1
Polska TVP 3
Polska TV4
Format obrazu 4:3
Lata emisji 1982 - 1986
Data premiery Stany Zjednoczone 26 września 1982

Polska 21 września 1995

Nieustraszony (Knight Rider, 1982-86), amerykański serial sensacyjny o agencie F.L.A.G. (Foundation for Law And Government - Fundacja na rzecz Prawa i Rządu) Michaelu Knightcie, rozwiązującym zagadki o charakterze kryminalnym, w asyście nowoczesnego i wszechstronnego samochodu jakim jest Knight Industries Two Thousand znany również jako KITT. Serial został podzielony na 4 sezony (1982-1986). W rolę serialowego KITT-a wcielił się przerobiony Pontiac Trans Am z 1982 roku. Do produkcji serialu użyto 14 egzemplarzy samochodu, które zgodnie z umową zawartą pomiędzy General Motors - firmą produkującą samochód, a producentami filmu zostały zniszczone.

Po zakończeniu realizacji serii, powstały dwa filmy telewizyjne Nieustraszony 2000 i Nieustraszony 2010. W styczniu 2008 powstał także odcinek pilotażowy serialu Knight Rider w którym kierowcą nowego KITT'a zostaje syn Michaela Knighta.

W Polsce po raz pierwszy widzowie mogli zetknąć się z serialem na pirackich kasetach VHS rozprowadzanych m.in. na stadionowych bazarach. Na kasetach nagrywane były odcinki zgrane w wersji niemieckojęzycznej z kanału RTL z nałożonym polskim lektorem (nazwisko nie jest znane), który czytał również inne filmy i seriale zgrane z niemieckich stacji, takie jak Drużyna A czy Airwolf.

Po raz pierwszy w polskiej telewizji serial pojawił się w telewizji Polsat w 1995 roku, odcinek pilotażowy wyemitowany został 21 września około godziny 20:00. Stacja wyemitowała wszystkie sezony serialu wraz z jednokrotnymi powtórkami każdego z odcinków. Kilka lat później współpracująca z Polsatem, wtedy nowo powstała stacja, TV 4 wyemitowała 4 sezon i jego kontynuację - film Nieustraszony 2000. Później serial zniknął na wiele lat z polskiej telewizji, aż do roku 2003, kiedy to licencję na emisję serialu zakupiła TVP1, serial z przerwami emitowany był do roku 2006. We wrześniu 2006 kilkanaście odcinków wyemitowała także stacja TVP3, w emisji od poniedziałku do piątku o godzinie 9:40. Bywało, że emisja na TVP3 pokrywała się z emisją odcinków na TVP1, gdyż były emitowane o tej samej godzinie. Społeczność polskich fanów była mocno zawiedziona polityką TVP1, serial miał bardzo słaby czas antenowy (10:00 rano, powtórka sezonu 2 późno w nocy), tłumaczenie wersji polskiej do serialu było bardzo słabe[potrzebny przypis], imię samochodu KITT zostało przechrzczone na K (czyt. Ka), a lektor czytający dialogi, którym został Maciej Gudowski nie przypadł fanom do gustu[potrzebny przypis]. W Polsacie tłumaczenie polskich dialogów było dokładniejsze, z naciskiem na szczegóły, a lektorem był Mirosław Utta[potrzebny przypis].

Od 4 marca 2013 roku I sezon serialu jest nadawany na kanale 13th Street Universal z lektorem Łukaszem Jakubowskim - aktualny odcinek od poniedziałku do piątku o 16:00 z powtórką 2 odcinków z poprzednich dni o 7:00.

Obsada[edytuj]

Wydania DVD[edytuj]

W Polsce, serial ukazał się na DVD dzięki wydawnictwu Amercom S.A. Wybrane odcinki ukazały się na pojedynczych płytach, a Sezon 1 - również w boxie, dnia 15 czerwca 2009[1].

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

KITT Universal Studios.jpg