Nieuwe Kerk (Delft)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nieuwe Kerk w Delfcie
Nieuwe Kerk
Ilustracja
Państwo

 Holandia

Miejscowość

Delft

Wyznanie

protestanckie

Kościół

Kościół Protestancki w Holandii

Położenie na mapie Holandii Południowej
Mapa konturowa Holandii Południowej, w centrum znajduje się punkt z opisem „Nieuwe Kerk w Delfcie”
Położenie na mapie Holandii
Mapa konturowa Holandii, po lewej znajduje się punkt z opisem „Nieuwe Kerk w Delfcie”
Ziemia52°00′44″N 4°21′37″E/52,012222 4,360278

Nieuwe Kerk (pol.: nowy kościół) – to kościół w stylu gotyckim w holenderskim mieście Delft. Zlokalizowany przy rynku, naprzeciwko ratusza Delftu (hol.: Stadhuis). W 1584 pochowano tam Wilhelma I Orańskiego w specjalnym mauzoleum zaprojektowanym przez Hendricka i Pietera de Keyser. Od tego czasu świątynia służy jako miejsce pochówku członków dynastii Oranje-Nassau. Obecnie ostatnimi monarchami tam pochowanymi są królowa Juliana (królowa Niderlandów w latach 1948-1980) i jej mąż książę Bernhard (w 2004). Krypta królewska jest zamknięta dla zwiedzających.

Historia kościoła[edytuj | edytuj kod]

Początkowo, jako drugi kościół parafialny w Delfcie po Oude Kerk, zbudowano kościół drewniany pod wezwaniem NMP wokół którego w 1396 rozpoczęto budowę ceglanej bazyliki. W trakcie tej budowy nadano kościołowi drugie wezwanie św. Urszuli. Budowę zakończono 6 września 1496, w sto lat po jej rozpoczęciu, wraz z ukończeniem wieży. W pierwszej ćwierci XVI w. powiększono północny transept kościoła oraz baptysterium obok wieży.

5 maja 1536 w wieżę kościoła uderzył piorun, który wraz z silnym wschodnim wiatrem spowodował pożar części Delftu na zachód od Nieuwe Kerk. W 1872 w wieżę ponownie uderzył piorun. Po tym wydarzeniu wieżę poddano restauracji, w wyniku której uzyskała ona obecną wysokość tj. 108,75 m[1] (376 schodków), co oznacza, iż w Holandii ustępuje tylko Domtoren w Utrechcie.

Wybuch ikonoklazmu w 1566 spowodował pozbawienie kościoła oryginalnego katolickiego wyposażenia. W 1572 kościół został przejęty przez kościół reformowany. 12 października 1654 w Delfcie eksplodował magazyn z 90 tys. funtów prochu. Wybuch zniszczył dachy i witraż Nieuwe Kerk oraz uszkodził jego ściany. Szkody zostały usunięte do wiosny 1655.

Kościół był poddawany renowacji w latach dwudziestych, sześćdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. Planuje się kolejną renowację w nadchodzących latach.

Pochowani w krypcie królewskiej[edytuj | edytuj kod]

W krypcie Nieuwe Kerk pochowani są władcy i inni członkowie dynastii orańskiej:

Plan krypty królewskiej
Pogrzeb księcia Clausa w Delft

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Emporis: Nieuwe Kerk (ang.). [dostęp 2010-07-16].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]