Niewskij prospiekt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Niewskij prospiekt
Невский проспект
Ilustracja
Architektura stacji
Państwo

 Rosja

Miasto wydzielone

 Petersburg

Data otwarcia

1 lipca 1963

Głębokość stacji

63 m

Linia Moskiewsko-Piotrogrodzka
Poprzednia stacja

Gor´kowskaja

Następna stacja

Siennaja Płoszczad´

Położenie na mapie Petersburga
Mapa konturowa Petersburga, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Niewskij prospiektНевский проспект”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Niewskij prospiektНевский проспект”
Ziemia59°56′04″N 30°19′51″E/59,934444 30,330833

Niewskij prospiekt (ros. Не́вский проспе́кт) – dziewiąta stacja linii Moskiewsko-Piotrogrodzkiej, znajdującego się w Petersburgu systemu metra. Punkt przesiadkowy z linią Newsko-Wasileostrowską. Stacja położona jest przy najsłynniejszej ulicy miasta, Newskim Prospekcie.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Stacja Niewskij prospiekt została uroczyście oddana do użytku 1 lipca 1963 roku i jest ona przykładem stacji metra wzniesionej w typie pylonowym[1]. Autorami projektu architektonicznego obecnej postaci stacji są: S. G. Majofis (С. Г. Майофис), A. K. Andriejew (А. К. Андреев), A. S. Gieckin (А. С. Гецкин) i W. P. Szuwałowa (В. П. Шувалова)[1]. Stacja położona jest w historycznym centrum miasta, co stanowić miało utrudnienie dla jej projektantów, musiała ona być bowiem zlokalizowana w taki sposób by nie naruszyć struktur pobliskich zabytkowych budowli[1]. W początkowych planach miała ona nosić nazwę Płoszczad´ Plechanowa (Площадь Плеханова), od nazwy jednego z pobliskich placów poświęconemu Gieorgijowi Plechanowowi[2]. Rozpatrywano kilka miejsc lokalizacji wejścia do stacji, w tym pod zamkniętym polskim kościołem św. Katarzyny Aleksandryjskiej[1]. Ostatecznie jednak z uwagi na wartość historyczną obiektu jak i na fakt, że pochowany był tam generał Jean Victor Marie Moreau do realizacji tego planu nie doszło[1]. Przy budowie stacji dokonano modyfikacji w zabytkowym portyku, którego autorem był Luigi Rusca[1]. W czasie prac przy wznoszeniu stacji natrafiano na podziemny kanał, który omal nie zniszczył budowanej konstrukcji[1].

Budynek w którym ulokowano jedno z wejść do stacji.

Stacja zbudowana jest w typowym stylu sowieckiego metra charakterystycznym dla lat sześćdziesiątych XX wieku[1]. W dekoracjach wykorzystano dużą liczbę łuków, są one głównie barwy białej, a pylony poprzecinane zostały połyskującymi elementami wykonanymi z aluminium[3]. Sklepienie półokrągłe o jasnej barwie, nad łukami umieszczono lampy[3]. Posadzki wyłożone zostały płytami wykonanymi z gabro i labradoru[4]. Ściany przy torach pokryte czerwonymi płytkami u góry i granitowymi czarnymi płytami u dołu[3][4]. Na jednej ze ścian zawieszony jest dekret Rady Najwyższej ZSRR nadający leningradzkiemu metru Order Lenina[2]. W 2004 roku wysokociśnieniowe lampy rtęciowe zostały zastąpione przez lampy sodowe[1]. W 2006 roku na stacji przeprowadzono remont, m.in. wymieniono pokrycia ścian przy torach[2].

Niewskij prospiekt położony jest na głębokości 63 metrów[4]. Stacja dysponuje dwoma wejściami. Pierwszym od strony Newskiego prospektu, przy ulicach Dumskiej i Michajłowskiej oraz drugim przy Kanale Gribojedowa[1]. To drugie wejście przez mieszkańców Petersburga bywa określane jako oddzielna stacja Kanał Gribojedewa (Станция «Канал Грибоедова»)[1]. Poprzez przejście na stację Gostinyj Dwor możliwa jest przesiadka na linię Newsko-Wasileostrowską[5]. Niewskij prospiekt jest jedną ze stacji w petersburskim systemie metra o najwyższym natężeniu ruchu, a ruch pociągów odbywa się tutaj od godziny 7:00 do 23:00 (Niewskij prospiekt-1) i od godziny 5:36 do 0:28 (Niewskij prospiekt-2) i w tym czasie stacja jest otwarta dla pasażerów[1][6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l S-pb.in: Станция Метро Невский проспект. [dostęp 2013-03-03]. (ros.).
  2. a b c Metro.vpeterburge.ru: Станция "Невский проспект". [dostęp 2013-03-03]. (ros.).
  3. a b c Karta-metro.ru: Станция метро Невский проспект. [dostęp 2013-03-03]. (ros.).
  4. a b c Subway2009.narod.ru: Станция "Невский проспект". [dostęp 2013-03-03]. (ros.).
  5. Metrowalks.ru: Невский проспект. [dostęp 2013-03-03]. (ros.).
  6. Metromap.spb.ru: Режим работы станций петербургского метро. [dostęp 2013-03-03]. (ros.).