Nigeryjski szwindel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Nigeryjski szwindel (afrykański szwindel, ang. Nigerian scam, 419 scam – od numeru artykułu w kodeksie karnym Nigerii, dotyczącego tego przestępstwa) – rodzaj spamu-oszustwa polegający na wciągnięciu ofiary w fikcyjny transfer wielkiej kwoty pieniędzy (rzędu kilku milionów USD) najczęściej z któregoś z krajów afrykańskich - przeważnie Nigerii.

Według witryny snopes.com około roku 1997 za pomocą tego mechanizmu wyłudzono od obywateli USA ok. 100 milionów dolarów w ciągu piętnastu miesięcy.

Mechanizm oszustwa[edytuj | edytuj kod]

Oszust proponuje ofierze podział pieniędzy, po dokonaniu przelewu na jej konto, ze źródła o wątpliwej legalności. Operacja ta często rzekomo wymaga dodatkowych działań w rodzaju założenia fikcyjnej działalności gospodarczej, przekupywania urzędników państwowych itp. Ofiara zwabiona chęcią zysku i nieznająca struktury urzędniczej państwa, z którego rzekomo mają zostać przelane pieniądze, godzi się na zainwestowanie własnych funduszy w celu przeprowadzenia "operacji". Opłaty ponoszone przez ofiarę są w rzeczywistości przechwytywane przez oszusta, który następnie znika, nie dokonując ostatecznie żadnej wpłaty na rzecz ofiary.

Przykładowe scenariusze wyłudzenia[edytuj | edytuj kod]

Osoby: A – oszust, B – ofiara

  • A jest spadkobiercą wielkiej kwoty po swoim krewnym, lecz w celu otrzymania pieniędzy musi opłacić prowizję dla firmy ubezpieczeniowej; B w zamian za udział w spadku ma dokonać tej wpłaty.
  • A był członkiem skorumpowanych władz lub osobą związaną z władzami któregoś z krajów afrykańskich i musiał opuścić kraj w następstwie zamachu stanu bądź innej formy zmiany władzy. W kraju pozostawił pokaźną sumę wcześniej zdefraudowanych pieniędzy. Do wyprowadzenia tych pieniędzy za granicę potrzebna jest pomoc B, w zamian za udział w zyskach.
  • A jest pracownikiem korporacji w Nigerii, gdzie planuje zdefraudować firmowe pieniądze, podpisując umowę z firmą ofiary (B), założoną tylko na tę okoliczność. B podaje swoje dane osobowe potrzebne do założenia (podwójnie) fikcyjnej działalności, po czym otrzymuje sfałszowane dokumenty z "nigeryjskiego" ministerstwa zobowiązujące do dokonania rzekomych opłat administracyjnych.
  • Bardziej drastyczne scenariusze wymagają osobistego zjawienia się w kraju oszusta. B, znajdując się w nieznanym miejscu, łatwiej daje odebrać sobie pieniądze, a następnie zostaje pozostawiony samemu sobie. Zanotowano przypadki śmierci ofiar[potrzebne źródło].
  • A pisze w e-mailu, że ma chore dziecko w szpitalu, które wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej i jeśli nie wpłaci stosownej kwoty na konto szpitala to dziecko umrze. A prosi B o przysługę w postaci drobnej pomocy i pilną wpłatę kwoty od 2 do 10 tys $ na opłacenie rachunków za leczenie szpitalne dziecka, A Obiecuje B że podzieli się z nim ogromną sumą ze swego konta. Oszust proponuje potencjalnej ofierze od 50% nawet do 80% , kapitału z konta, które tak naprawdę nie istnieje. A Twierdzi, że pieniądze, które niby zgromadził na koncie, wobec śmiertelnej choroby jego dziecka, w tej chwili nie mają dla niego większego znaczenia. Na dowód przedstawia zeskanowane, wiarygodnie wyglądające, ale niestety sfałszowane i podrobione dokumenty bankowe, Po zainkasowaniu pieniędzy A znika bez śladu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]