Nigger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ilustracja z 1885 roku do powieści Marka Twaina Przygody Hucka podpisana Misto Bradish's nigger

Nigger (slang. nigga[1][2]) – rzeczownik w języku angielskim. Słowo było pierwotnie określeniem neutralnym odnoszącym się do przedstawicieli czarnej rasy jako forma pochodna hiszpańskiego lub portugalskiego negro, które z kolei pochodzi od łacińskiego przymiotnika niger (pol. czarny)[3]. Było w powszechnym użyciu, także wśród zwolenników równouprawnienia rasowego, używał go np. przeciwnik rasizmu i zwolennik integracji rasowej, gubernator Luizjany Earl Long. Od połowy XX wieku często używane pogardliwie, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, sugerowało, że osoba w ten sposób nazwana jest bardzo prosta. Użycie słowa stało się jednoznacznie pejoratywne i wyraża pogardę dla Murzynów.

Użycie słowa[edytuj | edytuj kod]

We współczesnej angielszczyźnie wyrażenie nigger jest jednym z największych tabu językowych. Jego wypowiadanie jest powszechnie postrzegane jako poważne naruszenie norm i naraża autora wypowiedzi na posądzenie o rasizm. Neutralnie o słowie "nigger" można mówić w związku z tym używając eufemizmu "N-word" (dosł. słowo na literę N).

Rada miasta Nowy Jork 28 lutego 2007 wprowadziła zakaz używania słowa nigger i zaapelowała o wykluczenie piosenek, w których wyrażenie to występuje z Nagród Grammy[4].

Warto jednakże zauważyć, że Afroamerykanie między sobą używają słowa nigger (zwłaszcza przy slangowym zapisie nigga) w znaczeniu dla nich pozytywnym i by podkreślić swoją tożsamość[5], a także nawiązać do historii niewolnictwa i "odzyskać" ten termin[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. nigger - Tłumaczenie po polsku - Słownik angielsko-polski Diki, www.diki.pl [dostęp 2018-12-07].
  2. nigga | Definition of nigga in US English by Oxford Dictionaries, Oxford Dictionaries | English [dostęp 2018-12-07].
  3. David Pilgrim: Nigger and Caricatures. wrzesień 2001. [dostęp 27 lipca 2014].
  4. http://www.guardian.co.uk/usa/story/0,,2023817,00.html New York city council bans use of the N-word, Ed Pilkington, 1 marca 2007, "The Guardian"
  5. The Anaphoric Nigga: Rap’s Linguistic Assault on the Semantics of Nigger, Richard Tony Thompson. Northern Illinois University Department of English
  6. Akbar, Arifa (2009) How should we use the N word, the Independent

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]