Nightwing (postać fikcyjna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nightwing (pol. Skrzydło Mroku, Mroczne Skrzydło) – superbohater z uniwersum DC Comics często współpracujący z Batmanem. Oryginalnym Nightwingiem jest Dick Grayson (Robin I), a Jason Todd (Robin II) stał się jego bezwzględną i morderczą wersją. Oryginalna postać Dicka Graysona/Robina została stworzona przez Billa Fingera, Boba Kane'a i Jerry'ego Robinsona, zaś postać Nightwinga przez Marva Wolfmana oraz George’a Pereza.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Nightwing ubrany jest w czarną, opancerzoną bluzę i spodnie (także opancerzone) oprócz tego czarne rękawice i buty. Na piersiach ma błękitnego ptaka. Wygląd kostiumu zmieniał się na przestrzeni lat, np. ptak był pierwotnie złoty, zaś w wersji New 52 czerwony.

Osoby w kostiumie[edytuj | edytuj kod]

Van Zee[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym Nightwingiem był pewien Kryptończyk. Kiedy zrozpaczony Dick (jeszcze Robin) udał się do Supermana po radę ten opowiedział mu pewną przypowieść: dawno temu na Kryptonie pewien człowiek został wygnany przez jego rodzinę – tak jak Dick. Marzył o świecie rządzonym sprawiedliwie więc rozpoczął krucjatę w obronie potrzebujących mieszkańców Kryptona. Jego prawdziwa tożsamość nigdy nie została odkryta. Był znany tylko jako Nightwing. Dick na jego pamiątkę przybrał imię Nightwing[1].

Dick Grayson[edytuj | edytuj kod]

Dick Grayson od 11 roku życia był związany z superbohaterami. To właśnie on był pierwszym Nightwingiem (ziemskim). Jako Robin był zależny od Batmana, ale gdy poszedł na studia stał się Nightwingiem. Wyprowadził się do Bludhaven (jego pierwszego terytorium). Czasem współpracował jeszcze z Batmanem, bo nadal należał do Bat-Rodziny. Kiedy w Nowym Jorku pojawił się Jason Todd, który zaproponował Dickowi współpracę (który przeniósł się do Nowego Jorku) pojawiła się jedna z najtrudniejszych, samodzielnych misji Graysona: uratowanie Todda z rąk nieznanego gangstera.

Jason Todd[edytuj | edytuj kod]

Drugim Nightwingiem był Jason Tood. Również były Robin i Red Hood.Pojawił się w Nowym Jorku z nadzieją, że Dick będzie chciał z nim współpracować, aby w Nowym Jorku było dwóch Nightwingów. Nieznany gangster go porwał, a Dick uratował. Todd bardzo szybko zrezygnował z bycia Nightwingiem.

Powiązania[edytuj | edytuj kod]

W chwili obecnej Dick Grayson zwykle działa samodzielnie. Zaczynał karierę jako pomocnik Batmana, tworząc wraz z nim tzw. "dynamiczny duet", potem należał do Teen Titans – był nawet liderem aż do rozwiązania grupy; należał też do grupy Outsiders, ale jego najpopularniejszym powiązaniem jest tzw. Bat-rodzina, obejmująca Batmana i jego współpracowników. W "cywilu" pracował m.in. jako policjant w Blüdhaven.

Komiksy wydane w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Adaptacje w innych mediach[edytuj | edytuj kod]

Filmy kinowe[edytuj | edytuj kod]

Postać Dicka Graysona pojawiła się w filmach Batman Forever oraz Batman i Robin. Robina/Nightwinga/Dicka Graysona grał Chris O’Donnell. Mimo, że używał pseudonimu "Robin", postać z drugiego filmu faktycznie bardziej przypomina Nightwinga.

Seriale animowane[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cornelius i Articles: Biogram Dicka Graysona. W: Batcave.com.pl [on-line]. [dostęp 2012-09-06].