Nihil Novi (czasopismo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nihil Novi
magazyn literacko-artystyczny
Częstotliwość

rocznik (nieregularnik)

Państwo

 Polska

Adres

ul. Jagiellońska 45, 34-130 Kalwaria Zebrzydowska

Wydawca

WidmOficyna ANTY

Tematyka

literatura

Język

polski

Pierwszy numer

listopad 1994

Redaktor naczelny

Stanisław Chyczyński

Stali współpracownicy

Ryszard Kowrygo, Jarosław Leszczyński, Katarzyna Mendys, Sobek Odrowąż, Kazimierz Wiśniak

Średni nakład

zmienny egz.

Format

A4

Liczba stron

32

ISSN

1427-0323

Nihil Novi. Magazyn literacko-artystyczny – czasopismo literacko-artystyczne założone w 1994[1] przez Stanisława Chyczyńskiego[2] i Iwonę Madej w Kalwarii Zebrzydowskiej. W latach 1994-96 ukazywało się jako miesięcznik, później nieregularnie.

Pismo na swoich łamach zamieszcza: poezję, prozę, publicystykę, reprodukcję prac plastycznych, aforyzmy. Stałe rubryki to m.in.: Gość Specjalny, Działko Klasyczne, Środek Poetycki, Recenzje, Galeria Autorska. Z założenia czasopismo ma charakter alokalny, tzn. prezentowany materiał autorski powinien budzić zainteresowanie czytelnika w dowolnym miejscu Polski.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy „Nihil Novi” ukazało się w listopadzie 1994, jako miesięcznik. Nazwę wymyśliła Iwona Madej, a koncepcję periodyku wypracował redaktor naczelny Stanisław Chyczyński. Do czerwca 1996 czasopismo ukazywało się regularnie, jako miesięcznik, pod egidą Ośrodka Kultury w Kalwarii Zebrzydowskiej. Później częstotliwość edycji obniżała się sukcesywnie. Zimą 2002/2003 wydano numer specjalny (21), upamiętniający wizytę Jana Pawła II w Polskiej Jerozolimie, sponsorowany przez kalwaryjski Urząd Miasta i Gminy. W 2004 Ośrodek Kultury w Kalwarii zrezygnował z wydawania „Nihil Novi” i zrzekł się wszelkich praw do tegoż tytułu. Od tego momentu kalwaryjskie czasopismo stało się nieregularnikiem, redagowanym nadal przez Stanisława Chyczyńskiego, kosztem jego domowego budżetu i dzięki prywatnym darczyńcom. Pismo stało się „inicjatywą żebraczą”. Wiosną 2009 ukazał się nr 23, pt. „Appendix”, który był zwiastunem powrotu do regularnego wydawania czasopisma – przynajmniej raz w roku. Jesienią 2011 wyszedł jubileuszowy numer specjalny (25), pt. „Wojciech Weiss dzisiaj”, częściowo sponsorowany przez UMiG w Kalwarii. Od tego momentu kolejne numery przeważnie realizowano jako wydania specjalne, poświęcone różnym artystom (np. Bronisław Chromy, Kazimierz Wiśniak, Wojciech Kurdziel). Od 2009 (nr 23) krakowski artysta Kazimierz Wiśniak przystąpił do stałej współpracy z „Nihil Novi”, ozdabiając jego łamy swoimi rysunkami.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Hasło „Nihil Novi”, w:

  • Katalog Mediów Polskich 1997, Ośrodek Badań Prasoznawczych UJ, Kraków 1997, str. 68;
  • Prasa Radio Telewizja. Informator, Polska Agencja Informacyjna, Warszawa 1999, str. 389-390;
  • Latarnia Morska: "Nihil Novi" - omówienia numerów
  • Beata Nowalska „Miesięcznik Nihil Novi i jego twórcy” (praca magisterska, Akademia Pedagogiczna, Kraków 2003, str. 63);