Nik Xhelilaj

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nik Xhelilaj
Imię i nazwisko Kreshnik Xhelilaj
Data i miejsce urodzenia 5 marca 1983
Tirana, Albania
Zawód aktor
Lata aktywności od 2004
Zespół artystyczny
Teatr Aleksandra Moisiu w Durrës

Nik Xhelilaj (ur. 5 marca 1983 w Tiranie) – albański aktor i prezenter.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie wojskowych (oboje rodzice byli żołnierzami zawodowymi). Zgodnie z życzeniem ojca w 1997 Nik wyjechał do Stambułu, aby tam uczyć się w szkole dla kadetów. Po siedmiu miesiącach porzucił szkołę i zdecydował się wrócić do Albanii. Kiedy nie zdał egzaminów wstępnych na studia prawnicze związał się z grupą Sirea Film, której twórcy doradzili mu rozpoczęcie studiów aktorskich[1].

W 2004 rozpoczął studia na wydziale aktorskim Akademii Sztuk w Tiranie. Już po pierwszym roku studiów zauważył go reżyser Piro Milkani, powierzając jedną z głównych ról w filmie Smutek pani Šnajder. W filmie, będącym koprodukcją albańsko-czeską zagrał Albańczyka, który w latach 50. studiuje w czeskiej akademii filmowej i zakochuje się w córce komendanta milicji. Xhelilaj, który nie znał czeskiego nauczył się na pamięć kwestii i odpowiedniej wymowy. W czasie realizacji filmu producenci zaproponowali młodemu aktorowi aby zmienił swoje oryginalne imię i używał jego krótszej wersji.

Xhelilaj zagrał do tej pory w czterech filmach, z których dwa zostały zgłoszone przez Albanię do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, ale nie uzyskały nominacji. W 2009 zagrał główną rolę w niemiecko-albańskiej produkcji Albańczyk[2]. Za tę rolę został wyróżniony Nagrodą św. Jerzego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie.

Od 2007 występuje na deskach teatrów albańskich. W jego dorobku scenicznym znajduje się m.in. rola Artura w inscenizacji Tanga Sławomira Mrożka, którą wystawił Teatr im. Aleksandra Moisiu w Durrës.

W lutym 2010 wystąpił w albańskiej edycji Tańca z gwiazdami. Jego partnerką była Olta Ahmetaj, a para zajęła 11 miejsce (na 13 startujących)[3]. W 2015 aktorowi powierzono zagranie tytułowej roli w niemieckim remaku Winnetou i Old Shatterhand, którego premiera jest planowana na rok 2016[4].

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Biogram aktora na stronie producenta filmu (ang.). Alive-TheFilm.com. [dostęp 2015-09-01].
  2. Der neue Winnetou: Nik Xhelilaj folgt auf Kult-Schauspieler Pierre Brice (niem.). Deutsche Welle. [dostęp 2015-09-01].
  3. Informacja o udziale w programie Dancing with the Stars (ang.). Thashethe. [dostęp 2015-09-01].
  4. Winnetou ist noch Single!

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]