Nika Razinger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nika Razinger
Nika Razinger
Data i miejsce urodzenia 5 października 1993
Słowenia Jesenice
Klub TSK OGP GRAD Bled
Debiut w PŚ 15.12.2013, Davos (26. miejsce - sprint F)
Pierwsze punkty w PŚ 15.12.2013, Davos (26. miejsce - sprint F)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Słowenia
Mistrzostwa świata juniorów
Złoto Erzurum 2012 10 km bieg łączony
Brąz Erzurum 2012 Sztafeta

Nika Razinger (ur. 5 października 1993 w Jesenicach) – słoweńska biegaczka narciarska, dwukrotna medalistka mistrzostw świata juniorów.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Nika Razinger zaprezentowała się 17 lutego 2007 roku podczas zawodów Alpen Cup w Medvode, zajmując 48. miejsce w biegu na 5 km stylem dowolnym. W 2010 roku wystartowała na mistrzostwach świata juniorów w Hinterzarten, gdzie była między innymi osiemnasta w sprincie stylem dowolnym. Jeszcze trzykrotnie startowała w zawodach tego cyklu, najlepsze wyniki osiągając podczas mistrzostw świata juniorów w Erzurum w 2012 roku, gdzie wygrała bieg łączony, a wspólnie z koleżankami z reprezentacji zajęła trzecie miejsce w sztafecie. W 2014 roku wystartowała na mistrzostwach świata młodzieżowców w Val di Fiemme, zajmując między innymi szóste miejsce w sprincie techniką dowolną. Brała także udział w rozgrywanych rok później mistrzostwach świata młodzieżowców w Ałmaty, najlepszy wynik osiągając w sprincie klasykiem, który ukończyła na trzynastej pozycji.

W zawodach Pucharu Świata zadebiutowała 15 grudnia 2013 roku w Davos, zajmując 26. miejsce w sprincie stylem dowolnym. Tym samym już w swoim debiucie zdobyła pierwsze pucharowe punkty. W sezonie 2013/2014 punktowała jeszcze kilkukrotnie, w tym 1 marca 2014 roku w Lahti była trzynasta w tej samej konkurencji. W klasyfikacji generalnej zajęła ostatecznie 80. miejsce. W 2013 roku wystartowała na mistrzostwach świata w Val di Fiemme, gdzie zajęła 53. miejsce w sprincie klasykiem oraz 54. miejsce w sprincie drużynowym. Podczas rozgrywanych dwa lata później mistrzostw świata w Falun była dziewiąta w sprincie drużynowym, a sprint indywidualny techniką klasyczną ukończyła na 41. pozycji. W międzyczasie wzięła udział w igrzyskach olimpijskich w Soczi, zajmując 27. miejsce w sprincie stylem dowolnym oraz 60. miejsce na dystansie 10 km klasykiem.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska olimpijskie Olympic rings without rims.svg[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
27. 11 lutego 2014 Rosja Krasnaja Polana Sprint stylem dowolnym 2:35,5 min Norwegia Maiken Caspersen Falla
60. 13 lutego 2014 Rosja Krasnaja Polana 10 km stylem klasycznym 28:17,8 min +5:36,3 min Polska Justyna Kowalczyk
52. 13 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang Sprint stylem klasycznym 3:03,84 min Szwecja Stina Nilsson
69. 15 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 10 km stylem dowolnym 25:00,5 min +4:45,0 min Norwegia Ragnhild Haga

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
53. 21 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme Sprint stylem klasycznym 3:16,6 min Norwegia Marit Bjørgen
54. 23 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme 15 km bieg łączony 39:04,4 min +6:03,9 min Norwegia Marit Bjørgen
41. 19 lutego 2015 Szwecja Falun Sprint stylem klasycznym 3:26,63 min Norwegia Marit Bjørgen
9. 22 lutego 2015 Szwecja Falun Sprint drużynowy stylem dowolnym[a] 14:29,57 min +42,39 s  Norwegia
10. 26 lutego 2015 Szwecja Falun bieg sztafetowy 4×5 km[b] 49:04,7 min +4:15,9 min  Norwegia

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
18. 25 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten Sprint stylem dowolnym Szwecja Hanna Brodin
20. 27 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten 5 km stylem klasycznym 13:33,9 min +1:07,5 min Finlandia Krista Lähteenmäki
40. 29 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten 10 km bieg łączony 30:51,0 min +3:34,0 min Norwegia Ingvild Flugstad Østberg
12. 31 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten bieg sztafetowy 4×3,3 km[c] 42:19,2 min +2:28,3 min  Norwegia
11. 26 stycznia 2011 Estonia Otepää 5 km stylem dowolnym 13:50,6 min +38,1 s Norwegia Ragnhild Haga
29. 28 stycznia 2011 Estonia Otepää Sprint stylem klasycznym Niemcy Lucia Anger
29. 30 stycznia 2011 Estonia Otepää 10 km bieg łączony 31:08,4 min +1:49,6 min Norwegia Heidi Weng
6. 31 stycznia 2011 Estonia Otepää bieg sztafetowy 4×3,3 km[d] 35:03,6 min +1:27,4 min  Norwegia
7. 20 lutego 2012 Turcja Erzurum Sprint stylem dowolnym Szwecja Stina Nilsson
6. 22 lutego 2012 Turcja Erzurum 5 km stylem klasycznym 14:53,1 min +14,3 s Rosja Natalja Żukowa
1.Gold medal with cup.svg 24 lutego 2012 Turcja Erzurum 10 km bieg łączony 29:33,3 min
3.Bronze medal with cup.svg 26 lutego 2012 Turcja Erzurum bieg sztafetowy 4×3,3 km[d] 34:06,1 min +13,5 s  Rosja
26. 21 stycznia 2013 Czechy Liberec Sprint stylem klasycznym Szwecja Stina Nilsson
11. 23 stycznia 2013 Czechy Liberec 5 km stylem dowolnym 12:35,3 min +34,5 s Niemcy Victoria Carl
11. 25 stycznia 2013 Czechy Liberec 10 km bieg łączony 27:13,0 min +57,1 s Austria Teresa Stadlober
7. 27 stycznia 2013 Czechy Liberec bieg sztafetowy 4×3,3 km[e] 35:41,1 min +1:27,8 min  Szwecja

Mistrzostwa świata młodzieżowców (do lat 23)[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
6. 29 stycznia 2014 Włochy Val di Fiemme Sprint stylem dowolnym Niemcy Elisabeth Schicho
32. 1 lutego 2014 Włochy Val di Fiemme 15 km bieg łączony 44:37,5 min +4:31,8 min Norwegia Martine Ek Hagen
13. 3 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty Sprint stylem klasycznym 3:27,66 min Włochy Francesca Baudin
26. 5 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty 10 km stylem dowolnym 27:20,3 min +1:53,3 min Norwegia Barbro Kvåle
24. 7 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty 15 km bieg łączony 41:00,0 min +3:04,0 min Szwajcaria Nathalie von Siebenthal
6. 22 lutego 2016 Rumunia Râșnov Sprint stylem dowolnym 2:52,14 min +27,98 s Szwecja Jonna Sundling
23. 23 lutego 2016 Rumunia Râșnov 10 km stylem klasycznym 28:49,4 min +2:05,9 min Rosja Anastasija Siedowa

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2013/2014 80.
2014/2015 83.
2015/2016 49.
2017/2018 89.

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

stan po zakończeniu sezonu 2017/2018

Sezon 2013/2014
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (5 km C) Kuusamo 1.12 (10 km F) RT Lillehammer 7.12 (10 km C) Davos 14.12 (15 km F) Davos 15.12 (SP F) Asiago 21.12 (SP C) Oberhof 28.12 (3 km F) Oberhof 29.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (SP F) Lenzerheide 1.01 (10 km C) Toblach 3.01 (15 km F) Val di Fiemme 4.01 (5 km C) Val di Fiemme 5.01 (9 km F) TdS Nové Město na Moravě 11.01 (SP F) Szklarska Poręba 18.01 (SP F) Szklarska Poręba 19.01 (10 km C) Toblach 1.02 (10 km C) Toblach 2.02 (SP F) Lahti 1.03 (SP F) Lahti 2.03 (10 km F) Drammen 5.03 (SP C) Oslo 9.03 (30 km C) Falun 14.03 (SP C) Falun 15.03 (2×7,5 km) FPŚ punkty
- - - - - - 26 61 - - - - - - - - 24 26 - - - 13 - - - - - - 37
Sezon 2014/2015
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (10 km C) Lillehammer 5.12 (SP F) Lillehammer 6.12 (5 km F) Lillehammer 7.12 (10 km C) LT Davos 13.12 (10 km C) Davos 14.12 (SP F) Davos 20.12 (10 km F) Davos 21.12 (SP F) Oberstdorf 3.01 (3,2 km F) Oberstdorf 4.01 (10 km C) Val Müstair 6.01 (SP F) Toblach 7.01 (5 km C) Toblach 8.01 (15 km F) Val di Fiemme 10.01 (10 km C) Val di Fiemme 11.01 (9 km F) TdS Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 23.01 (10 km F) Rybińsk 24.01 (SP F) Rybińsk 25.01 (2×7,5 km) Östersund 14.02 (SP C) Östersund 15.02 (10 km F) Lahti 7.03 (SP F) Lahti 8.03 (10 km C) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 15.03 (30 km F) punkty
38 54 - - - - - 38 - 28 - - - - - - - - 36 - 12 47 - - 20 38 - - 36
Sezon 2015/2016
Kuusamo 27.11 (SP C) Kuusamo 28.11 (5 km F) Kuusamo 29.11 (10 km C) RT Lillehammer 5.12 (2×7,5 km) Davos 12.12 (15 km F) Davos 13.12 (SP F) Toblach 19.12 (SP F) Toblach 20.12 (10 km C) Lenzerheide 1.01 (SP F) Lenzerheide 2.01 (15 km C) Lenzerheide 3.01 (5 km F) Oberstdorf 5.01 (SP C) Oberstdorf 6.01 (10 km C) Toblach 8.01 (5 km F) Val di Fiemme 9.01 (10 km C) Val di Fiemme 10.01 (9 km F) TdS Planica 16.01 (SP F) Nové Město na Moravě 23.01 (10 km F) Drammen 3.02 (SP C) Oslo 7.02 (30 km C) Sztokholm 11.02 (SP C) Falun 13.02 (5 km C) Falun 14.02 (10 km F) Lahti 20.02 (SP F) Lahti 21.02 (2×7,5 km) Gatineau 1.03 (SP F) Montreal 2.03 (10,5 km C) Québec 4.03 (SP F) Québec 5.03 (10 km F) Canmore 8.03 (SP C) Canmore 9.03 (2×7,5 km) Canmore 11.03 (10 km F) Canmore 12.03 (10 km C) STK punkty
44 50 69 64 - - 16 31 53 12 63 59 - - - - - - 36 - 17 - 53 56 - 27 - 20 41 66 41 29 45 - - - 68
Sezon 2017/2018
Kuusamo 24.11 (SP C) Kuusamo 25.11 (10 km C) Kuusamo 26.11 (10 km F) RT Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (2×7,5 km) Davos 9.12 (SP F) Davos 10.12 (10 km F) Toblach 16.12 (10 km F) Toblach 17.12 (10 km C) Lenzerheide 30.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (10 km C) Lenzerheide 1.01 (10 km F) Oberstdorf 4.01 (10 km F) Val di Fiemme 6.01 (10 km C) Val di Fiemme 7.01 (9 km F) TdS Drezno 13.01 (SP F) Planica 20.01 (SP C) Planica 21.01 (10 km C) Seefeld 27.01 (SP F) Seefeld 28.01 (10 km F) Lahti 3.03 (SP F) Lahti 4.03 (10 km C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 11.03 (30 km F) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (10 km C) Falun 18.03 (10 km F) FPŚ punkty
88 88 - - - - - - - - - - - - - - - 22 29 48 53 70 39 62 - - - - - - 11
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

DNF - zawodnik nie ukończył biegu
- zawodnik nie wystartował
TdS - Tour de Ski FPŚ - Finał Pucharu Świata RT - Ruka Triple LT - Lillehammer Tour STK - Ski Tour Kanada

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Skład drużyny: Katja Višnar, Nika Razinger
  2. Skład zespołu: Anamarija Lampič, Katja Višnar, Nika Razinger, Lea Einfalt
  3. Skład drużyny: Anja Eržen, Eva Severrus, Nika Razinger, Eva Klemenčič
  4. a b Skład drużyny: Anja Eržen, Anamarija Lampič, Lea Einfalt, Nika Razinger
  5. Skład drużyny: Anamarija Lampič, Anita Klemenčič, Lea Einfalt, Nika Razinger

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]