Nikab

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kobieta w nikabie

Nikab (arab. نِقاب niqāb) – to noszona przez muzułmanki jako część hidżabu zasłona na twarz. Istnieją dwie formy nikabu:

  1. nikab połowiczny – chusta owijana dookoła głowy, pozostawiając odkryte czoło i oczy
  2. nikab całkowity – zasłona całkowicie zakrywająca twarz z otworkami na oczy

Kobiety noszące nikab są określane arabskim wyrazem munaqqabah (l. mn. munaqqabāt).

Poglądy prawne[edytuj]

Safīja bint Szajba przekazała, że Aisza mówiła: "Gdy objawione zostało: »Powiedz wierzącym kobietom, żeby spuszczały skromnie swoje spojrzenia i strzegły swojej czystości« (Surah an-Nur, 24:31), kobiety odcięły skrawki swych spódnic i zakryły nimi swe twarze."[1]

Według szkół hanafickiej, malikickiej i szafiʾickiej zakrywanie twarzy przez kobietę nie jest obowiązkiem, choć jest zalecane, jeśli istnieje obawa o bezpieczeństwo kobiet. Jedynie szkoła hanbalicka nakazuje noszenie nikabu. Zasłanianie twarzy było nakazane prawnie w Afganistanie za rządów Talibów.

W Tunezji i Włoszech obowiązuje zakaz zasłaniania twarzy przez kobiety. Wprowadzenie takiego zakazu jest planowane również w Holandii i Danii, natomiast aktualnie obowiązuje on w Belgii i Francji, całkowicie zakazując zasłaniania twarzy w miejscach publicznych[2] (Belgia jako pierwsza wprowadziła ten zakaz w Europie).

Zobacz też[edytuj]

Przypisy