Nike (seria wydawnicza)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Trzy książki z serii Nike, środkowa bez obwoluty

Nike – kieszonkowa seria wydawnicza prozy obcej wydawana od 20 czerwca 1957 roku[1] przez Spółdzielnię Wydawniczą „Czytelnik”, najstarsza seria tegoż wydawnictwa[2].

Jednym z inicjatorów serii był prawdopodobnie Władysław Kopaliński[2], prezes wydawnictwa[1]. W serii ukazują się przekłady XX-wiecznej prozy światowej (powieści, zbiory opowiadań), głównie amerykańskiej i europejskiej. Pierwszym tytułem w serii była Opowieść o dwóch siostrach autorstwa Arnolda Bennetta wydana w dwóch tomach. Książki wydane w serii cechuje niewielki, kieszonkowy format (15,5 cm × 10 cm)[1], a na ich różnobarwnych okładkach i obwolutach zawsze znajduje się stylizowana sylwetka Nike z Samotraki[2]. Współczesne opracowanie graficzne serii wykonała Maria Drabecka[2], wcześniejsze okładki projektowali: Jan Samuel Miklaszewski, Andrzej Heidrich i Zbigniew Czarnecki[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Seria NIKE. MitKsiążki.pl s.c.. [dostęp 2018-11-15].
  2. a b c d Zostań seryjnym czytelnikiem - Seria z Nike!. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce. [dostęp 2018-11-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-15)].