Nikiasz (strateg)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Nikiasz (wódz))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy wodza i polityka. Zobacz też: inne postacie o tym imieniu.
Nikiasz
Νικίας
ilustracja
strateg
Data i miejsce urodzenia 470 p.n.e.
Ateny
Data i miejsce śmierci 413 p.n.e.
Syrakuzy
Przebieg służby
Siły zbrojne armia ateńska
Główne wojny i bitwy II wojna peloponeska

Nikiasz (Νικίας trb. Nikias trl. Nikíáś; ur. ok. 470 p.n.e., zm. 413 p.n.e.) – wódz i polityk ateński okresu wojny peloponeskiej.

Słynął z wielkiej religijności i bogactwa, którego dorobił się wynajmując niewolników do pracy w kopalniach srebra.

Po śmierci Peryklesa przywódca obozu umiarkowanego i kontynuator jego defensywnej doktryny wojennej. Przeciwnik polityczny radykała Kleona. Stał na czele rolników i kupców, dla których wojna peloponeska i zamknięcie za murami Aten oznaczały ruinę majątkową. Po jego śmierci doprowadził do zawarcia pokoju ze Spartą (pokój Nikiasza 421 p.n.e.).

Pomimo sprzeciwu Nikiasza wobec planów opanowania Syrakuz został wybrany wraz z Alkibiadesem i Lamachosem na wodza wyprawy sycylijskiej. Było to największe przedsięwzięcie militarne Aten podczas całej wojny peloponeskiej. Po ucieczce Alkibiadesa, a później po śmierci Lamachosa, został jedynym dowódcą. Jego niezdecydowanie i przesądność uniemożliwiły ewakuację armii ateńskiej z Sycylii (413 p.n.e.). Ateńczycy zostali okrążeni na lądzie i morzu. Schorowany Nikiasz usiłował przedrzeć się drogą lądową do najbliższego sojuszniczego miasta. W drodze wojsko zostało zmasakrowane, a sam Nikiasz dostał się do niewoli, gdzie został zamordowany przez Syrakuzan.