Nikołaj Żukowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nikołaj Żukowski

Nikołaj Jegorowicz Żukowski (ros. Николай Егорович Жуковский, ur. 5 stycznia?/ 17 stycznia 1847 w Oriechowie w guberni włodzimierskiej, zm. 17 marca 1921 w Moskwie) – rosyjski naukowiec, ojciec współczesnej aerodynamiki i hydrodynamiki.

Podczas gdy współcześni naukowcy szydzili z możliwości uniesienia się człowieka w przestworza, Żukowski był pierwszym, który podjął profesjonalne studia nad przepływem powietrza, które umożliwiły opracowanie pierwszych prototypów samolotów.

Nikołaj Żukowski urodził się 17 stycznia (5 stycznia według kalendarza juliańskiego) 1847 we wsi Oriechowo w guberni włodzimierskiej (obecnie obwód włodzimierski) w rodzinie inżyniera. W 1868 ukończył studia na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Uniwersytetu Moskiewskiego, po czym bezskutecznie starał się studiować komunikację w Petersburgu. Powrócił do Moskwy, gdzie poświęcił się pisaniu pracy doktorskiej, nauczaniu w gimnazjum dla dziewcząt oraz w Cesarskim Moskiewskim Kolegium Technicznym, gdzie stworzył Zakład Mechaniki i laboratorium aerodynamiczne. Wyszkolił wielu znanych projektantów samolotów i silników lotniczych. Wśród jego uczniów byli: Jānis Akermanis, Aleksandr Archangielski, Nikołaj Delone, Leonid Lejbenzon, Aleksandr Mikulin, Boris Steczkin.

Dzieła Żukowskiego w przedmiocie aerodynamiki stanowiły główne źródło pomysłów wykorzystywanych przy prowadzeniu badań naukowych w obszarze lotnictwa. Wnikliwie studiował dynamikę lotu ptaków potrafiąc przewidzieć teoretyczną liczbę możliwych tras. W 1904 roku odkrył prawo odpowiedzialne za siłę nośną skrzydła samolotu. Zidentyfikował i opisał ponadto główne części skrzydeł i łopat śmigła samolotu, rozwinął teorię wiru śmigła oraz sformułował podstawowe założenia teoretyczne (zasada Kutty-Żukowskiego, funkcja Żukowskiego).

Dzięki osobistemu zaangażowaniu Żukowskiego 1 grudnia 1918 powstał pierwszy na świecie instytut aerodynamiczny – Centralny Aerohydrodynamiczny Instytut w Moskwie (Центральный аэрогидродинамический институт).

Od 1905 roku pełnił funkcję prezesa Moskiewskiego Towarzystwa Matematycznego. Nikołaj Żukowski zmarł 17 marca 1921 roku w Moskwie i został pochowany na Cmentarzu Dońskim.

Na jego cześć nazwano miasto Żukowskij.


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Nikołaj Żukowski - portret