Nikołaj Baskow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nikołaj Baskow
Ilustracja
Imię i nazwisko

Николай Викторович Басков

Data i miejsce urodzenia

15 października 1976
Bałaszycha

Typ głosu

tenor liryczny

Gatunki

opera, pop, estrada

Zawód

muzyk, prezenter telewizyjny, piosenkarz, aktor, kompozytor

Aktywność

od 1989

Powiązania

Teatr Bolszoj

Współpracownicy
Natali
Odznaczenia
Ludowy Artysta Federacji Rosyjskiej
Order Przyjaźni Order Franciszka Skaryny (Białoruś)
Strona internetowa

Nikołaj Wiktorowicz Baskow (ros. Николай Викторович Басков, ur. 15 października 1976 w miejscowości Bałaszycha, obwód moskiewski) – rosyjski śpiewak i piosenkarz (tenor), Zasłużony Artysta Federacji Rosyjskiej (2001)[1], Ludowy Artysta Federacji Rosyjskiej (2009). Znany także jako prezenter programów telewizyjnych i showman.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 15 października 1976 w mieście Bałaszycha. Od 3. do 7. klasy uczył się w Szkole Podstawowej № 186 w Nowosybirsku[2]. W latach 1986–1992 grał na scenie Muzycznego Teatru Młodego Aktora, z zespołem którego wyjeżdżał na występy do Stanów Zjednoczonych, Izraela, Szwajcarii i Francji. W roku 1996 rozpoczął studia w Rosyjskiej Akademii im. Gniesinych. Baskow był uczniem sztuki wokalnej u L. Szechowej. Był w klasie mistrzowskiej José Carrerasa, laureatem ogólnokrajowego konkursu romansu i hiszpańskiego konkursu Grand voce, a także trzykrotnym zdobywcą nagrody Owacja w nominacji Złoty głos Rosji (Золотой голос России).

Od 1998 roku był członkiem zespołu operowego Teatru Wielkiego w Moskwie, a od 2001 – jego solistą. Po aspiranturze w Konserwatorium Moskiewskim im. P. Czajkowskiego (w klasie prof. P. Skusniczenko) porzucił zespół Teatru Wielkiego. Następnie występował w teatrach operowych Niżnego Nowogrodu, Joszkar-Oły. Nikołaj Baskow był jednym z uczniów w klasie mistrzowskiej Montserrat Caballé w Madrycie wraz z córką Montserrat – Marti.

Wśród najbardziej znanych partii operowych Baskowa należy wymienić Leńskiego z opery Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego.

Baskow znany jest też z występów na estradzie, gdzie wykonuje partie operowe, pieśni neapolitańskie, musicale, utwory muzyki estradowej oraz pop.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]