Nikobarczyk zwyczajny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Nikobarczyk)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nikobarczyk zwyczajny
Caloenas nicobarica[1]
(Linnaeus, 1758)
Nikobarczyk zwyczajny
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Infragromada ptaki neognatyczne
Rząd gołębiowe
Rodzina gołębiowate
Podrodzina trerony
Rodzaj Caloenas
Gatunek nikobarczyk zwyczajny
Synonimy
  • Columba nicobarica Linnaeus, 1758[2]
Podgatunki
  • Caloenas nicobarica nicobarica
  • Caloenas nicobarica pelewensis
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 NT pl.svg

Nikobarczyk zwyczajny, nikobarczyk, gołąb nikobarski[4] (Caloenas nicobarica) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny gołębiowatych (Columbidae). Jest jedynym żyjącym przedstawicielem rodzaju Caloenas[5] i być może najbliższym żyjącym krewnym wymarłego dronta dodo[6]. Występuje w południowo-wschodniej Azji od Andamanów i Nikobarów poprzez wybrzeża Mjanmy, Malezji po Nową Gwineę i dalej aż do Wysp Salomona. Unika miejsc zasiedlonych przez człowieka i najczęściej spotykany jest na małych wyspach i w strefie przybrzeżnej większych lądów.

Cechy gatunku 
Głowa szara, z wyrastającymi z karku i na szyi długimi, sierpowatymi piórami tworzącymi rodzaj grzywy. Poniżej pióra ciemne, z silnym metalicznym połyskiem (zachodzi na nich efekt iryzacji) z przewagą barwy zielonej, z dodatkiem miedzianej i złotej. Dalsze pióra tułowia i skrzydeł z połyskiem niebieskim i granatowym. Ogon całkowicie biały, nogi czerwonawe, dziób czarny z naroślą u nasady. U młodych ptaków ogon jest czarny a pozostałe pióra niemal pozbawione kolorowego połysku.
Śnieżnobiały ogon jest znakiem rozpoznawczym dla innych osobników w trakcie przelotów z wyspy na wyspę, które zazwyczaj odbywają się dla bezpieczeństwa wczesnym rankiem lub o zmierzchu. Stada nikobarczyków w odróżnieniu od innych gołębi przelatują w szyku szeregowym, a nie luźnym. Młode pozbawione są białego ogona, co jest oznaką niedojrzałości płciowej i jednocześnie cechą uniemożliwiającą im prowadzenia stada podczas przelotu[7].
Wymiary średnie 
Jest większy od gołębia skalnego osiągając do 40 cm długości. Samice są nieco mniejsze od samców.
Biotop 
Preferuje skraje gęstych lasów tropikalnych i namorzyn, gdzie gnieździ się zazwyczaj kolonialnie wśród gęstych zarośli[4].
Pożywienie 
Owoce i nasiona, liście i młode pędy, a także drobne bezkręgowce[4]. Pokarm zbiera zazwyczaj na ziemi. Połyka również kamienie, pomocne mu w trakcie trawienia twardszych nasion.
Rozmnażanie 
Składa tylko jedno, białe jajo w niedbale złożonym gnieździe. Pisklę karmione jest przez obydwoje rodziców.
Pióra nikobarczyków mienią się wieloma kolorami

Przypisy

  1. Caloenas nicobarica, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Nicobar Pigeon (Caloenas nicobarica). IBC: The Internet Bird Collection. [dostęp 24 listopada 2011].
  3. BirdLife International 2012. Caloenas nicobarica. W: IUCN 2015. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) Wersja 2014.3. <www.iucnredlist.org>. (ang.) [dostęp 2015-03-09]
  4. a b c Mały słownik zoologiczny. Ptaki T. I. pod red. Przemysława Busse. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1990, s. 188. ISBN 83-214-0043-4.
  5. Caloenas. w: Integrated Taxonomic Information System (ang.) [dostęp 24 listopada 2011]
  6. Johnson & Clayton (2000), Shapiro et al. (2002)
  7. Grimmett, Richard; Inskipp, Carol, Inskipp, Tim & Byers, Clive (1999): Birds of India, Pakistan, Nepal, Bangladesh, Bhutan, Sri Lanka, and the Maldives. Princeton University Press, Princeton, N.J.. ISBN 0-691-04910-6