Niktimos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Niktimos
Νύκτιμος
królewicz arkadyjski
Inne imiona

Nyktimos

Występowanie

mitologia grecka

Rodzina
Ojciec

Likaon

Niktimos (także Nyktimos, gr. Νύκτιμος Nýktimos, łac. Nyctimus) – w mitologii greckiej syn Likaona. Został zabity przez swych braci za zgodą ojca, a przygotowaną z niego potrawą poczęstowano Zeusa, który odwiedził króla Likaona pod postacią żebraka. Rozgniewany władca nieba przemienił w wilki wszystkich obecnych oprócz Niktimosa (inna wersja mitu mówi o zabiciu ich przez rażenie piorunem)[1].

Wedle innej tradycji dzieckiem podanym Zeusowi był Arkas syn siostry lub córki Niktimosa, Kallisto. Niktimosa uratowała jednak od śmierci Gaja, która ubłagał Zeusa, by go oszczędził najmłodszego z synów Likaona. Za najmłodszego uważa go Apollodor, wedle Pauzaniasza Niktimos był najstarszym synem królewskim[1]. Odziedziczył tron po śmierci ojca. Na okres jego panowania przypadł potop Deukalionowy, który, rozgniewany zbrodnią Likaona i jego synów, Zeus zesłał na świat. Następcą Niktimosa na tronie arkadyjskim był Arkas[a][2]. Wedle innej wersji mitu Arkas został królem bezpośrednio po Likaonie, a Niktimos zginął wraz z pozostałymi braćmi.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. O Niktimosie wspominają Apollodoros w Bibliotece III 8, 1 i n.; Jan Tzetzes w komentarzu do Lykofrona 481; Pauzaniasz w Wędrówkach po Helladzie VIII 3, 1

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Grimal 1987 ↓, s. 212.
  2. Grimal 1987 ↓, s. 254.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]