Przejdź do zawartości

Nimba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nimba
Mont Nimba
Ilustracja
Krajobraz w okolicach góry Nimba
Państwo

 Wybrzeże Kości Słoniowej
 Gwinea

Pasmo

Masyw Nimba

Wysokość

1752 m n.p.m.

Położenie na mapie Gwinei
Mapa konturowa Gwinei, blisko dolnej krawiędzi po prawej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Nimba”
Położenie na mapie Wybrzeża Kości Słoniowej
Mapa konturowa Wybrzeża Kości Słoniowej, blisko lewej krawiędzi znajduje się czarny trójkącik z opisem „Nimba”
Ziemia7°37′19″N 8°24′30″W/7,621944 -8,408333

Nimba lub Mont Richard-Molard (fr. Mont Nimba, ang. Mount Nimba) – góra w Afryce Zachodniej na granicy Wybrzeża Kości Słoniowej i Gwinei. Wysokość bezwzględna wynosi 1752 m n.p.m., co czyni górę najwyższym szczytem obu tych krajów. Góra jest częścią Masywu Nimba w obszarze terytoriów Gwinei, Wybrzeża Kości Słoniowej i Liberii. W Liberii najwyższym szczytem kraju, położonym także w masywie Nimba, jest Guest House Hill (1385 m n.p.m.).

Obszar masywu (z wyjątkiem części w Liberii) od 1944 roku objęty jest ochroną – Rezerwat Ścisły Góry Nimba (fr. Réserve Intégrale du Mont Nimba) zajmuje obecnie obszar 180 km². W 1981 roku wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a od 1992 uznawany jest za dziedzictwo zagrożone ze względu na wzmożone kłusownictwo. Około 130 km² parku znajduje się w granicach Gwinei, pozostałe 50 km² w granicach Wybrzeża Kości Słoniowej.

Masyw tworzą paleozoiczne skały magmowe (głównie bazaltowe i gabrowe). Odkryto tu złoża rudy żelaza. Po stronie liberyjskiej prowadzono dawniej intensywną eksploatację, aż do wyczerpania złóż na tamtym obszarze w 1989 roku.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]