Nimfajon (Olimpia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nimfajon
Ilustracja
Ruiny nimfajon w Olimpii, 2005
Państwo

 Grecja

Miejscowość

Olimpia

Styl architektoniczny

rzymski

Ukończenie budowy

ok. 160

Położenie na mapie Grecji
Mapa konturowa Grecji, po lewej znajduje się punkt z opisem „Nimfajon”
Ziemia37°38′20″N 21°37′49″E/37,638889 21,630278

Nimfajon w Olimpii także Eksedra Heroda Attykanimfajon na terenie starożytnej Olimpii.

Pozostałości nimfajonu znajdują się na terenie stanowiska archeologicznego w Olimpii, które w 1989 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nimfajon został wzniesiony ok. 160 roku n.e., w północnej części Altisu[1], pomiędzy Herajonem a skarbcami[2]. Znany był też pod nazwą Eksedra Heroda Attyka[1] – nimfajon został ufundowany przez rzymskiego senatora Herodesa Attykusa (ok. 67–137) i jego żonę Regillę[3]. Stanowił źródło wody pitnej dla całego sanktuarium[2], które wcześniej miało problemy z wodą, szczególnie w okresie igrzysk olimpijskich[3].

Według greckiego geografa Pauzaniasza

Współcześnie pozostałości nimfajonu znajdują się na terenie stanowiska archeologicznego w Olimpii, które w 1989 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO[4].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Eksedra z prostokątnym zbiornikiem w części dolnej i półowalnym w części górnej otoczonymi dwupiętrową, półkolistą apsydą (o średnicy 16,62 m)[2]. Budowla miała 33 m szerokości i ok. 13 m wysokości[1].

Apsyda miała dwa rzędy po 11 nisz[3][a]). W dolnych niszach stały marmurowe posągi przedstawiające członków rodziny cesarza Antoninusa Piusa (86–161) a w górnych członków rodziny senatora Herodesa Attykusa[2]. W środkowych niszach obydwu rzędów znajdował się posąg Zeusa[3].

Woda do fontanny sprowadzana była przez akwedukt ze źródła odległego o ok. 4 km: spływała najpierw do półowalnego zbiornika w części górnej, następnie przez brązowe dysze do prostokątnego zbiornika na dole i dalej rurami na teren całego sanktuarium[1].

Pośrodku półowalnego zbiornika w części górnej stał marmurowy byk, na którym widniała inskrypcja informująca, że nimfajon został dedykowany Zeusowi przez Herodesa Attykusa a posągi, również dedykowane Zeusowi, przez jego żonę Regillę[2].

Na krańcach prostokątnego zbiornika (21,9 m × 3,43 m[2]) znajdowały się niewielkie okrągłe naiskoi[1] w formie świątyń korynckich o średnicy 3,8 m, w których umieszczone były posągi Herodesa Attykusa, Antoninusa Piusa i Marka Aureliusza[2].

Wiele posągów z nimfajonu zachowało się do dziś i są prezentowane w Muzeum Archeologiczne w Olimpii[3].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Inne źródła podają, że był to rząd jeden z 15 niszami[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]