Ninjago: Mistrzowie Spinjitzu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ninjago: Mistrzowie Spinjitzu
Lego Ninjago: Masters of Spinjitzu
Inny tytuł Lego Ninjago
Gatunek serialu serial animowany
Kraj produkcji Dania
Oryginalny język Angielski
Główne role Lloyd, Kai, Cole, Zane, Jay, Nya, Sensei Wu, Lord/Sensei Garmadon, Misako
Muzyka tytułowa The Weekend Whip
Liczba odcinków 64
Liczba serii 6 (7 w produkcji)
Produkcja
Produkcja Dania
Reżyseria Agnieszka Zwolińska-Składanowska
Muzyka The Weekend Whip
Czas trwania odcinka P1-P4: 11 minut
minifilmy: 2 minuty
01-54: 24 minuty
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna teleTOON+, TV4, TV6, Cartoon Network
Format obrazu 16:9
Format dźwięku 2.0
Kraj oryginalnej emisji Dania
Lata emisji od 2011
Pierwsza emisja Polska-10.02.2012 USA-11.01.2011
Data premiery 11 stycznia 2012
Status trwający
Chronologia
Kontynuacja Ninjago (film)
Powiązane Legendy Chima

Ninjago: Mistrzowie Spinjitzu (tytuł oryg. Lego Ninjago: Masters of Spinjitzu, 2011) – duński serial animowany, który powstał na bazie klocków LEGO. Jest wzorowany na folklorze Chin i Japonii.

Jego światowa premiera odbyła się 14 stycznia 2011 roku na amerykańskim Cartoon Network. W Polsce został wydany na DVD przez Galapagos Films oraz premierowo wyemitowany na antenie teleTOON+, 10 lutego 2012 roku.

Od 19 stycznia 2015 serial jest emitowany (wraz z nowymi odcinkami) na Cartoon Network Polska.

Dnia 27 czerwca 2013 ogłoszono, że powstanie film, którego premiera odbędzie się 22 września 2017 roku.

Premiera odcinków "Grobowiec Losu" i "Świat nad Przepaścią" została przeniesiona na 25 lipca 2015 z nieznanych przyczyn.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Serial opisuje przygody pięciu młodych bohaterów: Ninja Kai'a, Jay'a, Cole'a, Zane'a i Lloyd'a którzy opanowują starożytną sztukę walki – Spinjitzu. Razem z siostrą Kai'a – Nyą która przez cztery sezony była Samurajem X, lecz teraz jest mistrzynią wody, Sensei'em Wu i Sensei'em Garmadonem (dawniej Lordem Garmadonem) oraz Misako ratują świat od zła.

W pilotowych odcinkach Ninja walczą ze szkieletami i Lordem Garmadonem, który był ich największym wrogiem lecz teraz jest przyjacielem. Ninja szukają złotych broni oraz uczą się Spinjitzu.

W sezonie 1 – Rok Węży – ich wrogami są plemiona Wężonów – Hipnokobry, Wężowampiry, Dusiciele, Jadozęby i król węży Pythor (ostatni z plemienia Anakondowców). Poznają wtedy Lloyd'a, syna Lorda Garmadona, który na początku jest zły ale potem staje się Zielonym Ninja.

W sezonie 2 – Rok Węży Przygoda Trwa – walczą z Lordem Garmadonem, który powrócił i przejął władzę nad Wężonami. Pod koniec 2 sezonu budzi się Kamienna Armia Mrocznego Władcy, dochodzi do "Ostatecznej Bitwy", a Lloyd staje się Złotym Ninja i pokonuje Overlorda, który wstąpił w ciało Garmadona. Po zakończeniu bitwy, z Garmadona zniknęło całe zło, a on stał się dobry.

W sezonie 3 – Reaktywacja – Mroczny Władca powraca i tworzy armię Ninja Droidów. Według P.I.X.A.L idealnym partnerem dla Nya'i jest Cole, i przesto wybucha wojna międzi Jay'em, a Cole'em. Pod koniec sezonu Lloyd traci Złotą Moc, a Zane ginie definitywnie pokonując Overlorda. Jednak w sezonie 4 Zane zostaje odbudowany. W przed ostatnim odcinku ninja byli w kosmosie. Overlord w ostatnim odcinku tego zezonu był Złotym Władcą.

W sezonie 4 – Turniej żywiołów – Kai, Jay, Cole i Lloyd otrzymują tajemnicze zaproszenie na Wyspę Mistrza Chen'a. Dowiaduje się o tym Sensei Garmadon i wyrusza z nimi. Zane zostaje odbudowany i uwięziony na wyspie Chen'a. Pod koniec sezonu, Sensei Garmadon poświęca się dla Miasta Ninjago.

W sezonie 5 – Opętanie – Ninja walczą z armią duchów, którzy przybyli z Przeklętej Krainy. Ninja uczą się starożytnej sztuki latania na krótkie dystanse – Airjitzu. Morro mistrz wiatru wchodzi w ciało Lloyd'a, żeby odnaleźć kryształ szesnastu wymiarów, który znajduje się pod wodą w grobowcu Pierwszego Mistrza Spinjitzu, żeby wypuścić Jej Znakomitość, a ona przeklnie wszystkie szesnaście wymiarów. Pod koniec sezonu Nya osiąga pełnie możliwości i pokonuje Znakomitość zalewając ją wielką falą. Gdy Morro zrozumiał swoje błędy to stał się dobry ale Znakomitość wciągneła go ze sobą do wody .

W sezonie 6 – Piraci – Potężny dżin imieniem Nadakhan pojawi się w Ninjago i sprowadzi swoją załogę podniebnych piratów, by przejąć wyspę. Ninja muszą zatrzymać inwazję zanim potężny dżin zamieni ich wszystkie życzenia w koszmary. Ninja będą musieli się ukrywać, ponieważ Nadakhan będzie mógł przemieniać się w nich i popełniać przestępstwa. Misako, Wu oraz Clouse zostaną uwięzieni w lampie, a Ronin będzie pracować dla policji w celu złapania ninja. Ninja zostali uwięzieni w Kryptarium, gdzie Soto opowiedział im o wyspie (Wyspa tygrysiej wdowy) i o pająku, którego jad może pokonać Nadakhana. pojawia się Echo Zane. Pod koniec sezonu Krzemieniak strzela pocisk z trucizną w Nadakhana, ale Nya też dostaje. Nya następnie umiera, ale Jay prosi Nadakhana żeby te wydarzenia nigdy się nie odbyły.

W sezonie 7 głównym bohaterem będzie Cole. Znani złoczyńcy powracają (Ninja Droidy, Kamienni Wojownicy, Szkielety, Podniebni Piraci). Powróci także Sensei Yang jak i Echo Zane.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Kai Smith / Czerwony Ninja Odważny, porywczy i uparty Ninja Ognia. Jest zakochany w Skylor. Jego siostrą jest Nya, a jego rodzicami są mistrzyni wody i mistrz ognia. Boi się wody (nie umie pływać). Nadakhan pokazał Kaiowi Ninjago City z czasów jego ojca. Kai widział mistrza ognia, a on prosił go o pomoc. Później Gin pokazał Kaiowi Ninjago City ale z samymi dziwnymi fankami Kaia. Jego jako pierwszego Nadakhan uwięził w mieczu. W 63 odcinku uwolniony z miecza. W pilotowej i czwartej serii główny bohater.
 • Jay Walker (Gordon) / Niebieski Ninja Szybki i pomysłowy Ninja Błyskawic. Jest zakochany w Nyi, a w sezonie Reaktywacja rywalizował o nią z Colem. W odcinku Grobowiec losu, Jay widzi swoje przyszłe odbicie na skale z opaską na oku. W 6 sezonie jego relacje z Nyą się polepszą. W sezonie 6 (odc. 58 "Rosnące nieszczęście") odkrywa, że był adoptowany, a jego prawdziwym ojcem jest sławny aktor (i filmowy idol Jaya Fritz Donnegan). Nya powiedziała Jay'owi, że to co było między nimi to była przeszłość i są tylko przyjaciółmi. Gdy dowiedział się, że Nadakhan jest na wolności, wpadł na pomysł by użyć magii Nadakhana, i żeby Nya zdobyła jego serce. Jay nie wiedział, że los całego zespołu będzie spoczywać na jego ramionach. W 59 odcinku Nadakhan porywa Jay'a i każe mu pracować na jego statku. W odcinku 60 Jay został zraniony w oko i przez pewien czas musiał nosić opaskę na oko w 62 odcinku Nya wyznaje Jay'owi miłość i mówi mu że gdy tylko zobaczyła go po raz pierwszy od razu widziała ich przeznaczenie. Potem wepchnela go do portalu. Jay po zdobyciu specjalnego miecza Nadakhana oddaje go Echo zane'owi i wciąga Jaya do miecza, gdzie ratuje swoich przyjaciół. W szóstej serii główny bohater.
 • Zane Julien / Biały Ninja / Tytanowy Ninja Cichy i tajemniczy Ninja Lodu. Dołączył, by dowiedzieć się, dlaczego jest inny i okazał się robotem. Zakochał się w P.I.X.A.L. z wzajemnością. Później przeniósł jej dysk do swojego systemu i od tego czasu zawsze doradza mu w trudnych sytuacjach. To on definitywnie pokonał Mrocznego Władcę i sam zginął. Został odbudowany w sezonie czwartym i stał się Tytanowym Ninja. Gdy grał z Nadakhanem w szachy, dżin wciągnął go do swego miecza tak jak Kai'a. W odcinku 59 Nadakhan wciągnął go do miecza. W 62 odcinku okazuje się że ma brata, który tak jak on jest droidem i nazywa się Echo Zane. Główny bohater serii trzeciej.
 • Cole Bucket / Czarny Ninja Silny i niezawodny Ninja Ziemi. Był liderem drużyny Ninja Sensei Wu. Boi się duchów (kiedyś smoków). Kiedy dowiedział się, że to on jest idealnym partnerem dla Nyi zaczął rywalizować o nią z Jay'em. W odcinku ,,Przeciwnicy" Cole powiedział, że jego przyjaźń z Jay'em jest dla niego ważniejsza niż rywalizacja o Nyę i zostawił relacje Jay'a, i Nyi w spokoju. Kiedy byli w nawiedzonym Dojo Mistrza Yanga, został duchem, jednak liczy na to, że znajdzie sposób, aby odzyskać swoje ciało. Będzie się uczył jak stać się niewidzialnym pod okiem Sensei'a Wu. W odcinku 61 Nadakhan wciągnął go do miecza. Sprawa Cole'a niewidzącego swojej przyszłości będzie poruszona w 7 sezonie. Cole będzie posiadał umiejętność przechodzenia z "formy ducha" w "formę człowieka". W siódmej serii główny bohater.
 • Lloyd Montgomery Garmadon / Zielony Ninja / Złoty Ninja – Młody syn Garmadona oraz Misako. Jest legendarnym Zielonym Ninja. Jest również bratankiem Senseia Wu i wnukiem Pierwszego Mistrza Spinjitzu. Jest liderem drużyny ninja Sensei Wu. Pokonał Mrocznego Władcę, gdy stał się Złotym Ninja. Jego złota moc została mu odebrana i wykorzystana do utworzenia ciała dla Mrocznego Władcy. Zostało mu jej trochę, ale oddał ją czterem pozostałym Ninja by odzyskali swoją moc żywiołów. Pozostał dalej Zielonym Ninja. W 5 sezonie LIoyd został opętany przez Morro. Walczył z nim i raz mu się udało uwolnić spod jego kontroli. W odcinku Przęklęta Kraina część 2, LIoyd został połknięty przez Znakomitość i widział Chena, Clousa i odnalazł swojego ojca. Lloyd gdy ninja byli w więzieniu wzięł widelec kapitana Soto i tak właśnie uwolnił siebie i swoich przyjaciół. W odcinku 61 Lloyd zestarzał się. 61 Nadakhan uwięził go w mieczu. Zostaje uratowany przez Jaya w magicznym szmaragdzie z miecza Nadakhana. Gdy Nadakhan cofa czas znów jest młody.W pierwszej, drugiej i piątej serii główny bohater.
 • Nya Smith / Samuraj X / Ninja Wody – Siostra Kai'a. Chciała zostać Ninja. Przez cztery sezony była Samurajem X. W piątym sezonie zostaje mistrzynią wody. Jay i Cole są w niej zauroczeni. Jej słabością jest słabość, ponieważ ma tyle dobrych cech i talentów, a gdy coś jej nie wychodzi to od razu się poddaje. Pod koniec 5 sezonu pokonuje Znakomitość, bo odkrywa pełnię swych możliwości i zalewa ją wielką falą wody. Nadakhan chce się z nią ożenić, ponieważ jest podobna do Dilary, dawnej narzeczonej dżina. W odcinku 58 Nadakhan i Flintlock gdy zobaczyli Nyę zapatrzyli się w nią tak jakby była ich żoną. W 60 odcinku pierwszy raz zrobiła Airjitzu. Uratowała butelkę z jadem pająka. W 62 odcinku Nya wyznała Jay'owi miłość a potem wepchnęła Jaya do portalu, ponieważ chciała go uratować a sama dała się porwać Nadakhanowi. Nya przed ślubem z Nadakhanem była przechowywana w Świątyni Senseia Yanga, gdzie Jay zdobywa specjalny miecz Nadakhana. Pod koniec 6 sezonu umiera ale Jay ją ratuje poprzez życzenie.
 • Sensei Wu – Mentor Ninja i młodszy brat Lorda/Senseia Garmadona. Wujek Lloyda. Drugi syn Pierwszego Mistrza Spinjitzu. Jest starym znajomym Misako, w której się podkochiwał. Był dyrektorem szkoły (Akademia Wu). Bardzo lubi herbatę. W 6 sezonie zostaje zamknięty w lampie. Pod koniec sezonu zostaje uwolniony.
 • Lord Garmadon / Sensei Garmadon – Pierwszy syn Pierwszego Mistrza Spinjitzu, starszy brat Senseia Wu, ojciec Lloyda Garmadona i mąż Misako Garmadon. W pewnym momencie był głównym wrogiem Ninja, dowodząc Szkieletami, Wężonami i Kamienną Armią w różnych okresach. W pewnym momencie Mroczny Władca przejął jego ciało, kiedy powracał do normalnego świata. Po "pokonaniu'' Mrocznego Władcy złożył przysięgę, że już nigdy nie będzie walczył, żeby odkupić winy z przeszłości lecz jej nie dotrzymał. Podobnie jak Zane, Garmadon poświęcił się, ale w 4 sezonie, trafiając do Przeklętej Krainy, aby pokonać Kultystów mistrza Chena przemienionych w Anakondowców. W sezonie 5 okazuje się, że żyje, ale jest w samym jądrze Przeklętej Krainy (Znakomitości).
 • Misako Garmadon – Mama Lloyda. Żona Garmadona. Synowa pierwszego Mistrza Spinjitzu. Stara znajoma Senseia Wu. Zna Spinjitzu oraz dobrze zna się na różnych symbolach. Od kiedy ninja ją spotkali w muzeum, od tej pory cały czas jest z nimi.W 6 sezonie zostaje zamknięta w lampie. Pod koniec sezonu zostaje uwolniona.
 • Dareth – Właściciel "Mojo Dojo" (kiedyś) i honorowy brązowy ninja. W sezonie 6 pomaga ninja w pokonaniu Nadakhana.
 • P.I.X.A.L. – Asystentka Cyrusa Borga. P.I.X.A.L. to w skrócie Primary Interactive X-ternal Assistant Life-form. Razem z Zane'em została porwana i rozmontowana w sezonie czwartym. Zane włożył jej dysk pamięci do swojej głowy dzięki czemu P.I.X.A.L. jest teraz częścią Zane'a. kocha Zane'a z wzajemnością
 • Dr. Julien – Ojciec Zane'a, wynalazca. Ninja odnaleźli go w jego więzieniu – latarni morskiej, gdzie uwięził go dowódca Szkieletów, Samukai, aby ten budował pojazdy dla Armii Umarłych. Zmarł pomiędzy 2 a 3 sezonem.
 • Cyrus Borg – Wynalazca. To on przebudował "Ninjago City" na "Nowe Ninjago City", gdy to było zniszczone po "Ostatecznej Bitwie". Ukazuje się także w 1 części ostatniego odcinka 5 serii. W odcinku 56 pojawiał się jako chologram rozkazując ninja droidom jak strzec kryształ przed Nadakhanem.
 • Skylor Córka Mistrza Chena i pierwszej mistrzyni bursztynu, jest mistrzynią bursztynu. Potrafi naśladować żywioł każdego kogo dotknie. Po tym jak Kai zniszczył laskę żywiołów, jej moc została odebrana przez jej ojca w celu utworzenia armii Anakondowców, której przywódcą był właśnie on. Po bitwie z fałszywymi Wężonami zajęła się rodzinnym biznesem – restauracjami. Kai jest w niej zakochany, z wzajemnością. Pojawiła się w sezonie 5 przyjmując Ronina w restauracji. W sezonie 6 pomaga Jay'owi w uwolnieniu innych ninja.
 • Ronan (oryg. Ronin) Mistrz złodziei. Dowódca mrocznych samurajów. Mieszkał w Stiixie, który inaczej jest nazywany miastem na wodzie. Miał tam sklep, ale został zniszczony gdy Ninja i Morro próbowali zdobyć zwój Airjitzu, który Ronan ukradł. Po tym kiedy Morro zdobył zwój, Kai poprosił o pomoc, ale Ronan chciał coś wzamian i wtedy stał się wspólnikiem w sklepie Wu. Miał dług u Łowcy dusz. W sezonie 6 pracuje dla policji w celu złapania ninja aby być uwielbianym przez miasto. Później pomaga Jay'owi w uwolnieniu innych ninja.
 • Echo Zane –Kopia Zane'a, został zbudowany przez Dr. Julien'a w więzieniu – latarni morskiej. Pomaga Jay'owi w uwolnieniu innych ninja. W sezonie 7 powróci.

Wrogowie[edytuj | edytuj kod]

 • Nadakhan On i jego piraci rządzili kiedyś morzami Ninjago, dopóki Nadakhan nie został uwięziony w lampie przez kapitana Soto. Jest księciem Djinjago. W sezonie 6 zostaje uwolniony przez Clouse. Później Clouse zostaje uwięziony w lampie. Chce stworzyć nowe Djinjago i zdobyć moc, żeby spełniać sobie samemu życzenia. Chce również poślubić Nyę. Jad pająka może pokonać Nadakhana. Ma zdolność zamieniania wszystkich marzeń w koszmary. Ma cztery ręce. Nadakhan gdy zebrał już swoją załogę podniebnych piratów Clancee przyniósł mu gazetę na której byli pokazani wszyscy ninja w więzieniu, wtedy Nadakhan popatrzył na Nye i przyłożył do niej zdjęcie (które nosił przy sobie) Dilary która wyglądała jak Nya. Dilara była kiedyś jego narzeczoną i to wyjaśnia dlaczego Nadakhan chce się ożenić z Nyą. Pod koniec sezonu Krzemieniak strzela pocisk z trucizną w Nadakhana, ale Nya też dostaje. Nya następnie umiera, ale Jay prosi Nadakhana żeby te wydarzenia nigdy się nie odbyły. W odcinku 64 stworzył swoje klony które ninja zniszczyli mocami żywiołów. Przemienił Nyę w złą swoimi mocami, pod czas przemiany w złą miała zielony kolor oczu. Nadakhan Nyę jako jedyną nie uwięził w mieczu, zamiast tego chciał wziąść z nią ślub (jako jedyna złapana przez Nadakhana). Nadakhan w odcinku 64 używa specjalnej mocy w kolorze fioletowym, strzelił w jaya, jay miał zaklejoną twarz. Pod koniec seri szóstej używając swojej mocy zamieniał ninja w złote posągi. Obecnie Nadakhan przebywa w lampie, ponieważ Jay poprosił Nadakhana żeby te wydarzenia nigdy się nie odbyły.
 • Doubloon - Pirat, lider Podniebnej Armii Piratów Nadakhana. Jest samurajem. Zna spinjitzu. Twarz zmienia mu się z złej na dobrą. Pomagał mierzyć suknię ślubną Nyi.
 • Krzemieniak - Pirat, członek załogi armii podniebnych piratów Nadakhana. Pilotuje statek. Ma pistolet. Pod koniec sezonu Krzemieniak strzela pocisk z trucizną w Nadakhana, ale Nya też dostaje. Nya następnie umiera, ale Jay prosi Nadakhana żeby te wydarzenia nigdy się nie odbyły.
 • Clancee - Wężon, członek załogi Armii Podniebnych Piratów Nadakhana. Ma głowę podobną do plemienia Anakondowców, ale ma zielony kolor skóry. Ma jedną nogę drewnianą. Kiedy Krzemieniak zajął jego miejsce w sprzątaniu statku, ponieważ to bardzo lubił robić sprzątał po tajemnie, a raz Nadakhan go nakrył.
 • Cyren - Piratka, członek załogi armii podniebnych piratów Nadakhana.ma opaske na oko. Strzegła nowego Djinjago stworzonego przez Nadakhana.
 • Dogshank - Piratka, członek załogi armii podniebnych piratów Nadakhana. Jest gigantką. Przez nią Jay nosi opaske na oko. Kiedyś była piękna. Pomagała ninja w pokonaniu Nadakhana razem z Krzemienniakiem. Ona też pomagała mierzyć suknię ślubną Nyi.
 • Bucko - Pirat, członek załogi armii podniebnych piratów Nadakhana. Strzegł nowego Djinjago.
 • Złośliwa małpa - Był kiedyś mechanikiem, ale został oszukany przez Nadakhana i przemieniony w mechaniczną małpę. Nie umie mówić. W odcinku 57 grała na akordeonie.
 • Ojciec Nadakhana - Król Dinjago, dał Nadakhanowi specjalny miecz. Mieszka w Djinjago. Obecnie w posiadanie specjalnego miecza wszedł Król Djinjago-ojciec Nadakhana.
 • Jej Znakomitość Władczyni Przeklętej Krainy. Posłała Morro żeby znalazł kryształ szesnastu wymiarów i, żeby ją uwolnił aby mogła przekląć wszystkie 16 wymiarów zaczynając od Ninjago. Wygląda jak czarny wirus z okapłymi mackami. Ma coś w rodzaju oka. Pod koniec sezonu 5, Nya pokonuje ją ściągając wielką falę wody. W czasie kiedy tonie wciąga Morro do wody, który ginie (jest duchem, a duchy nie mogą dotknąć wody). Okazuje się, że jest jądrem Przeklętej Krainy.
 • Morro / Zły zielony ninja Mistrz Wiatru, zły ninja, Generał Duchów i jeden z dawnych uczniów Senseia Wu. Sensei Wu myślał, że stanie się Zielonym Ninja, ale gdy złote bronie nie zareagowały na jego obecność Morro wpadł w szał. Uciekł, aby pokazać, że jest wybrańcem. Z oczywistych przyczyn trafił do Przeklętej Krainy. Kiedy generałowie Anakondowców zostali stamtąd uwolnieni, Morro również uciekł przez wrota jako duch. Po raz pierwszy pojawia się w ostatnich sekundach odcinka "Wąwóz wielkich", gdzie wymawia słowa "Do jutra". W sezonie piątym przejmuje ciało Lloyda, żeby odnaleźć grób Pierwszego Mistrza Spinjitzu i przejąć kryształ szesnastu wymiarów. W odcinku "Kręte Ścieżki Losu" Ninja odnajdują jego szkielet w Jaskiniach Rozpaczy, gdzie zginął od śmiertelnej dawki metanu. Najprawdopodobniej jest spokrewniony z Sensei'em Yangiem. Morro pod koniec 5 sezonu staje się dobry, ale niestety z własnej woli ginie oddając Sensei'owi Wu kryształ.
 • Łowca Dusz Mistrz Łuków oraz jeden z duchów. Prawa ręka Morro. Ronan miał u niego dług.
 • Bansha Mistrzyni Ostrzy i Mieczy oraz jedna z duchów, i jedyna kobieta. Potrafi kontrolować człowieka na odległość.
 • Ghoultar Mistrz Kos oraz jeden z duchów. Jay pokonał go za pomocą Aeroostrza w odcinku "Kręte Ścieżki Losu". W odcinku 48 nawiedził robota Nyi(robot samuraja X).
 • Wrayth Mistrz Łańcuchów oraz jeden z duchów. Jako pierwszy został wezwany przez Morro żeby rozprawił się z Ninja, ale Ninja go pokonali. W odcinku "Świat nad przepaścią" powrócił z przeklętej krainy. Zginął również w tym odcinku.
 • Yokai – Jeden z duchów z Przeklętej Krainy.
 • Cowler - Jeden z duchów z Przeklętej Krainy. Walczył z Nyą.
 • Pitch - Jeden z duchów, które tańczyły przy magnetofonie.
 • Hackler – Jeden z duchów Które siedziały przy stole. Kai oblał go herbatą.
 • Skeemery – Strzały wystrzeliwane przez Łowcę Dusz. Zamieniają wszystko w niematerialne. Nie mogą przebić się przez eteryczną skałę.
 • Fenwick - Król Królestwa Chmur, współpracuje z Morro, ponieważ nie wierzy, że komukolwiek uda się powstrzymać Znakomitość. Powiedział ninja że w Grobowcu Pierwszego Mistrza Spinjitzu jest kryształ, poczym Kai powiedział: ,,Naszkicowałeś nam niezłe perspektywy."
 • Mistrz Chen Były sensei Garmadona, przywódca Kultystów oraz ojciec Skylor. Planował ukraść moce żywiołów podczas turnieju. To on uwięził Zane'a na swojej wyspie . Pod koniec 4 sezonu trafia do Przeklętej Krainy. W sezonie 7 powróci.
 • Clouse Mistrz czarnej magii. Był prawą ręką Chena. Chciał wciągnąć Garmadona do Przeklętej Krainy, jednak sam tam trafia. W 6 sezonie wydostaje się i uwalnia Nadakhana z jego lampy. Później został uwięziony w lampie przez Nadakhana.
 • Okozgon (oryg. Eyezor) – Był kultystą i jednym z dwóch generałów armii Mistrza Chena. Jako Anakondowiec nazywał się Srebrne Oko (oryg.Silvereye)'. Pod koniec 4 sezonu trafił do Przeklętej Krainy.
 • Zugu Były zapaśnik. W późniejszym czasie został kultystą oraz jednym z dwóch generałów armii Mistrza Chena. Pod koniec 4 sezonu trafił do Przeklętej Krainy.
 • Chope Był kultystą Mistrza Chena i zwykłym szeregowcem. Razem ze swoim najlepszym przyjacielem Kapau chcieli wspiąć się w hierarchii żołnierskiej i zrobili sobie ksywy – nazywał się Pidong. W odcinku "Dzień Smoka" awansował na zausznika. Pod koniec 4 sezonu trafił do Przeklętej Krainy.
 • Kapau Był kultystą Mistrza Chena i zwykłym szeregowcem. Razem ze swoim najlepszym przyjacielem Chope chcieli wspiąć się w hierarchii żołnierskiej i zrobili sobie ksywy – nazywał się Ciach. W odcinku "Dzień Smoka" awansował na zausznika. Pod koniec 4 sezonu trafił do Przeklętej Krainy.
 • Sleven Był kultystą Mistrza Chena. Bał się Węży (więc myśl o tym, że miał się nim stać napawiała go niepokojem). Pod koniec 4 sezonu trafił do Przeklętej Krainy.
 • Mroczny Władca – Jest źródłem wszelkiego zła w Krainie Ninjago. Po porażce z Lloydem stał się wirusem komputerowym o nazwie Cyfrowy Władca, jednak po wyssaniu mocy Złotego Ninja zyskał nowe ciało przyjmując formę postaci z legend Wężonów nazywany Złotym Władcą. Pod koniec 3 sezonu został pokonany przez Zane'a.
 • Generał Cryptor był Ninja Droidem, dowódcą armii Ninja Droidów i sługą Mrocznego Władcy. Zginął pod koniec bitwy o Nowe Ninjago City. W sezonie 7 powróci.
 • Min-Droid Mały Ninja Droid. Nie cierpi generała Cryptora. Zginął pod koniec bitwy o Nowe Ninjago City.
 • Ninja droidy - Roboty ninja. Zostali zrobieni na podstawie Zane'a. Dwóch z nich obecnie przebywa w kryptarium. W sezonie 6 mają bialy strój, bronią kryształ. W sezonie 7 powrócą.
 • Kapitan Soto Lider piratów. W 6 sezonie ,gdy ninja byli uwięzieni w Kryptarium, opowiedział im o Wyspie Tygrysiej Wdowy i zamieszkującym ją pająku, którego jad może pokonać Nadakhana. Później pomaga Jay'owi w uwolnieniu innych ninja. W sezonie 7 powróci.
 • Bezoki Pete Ślepy pirat. To on rozbił statek piratów ok. 200 lat temu.
 • Źli Ninja Klony Ninja stworzone przez Lorda Garmadona, jednak zostali pokonani przez oryginalnych Ninja i Dzieci z Mrocznej Uczelni dla Zdolnych Dzieci.
 • Pożeracz Światów Był gigantycznym wężem czczonym przez Wężonów. Połykając Pythor'a "wybarwił" jego łuski zmieniając ich kolor na biały. Zginął, gdy Garmadon wbił złote bronie w jego słaby punkt.
 • Samukai Przed Porażką w walce z Lordem Garmadonem był Królem Podziemi. Później został degradowany do pozycji Generała Szkieletów ognia i przywódcy Wyplasha, Krunchy i Nuckala. Został zniszczony przez moc złotych broni. W sezonie 7 powróci.
 • Kozu Był generałem Kamiennej Armii. Tylko on rozumiał Garmadona. On słuchał i przekazywał rozkazy Kamiennym Wojownikom.
 • Gigantyczny Kamienny Wojownik Był Gigantycznym Kamiennym Wojownikem. Miał cztery ręce. Rozumiał nowoczesny język. Znalazła go Misako w nieskończonej dziurze. Przebudził go jad Pożeracza Światów. Ostatecznie Lloyd zdołał go zwabić i zrzucić w otchłań, w której wcześniej znalazła go Misako. Obecnie przebywa w Kryptarium. W sezonie 7 powróci.

Dawni wrogowie / sojusznicy[edytuj | edytuj kod]

 • Pythor P. Przyjazny Jest ostatnim żywym członkiem plemienia Anakondowców (ponieważ sam pożarł wszystkich). W późniejszym czasie został pierwszym Królem Węży wszystkich pięciu plemion Wężonów, dzięki pokonaniu pozostałych czterech generałów w walce o ich berła i lojalność. Po przebudzeniu Pożeracza Światów został przez niego pożarty, jednak przetrwał i zaczął współpracować z Mrocznym Władcą. W odcinku "Tytanowy Ninja" został zmuszony, żeby połkną tabletkę zmniejszającą, co spowodowało, że zmalał. Jednak w odcinku "Największy koszmar" zgodził się współpracować z Ninja, aby pokonać fałszywych Wężonów. Podczas ataku na więzienie został porwany przez węże Chen'a i zaprowadzony do tajnej kryjówki, gdzie wykorzystano go do dokończenia rytułału. W odcinku "Wąwóz Wielkich" uwolnił się z niewoli i przybywając z odsieczą, pomógł Ninja w pokonaniu fałszywych Anakondowców i wygnaniu Chen'a. W podzięce za jego odwagę i męstwo Arkturus przywrócił mu dawny wzrost. To on znalazł Zaginione Miasto Oroboros. To on zjednoczył wężonów. Pythor ukradł ninja Święty Flet (ostatni w Ninjago. W sezonie 7 powróci.
 • Arkturus Był Pierwszym Generałem Anakondowców i wszystkich Wężonów, jednak po wojnie z ludźmi nie zdołał ubłagać Garmadona i został wygnany do Przeklętej Krainy razem z resztą Generałów Anakondowców.
 • Skales Był wojownikiem i zastępcą generała plemienia Hipnokobr. Jednak Po pokonaniu Slithry został generałem, a w krótkim czasie także prawą ręką pierwszego Króla Węży – Pythora, a potem sam stał się Królem Węży. Obecnie przebywa w grobowcu kamiennej armi
 • Selma Jest żoną Skales'a i matką Skalesa Juniora. Ma, w przeciwieństwie do reszty Hipnokobr, różowe łuski.
 • Skales Junior Jest synem Skales'a i Selmy.
 • Slithraa Był generałem plemienia Hipnokobr. Został jednak obalony przez Skales'a i zdegradowany do pozycji wojownika, i zastępcy generała.
 • Mezmo - jest żołnierzem plemienia Hipnokobr pochodzącym z rodziny wojowników Hipnokobr o długich tradycjach.
 • Rattla - jest zwiadowcą plemienia Hipnokobr.
 • Skalidor Jest generałem plemienia Dusicieli.
 • Bytar - jest wojownikiem plemienia Dusicieli oraz zastępcą generała.
 • Chokun - jest żołnierzem plemienia Dusicieli.
 • Snike - jest zwiadowcą plemienia Dusicieli.
 • Acidicus Jest generałem plemienia Jadozębów.
 • Lizaru - jest wojownikiem plemienia Jadozębów oraz zastępcą generała.
 • Spitta - jest żołnierzem plemienia Jadozębów.
 • Lasha - jest zwiadowcą plemienia Jadozębów.
 • Fangtom Jest generałem plemienia Żmijampirów oraz przyjacielem Skales'a. Jest jedynym Generałem Wężonów który ma dwie głowy.
 • Fangdam - jest wojownikiem plemienia Wężowampirów, ochroniarzem oraz zastępcą generała. Jest drugim Wężowampirem, który ma dwie głowy.
 • Fang-Suei - jest żołnierzem plemienia Wężowampirów.
 • Snappa - jest zwiadowcą plemienia Wężowampirów.
 • Wężonowie – walczyli przeciwko mistrzom żywiołów w wojnie. Po otwarciu grobowców przez Lloyda i Pythora walczyli z Ninja. Zostali pokonani przez Kamienną Armię i uwięzieni pod ziemią, po czym przeszli na dobrą stronę.
 • Hipnokobry- Jedno z pięciu plemion wężonów. Potrafią zahipnotyzować każdego. Lloyd jako pierwsze plemie węży uwolnił z grobowców
 • Wężowampiry- Jedno z pięciu plemion wężonów. Niektóre z nich mają dwie głowy. Przez ugryzienie potrafią zmienić istoty żywe jak i rzeczy w węże.
 • Dusiciele- Jedno z pięciu plemion wężonów. Potrafią bardzo mocno ścisnąć swoją ofiarę przez co mogą ją udusić. Umieją też kopać tunele.
 • Jadozęby- Jedno z pięciu plemion wężonów. Potrafią zatruć przeciwnika swoim jadem przez co będzie widział swoje największe lęki.
 • Anakondowcy- Jedno z pięciu plemion wężonów. Anakondyjskie wojska są świetnie wyszkolone, dlatego pozostałe plemiona się ich boją. Potrafią stać się niewidzialni i połykać swoje ofiary w całości.

Inni[edytuj | edytuj kod]

 • Pierwszy Mistrz Spinjitzu Twórca Krainy Ninjago oraz ojciec Senseia Wu i Garmadona. Dziadek Lloyda Montgomery Garmadona i teść Misako. Morro i Ninja odnaleźli jego grobowiec na dnie oceanu.
 • Ed i Edna Walker Rodzice Jaya. Obaj są wynalazcami i mieszkają na złomowisku. Adoptowali Jaya. W seri 1 ciągle narzekali że jay ich nie odwiedza.
 • Fritz Donegan - Sławny aktor. Ojciec Jay'a. Lloyd gdy był mały zawsze w Jamie Komiksów Ninjago kupował komiksy z nim. Gdy stał się starszy, dał te komiksy Jayowi. Gdy Ninja byli w kosmosie Jay udawał że jest Fricem Doneganem. Niewiedział wtedy że to jest jego ojciec.
 • Lou Bucket Ojciec Cole'a. Gra w kwartecie o nazwie 'Kowale Melodii'.
 • Mystahe Właścicielka sklepu z herbatą. Jest zabawna, często nieuprzejmie zwraca się do swoich klientów. W odcinku 'Dzieciniada', gdy Sensei Wu poprosił o specjalną herbatkę, odpowiedziała mu: '' Wszystkie są specjalne stary durniu.''
 • Patrycja Klucz Agentka nieruchomości.
 • Pola Brodka Prezenterka w Ninjago TV.
 • Rufus MacAllister Właściciel Jamy Komiksów Ninjago.
 • Mistrz Yang Pierwszy Mistrz Wiatru i wynalazca sztuki Airjitzu, jako duch nawiedza swoją świątynię i szkołę. Tam też zmienił Cole'a w ducha. Prawdopodobnie jest spokrewniony z Morro. W sezonie 6 walczy z Nadakhanem o swoją świątynię, ale przegrywa. W sezonie 7 powróci. W jego świątyni Nya była przechowywana do jej ślubu z Nadakhanem.
 • Brad Tudabone Uczeń Mrocznej Uczelni dla Zdolnych Dzieci. Pierwszego dnia Lloyda w szkole wpuścił mu do łóżka mrówki. Po wszystkim wziął go pod swoje skrzydła i nauczył jak może się zemścić.
 • Finn Uczeń Mrocznej Uczelni dla Zdolnych Dzieci.
 • Gene Uczeń Mrocznej Uczelni dla Zdolnych Dzieci.
 • Jeff Uczeń Daretha.
 • Phil Uczeń Daretha.
 • Sally Była uczennica Daretha. Dareth uratował ją przed rekinem, mówiąc, że zna ich język i zachowując się głupio.
 • Mistrz Ziemi - Był przodkiem Cole'a.
 • Mistrz Grawitacji - Był przodkiem Gravisa.
 • Mistrz Ognia - Był ojcem Kaia i Nyi, mężem Mistrzyni Wody oraz najlepszym przyjacielem Senseia Wu. To po nim Kai i Nya odziedziczyli sklep – był kowalem. Gdy Kai i Nya byli dziećmi, opowiadał im historie o smokach. Kai jest jego następcą, mistrzem ognia.
 • Mistrzyni Wody - Była matką Kaia i Nyi oraz żoną Mistrza Ognia. Po niej Nya odziedziczyła moc wody. Walczyła w 1 bitwie z wężonami.
 • Mistrzyni Cienia - Była przodkinią Shade'a.
 • Mistrzyni Światła - Była przodkinią Pale Man'a.
 • Karlof – jest mistrzem metalu. Pochodzi z Metalonii, dlatego też nie zna do końca naszego języka i mówi w trzeciej osobie.
 • Shade – jest mistrzem cienia. Nie lubi kontaktu z innymi ludźmi, ponieważ przez większość czasu siedział w cieniu.
 • Tox – jest mistrzynią trucizny.
 • Ash – jest mistrzem dymu. Walczył z Kai'em.
 • Bolobo – jest mistrzem natury. Walczył z Neuro
 • Neuro – jest mistrzem umysłu. Pomagał Ninja powstrzymać Chena.
 • Gravis – jest mistrzem grawitacji.
 • Griffin Turner – jest mistrzem prędkości. Często przechwala się swoimi zdolnościami. Walczył z Gravisem.
 • Chamille – jest mistrzynią przemian. Walczyła z Lloyd'em.
 • Pale Man – jest mistrzem światła. Ma niewidzialną twarz. W odcinku 36 chciał się dosiąść do stolika ninja.
 • Jacob – jest mistrzem dźwięku. Jest niewidomy, lecz reszta jego zmysłów jest bardziej wyostrzona, przez co jest świetnym wojownikiem. Walczył ze Skaylor,przegrał.

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: SDI Media Polska
Reżyseria: Agnieszka Zwolińska-Składanowska
Dialogi: Jarosław Westermark
Koordynacja produkcji: Ewa Krawczyk
Wystąpili:

Mieczysław Morański

i inni

Lektor:

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

 • Serial pierwszy raz pojawił się w Polsce na kanale TeleTOON+, następnie na TV 4, potem na TV 6. a następnie na Cartoon Network, gdzie premierowo wyemitowano odcinki pilotowe, 4 i 5 serię.
 • odcinki pilotowe – 19 stycznia 2015 roku,
 • odcinki krótkometrażowe – nieemitowane,
 • 1 seria (odc 01-13) – 10 lutego 2012 roku,
 • 2 seria (odc 14-26) – 20 września 2012 roku,
 • 3 seria (odc 27-34) – 15 marca 2014 roku,
 • 4 seria (odc 35-44) – 09 marca 2015 roku,
 • 5 seria (odc 45-54) – 22 czerwca 2015 roku,
 • 6 seria (odc 55-64) – 2016 rok,
 • 7 seria (odc 65-?) – 2016 rok,

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

Światowa premiera Polska premiera Nr Polski tytuł Oryginalny tytuł
ODCINKI PILOTOWE (2011)
14.01.2011 19.01.2015[1] P1 Tajemnice Ninja Way of the Ninja
19.01.2015[1] P2 Złote bronie The Golden Weapon
19.01.2015[1] P3 Władca Cieni King of Shadows
19.01.2015[1] P4 Broń przeznaczenia Weapons of Destiny
MINI FILMY (2011)
11.02.2011 nieemitowane M1 Tajemnice płatnerza Secrets Of the Blacksmiths
nieemitowane M2 Lot smoka Fly of Dragon
nieemitowane M3 Nowi mistrzowie Spinjitzu The New Masters of Spinjitzu
nieemitowane M4 Władca krainy cieni The Lord of the Underworld
nieemitowane M5 Powrót do Świątyni Ognia Back to the Fire Temple
nieemitowane M6 Pojedynek braci Battle between brothers
SERIA PIERWSZA – Rok węży (2012)
02.12.2011 10.02.2012 01 Atak węży Rise of the Snakes
02.12.2011 10.02.2012 02 Dom Home
25.01.2012 10.02.2012 03 Ukąszeni Snakebit
01.02.2012 10.02.2012 04 Nie ufaj wężom Never Trust a Snake
08.02.2012 10.02.2012 05 Węże na wolności Can of Worms
15.02.2012 10.02.2012 06 Król węży The Snake King
22.02.2012 10.02.2012 07 Czas ucieka Tick Tock
07.03.2012 18.02.2012 08 Spotkanie z wężem Once Bitten, Twice Shy
14.03.2012 05.05.2012 09 Kowale melodii The Royal Blacksmiths
21.03.2012 06.05.2012 10 Zielony Ninja The Green Ninja
28.03.2012 12.05.2012 11 Wszystko i nic All of Nothing
04.04.2012 12.05.2012 12 Przebudzenie Pożeracza Światów The Rise of the Great Devourer
11.04.2012 12.05.2012 13 Dzień Pożeracza Światów The Day of the Great Devourer
SERIA DRUGA – Rok węży – przygoda trwa (2012)
18.07.2012 20.09.2012 14 Atak ciemności Darkness Shall Rise
25.07.2012 21.09.2012 15 Piraci kontra Ninja Pirates vs. Ninja
01.08.2012 22.09.2012 16 Atak sobowtórów Double Trouble
08.08.2012 23.09.2012 17 Wyścig wojowników Ninjaball Run
15.08.2012 07.12.2012 18 Dziecinada Child’s Play
22.08.2012 08.12.2012 19 W złym miejscu o niewłaściwym czasie Wrong Place, Wrong Time
03.10.2012 09.12.2012 20 Armia z kamienia The Stone Army
10.10.2012 10.12.2012 21 Dzień, w którym zatrzymało się Ninjago The Day NinjaGo Stood Still
17.10.2012 11.12.2012 22 Ostatnia podróż The Last Voyage
24.10.2012 12.01.2013 23 Wyspa Ciemności Island of Darkness
07.11.2012 12.01.2013 24 Ostatnia nadzieja The Last Hope
14.11.2012 12.01.2013 25 Powrót Mrocznego Władcy Return of the Overlord
21.11.2012 12.01.2013 26 Wejście Mistrza Rise of the Spinjitzu Master
SERIA TRZECIA – Reaktywacja (2014)
29.01.2014 15.03.2014 27 Spięcie The Surge
29.01.2014 15.03.2014 28 Droga milczącej pięści The Art of the Silent Fist
16.04.2014 24.05.2014 29 Zanik mocy Blackout
16.04.2014 24.05.2014 30 Klątwa Złotego Władcy The Curse of the Golden Master
13.07.2014 24.05.2014 31 Starcie w cyberświecie Enter the Digiverse
13.07.2014 12.07.2014 32 Operacja: Arkturus Codename: Arcturus
26.11.2014 12.07.2014 33 W otchłani The Void
26.11.2014 12.07.2014 34 Tytanowy Ninja The Titanium Ninja
SERIA CZWARTA – Turniej żywiołów (2015)
23.02.2015 09.03.2015 35 Zaproszenie The Invitation
02.03.2015 10.03.2015 36 Tylko Jeden Zwycięży Only One Can Remain
09.03.2015 11.03.2015 37 Przeciwnicy Versus
16.03.2015 12.03.2015 38 Pojedynek na Rolkach Ninja Roll
23.03.2015 13.03.2015 39 Szpiedzy są wśród nas Spy for a Spy
30.03.2015 16.03.2015 40 Zaklęcie Spellbound
31.03.2015 17.03.2015 41 Ostatni element The Forgotten Element
01.04.2015 18.03.2015 42 Dzień Smoka The Day Of The Dragon
02.04.2015 19.03.2015 43 Największy Koszmar The Greatest Fear Of All
03.04.2015 20.03.2015 44 Wąwóz wielkich The Corridor Of Elders
SERIA PIĄTA – Opętanie (2015)
29.06.2015 22.06.2015 45 Wiatry zmian Winds of Change
30.06.2015 23.06.2015 46 Opowieści o duchach Ghost Story
01.07.2015 24.06.2015 47 Co nas nie zabije, to nas wzmocni  Stiix & Stones 
02.07.2015 25.06.2015 48 Nawiedzona Świątynia The Temple on Haunted Hill
03.07.2015 26.06.2015 49 Ciuciubabka Peak-a-Boo
06.07.2015 29.06.2015 50 Królestwo chmur Kingdom Come
07.07.2015 30.06.2015 51 Kręte ścieżki losu The Crooked Path
08.07.2015 25.07.2015 52 Grobowiec Losu Grave Danger
09.07.2015 25.07.2015 53 Świat nad Przepaścią Curse World
10.07.2015 54
SERIA SZÓSTA – Piraci (2016)
02.01.2016 2016 55 Niesławny Infamous
03.01.2016 2016 56 Wróg Publiczny Numer Jeden Public Enemy Number One
09.01.2016 2016 57 Szyfrowane Enkrypted
10.01.2016 2016 58 Rosnące nieszczęście Misfortune Rising
16.01.2016 2016 59 Na życzenie i Modlitwy On a Wish and a Prayer
17.01.2016 2016 60 Moja kolacja z Nadakhanem My Dinner with Nadakhan
23.01.2016 2016 61 Mistrzowie życzeń Wishmasters
24.01.2016 2016 62 Ostatni ratunek The Last Resort
30.01.2016 2016 63 Operacja lądowa Ho! Operation Land Ho!
31.01.2016 2016 64 Droga powrotna The Way Back
SERIA SIÓDMA – Villain Breakdown (2016)
2016 2016 65

Przypisy

 1. a b c d W nowej wersji emitowanej na CN odcinki zostały scalone w taki sposób, że z czterech odcinków zrobiono dwa. Ponadto dubbing został odświeżony, dodano kilka krótkich dialogów i skrócono jedną scenę.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]