Ninjago: Mistrzowie spinjitzu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Ninjago: Mistrzowie Spinjitzu)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ninjago: Mistrzowie spinjitzu
Lego Ninjago: Masters of Spinjitzu
Gatunek serialu serial animowany
Kraj produkcji  Dania
 Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Liczba odcinków 64 (odcinki 65-75 w produkcji)
Liczba serii 6 (7 w produkcji)
Produkcja
Reżyseria Michael Hegner
Justin Murphy
Scenariusz Dan Hageman
Kevin Hageman
Muzyka Jay Vincent
Michael Kramer
Czas trwania odcinka ok. 20 min
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna Dania Nickelodeon
Stany Zjednoczone Cartoon Network
Polska teleTOON+, TV4, TV6, Cartoon Network
Lata emisji 2012 –
Pierwsza emisja Stany Zjednoczone 11 stycznia 2012 –
Polska 11 lutego 2012 –
Data premiery 11 stycznia 2012
Status trwający
Chronologia
Powiązane Legendy Chima Rycerze Nexo
Oficjalna strona serialu

Ninjago: Mistrzowie Spinjitzu (ang. Lego Ninjago: Masters of Spinjitzu) – amerykańsko-duński serial animowany stworzony na podstawie serii zabawek o tym samym tytule, inspirowany folklorem Japonii[1].

Światowa premiera serialu miała miejsce 11 stycznia 2011 roku na antenie amerykańskiego Cartoon Network. W Polsce pierwsza seria początkowo wydana została na DVD (7 września 2011). W telewizji serial zadebiutował 10 lutego 2012 na antenie teleTOON+, gdzie premierowo emitowano serie od pierwszej do trzeciej[2]. Od serii czwartej emitowany jest na Cartoon Network Polska[3].22 września 2017 roku planowane jest zrobienie filmu na temat fabuły Lego Ninjago.

Opis fabuły[edytuj]

Serial opisuje przygody sześciu młodych bohaterów: Ninja Kai'a, Jay'a, Cole'a, Zane'a , Lloyd'a i Nya'a którzy opanowują starożytną sztukę walki – Spinjitzu. Nya była przez cztery sezony była Samurajem X, lecz teraz jest mistrzynią wody,wraz z Sensei'em Wu oraz Misako i Sensei'em Garmadonem, dawniej Lordem Garmadonem, ratują świat od zła. W pilotowych odcinkach Ninja walczą ze szkieletami i Lordem Garmadonem, który był ich największym wrogiem lecz teraz jest przyjacielem. W sezonie 1 - Rok Węży - ich wrogami są plemiona Wężonów - Hipnokobry, Wężowampiry, Dusiciele, Jadozęby i król węży Pythor, ostatni z plemienia Anakondowców. Poznają wtedy Lloyd'a, syna Lorda Garmadona, który na początku jest zły, a potem staje się Zielonym Ninja. W sezonie 2 - Rok Węży - przygoda trwa - walczą z Lordem Garmadonem, który powrócił i przejął władzę nad Wężonami. Pod koniec tego sezonu budzi się Kamienna Armia Mrocznego Władcy, dochodzi do "Ostatecznej" Bitwy, a Lloyd staje się Złotym Ninja i pokonuje Overlorda który wstąpił w ciało Garmadona. Po zakończeniu bitwy, z Garmadona zniknęło całe zło, a on stał się dobry. W sezonie 3 - Reaktywacja - Mroczny Władca powraca i tworzy armię Ninja Droidów. Według P.I.X.A.L idealnym partnerem dla Nya'i jest Cole, i przesto wybucha wojna między Jay'em, a Cole'em. Pod koniec sezonu Lloyd traci Złotą Moc, a Zane ginie definitywnie pokonując Overlorda. Jednak w sezonie 4 Zane zostaje odbudowany. W sezonie 4, Kai, Jay, Cole i Lloyd otrzymują tajemnicze zaproszenie na Wyspę Mistrza Chen'a. Dowiaduje się o tym Sensei Garmadon. Pod koniec sezonu, Sensei Garmadon poświęca się dla Miasta Ninjago. W sezonie 5 Ninja walczą z armią duchów, którzy przybyli z Przeklętej Krainy. Ninja uczą się starożytnej sztuki latania na krótkie dystanse - Airjitzu. Morro mistrz wiatru wchodzi w ciało Lloyd'a, żeby odnaleźć kryształ szesnastu wymiarów, który znajduje się w grobowcu pierwszego mistrza Spinjitzu żeby wypuścić Jej Znakomitość a ona przeklnie wszystkie szesnaście wymiarów. Pod koniec sezonu Nya osiąga pełnie możliwości i pokonuje Znakomitość zalewając ją wielką falą, a Morro staje się dobry ale i tak ginie. W sezonie 6 potężny dżin imieniem Nadakhan pojawia się w Ninjago i sprowadza swoją załogę podniebnych piratów, by przejąć wyspę. Ninja muszą zatrzymać inwazję zanim potężny dżin zamieni ich wszystkie życzenia w koszmary. W sezonie specjalnym Cole walczył z Senseiem Yang'em. Uwięził go w swoim klastorze i obstawił swoich uczniów do pilnowania go. Cole odzyskał ciało i ma zwiększoną moc. W sezonie 7 Ninja muszą pokonać Atronixa. Wu przez połowę sezonu śpi.Głównymi bohaterami są Kai i Nya.

Postacie[edytuj]

Bohaterowie[edytuj]

 • Kai Smith / Czerwony ninja  Odważny, porywczy i uparty Ninja Ognia. Jest zakochany w Skylor. Jego siostrą jest Nya, a jego rodzicami są mistrzyni wody i mistrz ognia. Boi się wody (nie umie pływać). W pilotowej i czwartej serii główny bohater.W serii siódmej główny bohater.
 • Jay Walker / Niebieski ninja  Szybki i pomysłowy Ninja Błyskawic. Jest zakochany w Nyi, w sezonie Reaktywacja rywalizował o nią z Colem. W odcinku Grobowiec losu, Jay widzi swoje przyszłe odbicie w skale z opaską na oku i to może być wskazówka do następnego sezonu o piratach. W 6 sezonie jego relacje z Nyą się polepszą. W szóstej serii główny bohater.
 • Zane Julien / Biały ninja / Tytanowy ninja  Cichy i tajemniczy Ninja Lodu. Dołączył, by dowiedzieć się, dlaczego jest inny i okazał się robotem. To on definitywnie pokonał Mrocznego Władcę i sam zginął. Został odbudowany w sezonie czwartym i stał się Tytanowym Ninja. Główny bohater serii trzeciej.
 • Cole Brookstone / Czarny ninja  Silny i niezawodny Ninja Ziemi. Był liderem drużyny ninja Sensei Wu. Boi się duchów(kiedyś smoków). Kiedy dowiedział się, że to on jest idealnym partnerem Nyi zaczął rywalizować z Jay'em. W odcinku ,,Przeciwnicy" Cole powiedział że jego przyjaźń z Jay'em jest dla niego ważniejsza niż rywalizacja o Nyę i zostawił relacje Jay'a i Nyii w spokoju. Kiedy byli w nawiedzonym Dojo Mistrza Yanga, został duchem, jednak liczy na to, że znajdzie sposób, aby odzyskać swoje ciało. Sprawa Cole'a niewidzącego swojej przyszłości będzie poruszona w 6 sezonie. Cole będzie posiadał umiejętność przechodzenia z "formy ducha" w "formę człowieka". W serii specjalnej główny bohater.
 • Lloyd Montgomery Garmadon / zielony ninja / Złoty ninja – Młody syn Garmadona oraz Misako. Jest legendarnym Zielonym Ninja. Jest również bratankiem Senseia Wu i wnukiem Pierwszego Mistrza Spinjitzu. Jest liderem drużyny ninja Sensei Wu. Pokonał Mrocznego Władcę gdy został Złotym Ninja. Złota moc została wykorzystana do utworzenia ciała dla Mrocznego Władcy. Zostało mu jej trochę, ale oddał ją czterem pozostałym Ninja by odzyskali swą moc żywiołów. Pozostał dalej Zielonym Ninja. W 5 sezonie LIoyd został opętany przez Morro. Walczył z nim i raz mu się udało uwolnić spod jego kontroli. W odcinku Przęklęta Kraina część 2, LIoyd został połknięty przez Znakomitość i widział Chena, Clousa i odnalazł swojego ojca. W pierwszej, drugiej i piątej serii główny bohater.
 • Nya Smith / Samuraj X / ninja wody – Siostra Kai'a. Chciała zostać Ninja. Przez cztery sezony była Samurajem X. W piątym sezonie zostaje mistrzynią wody. Jay, Cole i Ronan są w niej zauroczeni. Jej słabością jest słabość - ponieważ ma tyle dobrych cech i talentów, a gdy coś jej nie wychodzi to od razu się poddaje. Pod koniec 5 sezonu pokonuje Znakomitość, bo odkrywa pełnię swych możliwości i zalewa ją wielką falą wody.W serii siódmej główna bohaterka.
 • Sensei Wu – Mentor Ninja i młodszy brat Lorda/Senseia Garmadona. Wujek Lloyda. Drugi syn Pierwszego Mistrza Spinjitzu. Jest starym znajomym Misako, w której się podkochiwał. Bardzo lubi herbatę.
 • Lord / Sensei Garmadon – Pierwszy syn Pierwszego Mistrza Spinjitzu, starszy brat Senseia Wu, ojciec Lloyda Garmadona i mąż Misako Garmadon. W pewnym momencie był głównym wrogiem Ninja, dowodząc Szkieletami, Wężonami i Kamienną Armią w różnych okresach. W pewnym momencie Mroczny Władca przejął jego ciało, kiedy powracał do normalnego świata. Po "pokonaniu'' Mrocznego Władcy obiecał sobie, że już nigdy nie będzie walczył, żeby odkupić winy z przeszłości. Podobnie jak Zane, Garmadon poświęcił się, ale w 4 sezonie trafiając do Przeklętej Krainy, aby pokonać Kultystów mistrza Chena. W sezonie 5 okazuje się, że żyje, ale jest w samym jądrze przeklętej krainy (Znakomitości).
 • Misako Garmadon – Mama Lloyda. Żona Garmadona. Synowa pierwszego Mistrza Spinjitzu. Stara znajoma Senseia Wu. Zna Spinjitzu oraz dobrze zna się na różnych symbolach. Od kiedy ninja ją spotkali w muzeum, od tej pory cały czas jest z nimi.
 • Dareth – Właściciel "Mojo Dojo" i honorowy brązowy ninja. W sezonie 6 powróci z ważną rolą.
 • P.I.X.A.L. – Asystentka Cyrusa Borga. P.I.X.A.L. to w skrócie Primary Interactive X-ternal Assistant Life-form. Razem z Zane'em została porwana i rozmontowana w sezonie czwartym. Zane włożył jej dysk do swojej głowy dzięki temu P.I.X.A.L. jest teraz częścią jego. W sezonie 6 na razie nie dostanie nowego ciała.
 • Dr. Julien – Ojciec Zane'a, wynalazca. Ninja odnaleźli go w jego więzieniu - latarni morskiej, gdzie uwięził go dowódca Szkieletów, Samukai, aby ten budował pojazdy dla Armii Umarłych. Zmarł pomiędzy 2 a 3 sezonie.
 • Cyrus Borg – Wynalazca. To on przebudował Miasto Ninjago na Nowe ,,Ninjago City'' gdy te było zniszczone po Ostatecznej Bitwie. Ukazuje się także w 1 części ostatniego odcinka 5 serii.
 • Skylor  Córka Mistrza Chena i pierwszej mistrzyni bursztynu, jest mistrzynią bursztynu. Potrafi naśladować żywioł każdego kogo dotknie. Po tym jak Kai zniszczył laskę żywiołów, jej moc została odebrana przez jej ojca w celu utworzenia armii Anakondowców, której przywódcą był właśnie on. Po bitwie z fałszywymi Wężonami zajęła się rodzinnym biznesem - restauracjami. Kai jest w niej zakochany, z wzajemnością. Pojawiła się w sezonie 5 przyjmując Ronina w restauracji. W sezonie 6 powróci.
 • Karlof - jest mistrzem metalu. Pochodzi z Metalonii, dlatego też nie zna do końca naszego języka i mówi w trzeciej osobie.
 • Shade - jest mistrzem cienia. Nie lubi kontaktu z innymi ludźmi, ponieważ przez większość czasu siedział w cieniu.
 • Tox - jest mistrzynią trucizny.
 • Ash - jest mistrzem dymu. Walczył z Kai'em.
 • Bolobo - jest mistrzem natury.
 • Neuro - jest mistrzem umysłu. Pomagał Ninja powstrzymać Chena.
 • Gravis - jest mistrzem grawitacji.
 • Griffin Turner - jest mistrzem prędkości. Często przechwala się swoimi zdolnościami.
 • Chamille - jest mistrzynią przemian.
 • Pale man - jest mistrzem światła. Jest niewidzialny.
 • Jacob - jest mistrzem dźwięku. Jest niewidomy, lecz reszta jego zmysłów jest bardziej wyostrzona, przez co jest świetnym wojownikiem..
 • Ronan (oryg. Ronin)  Mistrz złodziei. Dowódca mrocznych samurajów. Mieszkał w Stiixie, który inaczej jest nazywany miastem na wodzie. Miał tam sklep, ale został zniszczony gdy Ninja i Morro próbowali zdobyć zwój Airjitzu, który Ronan ukradł. Po tym kiedy Morro zdobył zwój, Kai poprosił o pomoc, ale Ronan chciał coś zamian i wtedy stał się wspólnikiem w sklepie Wu. Miał dług u Łowcy dusz. Pomógł Ninja pokonać Morro. W odcinku specjalnym wraz z Jayem pokonali wskrzeszonego przez Senseia Yanga, Samukaia.

Wrogowie[edytuj]

 • Nadakhan  potężny dżin, pojawił się w Ninjago wraz ze swoją załogą podniebnych piratów by przejąć Ninjago. Ma zdolność zamieniania wszystkich marzeń w koszmary. Ma cztery ręce.
 • Doubloon - pirat, lider podniebnej armii piratów Nadakhana. Jest samurajem.
 • Clancee - wężon, członek załogi armii podniebnych piratów Nadakhana. Ma głowę podobną do plemienia Anakondowców, ale ma zielony kolor skóry. Ma jedną nogę drewnianą.
 • Cyren - piratka, członek załogi armii podniebnych piratów Nadakhana. Jedyna dziewczyna.
 • Dogshank - pirat, członek załogi armii podniebnych piratów Nadakhana. Jest gigantem.
 • Bucko - pirat, członek załogi armii podniebnych piratów Nadakhana.
 • Flintlocke - pirat, członek załogi armii podniebnych piratów Nadakhana.
 • Jej Znakomitość  Władczyni Przeklętej Krainy. Posłała Morro żeby znalazł kryształ szesnastu wymiarów i żeby uwolnił ją, aby mogła przekląć wszystkie 16 wymiarów zaczynając od Ninjago. Wygląda jak czarny wirus z okapłymi mackami. Ma coś w rodzaju oka. Pod koniec sezonu 5, Nya pokonuje ją ściągając wielką falę wody. W czasie kiedy tonie wciąga Morro do wody który ginie (jest duchem, a duchy nie mogą dotknąć wody). Okazuje się, że jest jądrem Przeklętej Krainy.
 • Morro  Mistrz Wiatru, zły Ninja, Generał Duchów i jeden z dawnych uczniów Senseia Wu. Sensei Wu myślał, że stanie się Zielonym Ninja, ale gdy bronie nie zareagowały Morro wpadł w szał. Uciekł, aby pokazać, że jest wybrańcem. Z oczywistych przyczyn trafił do Przeklętej Krainy. Kiedy generałowie Anakondowców zostali stamtąd uwolnieni, Morro również uciekł przez wrota jako duch. Po raz pierwszy pojawia się w ostatnich sekundach odcinka "Wąwóz wielkich", gdzie wymawia słowa "Do jutra". W sezonie piątym przejmuje ciało Lloyda, żeby odnaleźć grób Pierwszego Mistrza Spinjitzu i przejąć kryształ szesnastu wymiarów. W odcinku "Kręte Ścieżki Losu" Ninja odnajdują jego szkielet w Jaskiniach Rozpaczy, gdzie zginął od śmiertelnej dawki metanu. Najprawdopodobniej jest spokrewniony z Senseiem Yangiem. Morro pod koniec 5 sezonu staje się dobry, ale niestety i tak z własnej woli ginie oddając Senseiowi Wu kryształ.
 • Łowca Dusz  Mistrz Łuków i jeden z duchów. I prawa ręka Morro. Ronan miał u niego dług.
 • Bansha  Mistrzyni Ostrzy i Mieczy oraz jedna z duchów i jedyna kobieta. Potrafi kontrolować człowieka z daleka.
 • Ghoultar  Mistrz Kos i jeden z duchów. Jay pokonał go za pomocą Aeroostrza w odcinku "Kręte Ścieżki Losu".
 • Wrayth  Mistrz Łańcuchów i jeden z duchów. Jako pierwszy został wezwany przez Morro żeby rozprawił się z ninja, ale ninja zniszczyli go.
 • Yokai - Jeden z duchów z Przeklętej Krainy.
 • Cowler - Jeden z duchów z Przeklętej Krainy. Walczył z Nyą.
 • Pitch - Jeden z duchów, które tańczyły przy magnetofonie.
 • Hackler - Jeden z duchów Które siedziały przy stole.Kai oblał go herbatą
 • Skeemery - Strzały wystrzeliwane przez Łowcę Dusz. Zamieniają wszystko w niematerialne. Nie mogą przebić się przez eteryczną skałę.
 • Fenwick - Król Królestwa Chmur, współpracuje z Morro, ponieważ nie wierzy, że komukolwiek uda się powstrzymać Znakomitość.
 • Mistrz Chen  Były Sensei Garmadona, przywódca Kultystów oraz ojciec Skylar. Planował ukraść moce żywiołów podczas turnieju. To on uwięził Zane'a na swojej wyspie . Pod koniec 4 sezonu trafia do Przeklętej Krainy.
 • Clouse  Mistrz czarnej magii. Był prawą ręką Chena. Chciał wciągnąć Garmadona do Mrocznego Wymiaru, jednak sam tam trafia.
 • Okozgon (oryg.Eyezor) – Był kultystą i jednym w dwóch generałów armii Mistrza Chena. Jako Anakondowiec nazywał się Srebrne Oko (oryg.Silvereye)'. Pod koniec 4 sezonu trafił do Przeklętej Krainy. Zginął, gdy Nya zalała wielką falą wody Znakomitość.
 • Zugu  Były zapaśnik. W późniejszym czasie został kultystą oraz jednym z dwóch generałów armii Mistrza Chena. Pod koniec 4 sezonu trafił do Przeklętej Krainy. Zginął, gdy Nya zalała wielką falą wody Znakomitość.
 • Chope  Był kultystą Mistrza Chena i zwykłym szeregowcem. Razem ze swoim najlepszym przyjacielem Kapau chcieli wspiąć się w hierarchii żołnierskiej i zrobili sobie ksywy - nazywał się Pidong. W odcinku "Dzień Smoka" awansował na zausznika. Pod koniec 4 sezonu trafił do Przeklętej Krainy. Zginął, gdy Nya zalała wielką falą wody Znakomitość.
 • Kapau  Był kultystą Mistrza Chena i zwykłym szeregowcem. Razem ze swoim najlepszym przyjacielem Chope chcieli wspiąć się w hierarchii żołnierskiej i zrobili sobie ksywy - nazywał się Ciach. W odcinku "Dzień Smoka" awansował na zausznika. Pod koniec 4 sezonu trafił do Przeklętej Krainy. Zginął, gdy Nya zalała wielką falą wody Znakomitość.
 • Sleven  Był kultystą Mistrza Chena. Bał się Węży (więc myśl o tym, że miał się nim stać napawiała go niepokojem). Pod koniec 4 sezonu trafił do Przeklętej Krainy. Zginął, gdy Nya zalała wielką falą wody Znakomitość.
 • Mroczny Władca - Jest źródłem wszelkiego zła w Krainie Ninjago. Po porażce z Lloydem stał się wirusem komputerowym o nazwie Cyfrowy Władca, jednak po wyssaniu mocy Złotego Ninja zyskał nowe ciało przyjmując formę postaci z legend Wężonów nazywany Złotym Władcą. Pod koniec 3 sezonu ginie z ręki Zane'a.
 • Generał Cryptor  był Ninja Droidem, dowódcą armii Ninja Droidów i sługą Mrocznego Władcy. Zginął pod koniec bitwy o Nowe Ninjago City.
 • Min-Droid  Mały Ninja Droid. Niecierpi generała Cryptora. Obecnie przebywa w Kryptarium.
 • Kapitan Soto  Lider piratów.
 • Bezoki Pete  Ślepy pirat. To on rozbił statek piratów ok. 200 lat temu.
 • Źli Ninja  Klony Ninja stworzone przez Lorda Garmadona, jednak zostali pokonani przez oryginalnych Ninja i Dzieci z Mrocznej Uczelni dla zdolnych Dzieci.
 • Pożeracz Światów  Był gigantycznym wężem czczonym przez Wężonów. Połykając Pythor'a "wybarwił" jego łuski zmieniając ich kolor na biały. Zginął, gdy Garmadon wbił złote bronie w jego słaby punkt.
 • Samukai  Przed Porażką w walce z Lordem Garmadonem był Królem Podziemi. Później został degradowany do pozycji Generała Szkieletów ognia i przywódcy Wyplasha, Krunchy i Nuckala. Został zniszczony przez moc złotych broni.
 • Kozu  Był generałem Kamiennej Armii. Tylko on rozumiał Garmadona. On słuchał i przekazywał rozkazy Kamiennym Wojownikom.
 • Gigantyczny Kamienny Wojownik  Był Gigantycznym Kamiennym Wojownikem. Miał cztery ręce. Rozumiał nowoczesny język. Znalazła go Misako w nieskończonej dziurze. Przebudził go jad Pożeracza Światów. Ostatecznie Lloyd zdołał go zwabić i zrzucić w otchłań, w której wcześniej znalazła go Misako. Obecnie przebywa w Kryptarium.

Dawni wrogowie / sojusznicy[edytuj]

 • Pythor P. Przyjazny  Jest ostatnim żywym członkiem plemienia Anakondowców (ponieważ sam zeżarł wszystkich). W późniejszym czasie został pierwszym Królem Węży wszystkich pięciu plemion Wężonów, dzięki pokonaniu pozostałych czterech generałów w walce o ich berła i lojalność. Po przebudzeniu Pożeracza Światów został przez niego pożarty, jednak przetrwał i zaczął współpracować z Mrocznym Władcą. W odcinku "Tytanowy Ninja" został zmuszony, żeby połkną tabletkę zmniejszającą, co spowodowało, że tak zmalał i został połknięty przez sokoła Zane'a. Jednak w odcinku "Największy koszmar" zgodził się współpracować z Ninja, aby pokonać fałszywych Wężonów. Podczas ataku na więzienie został porwany przez węże Chen'a i zaprowadzony do tajnej kryjówki, gdzie wykorzystano go do dokończenia rytułału, natomiast w odcinku "Wąwóz Wielkich" uwolnił się z niewoli i przybywając z odsieczą, pomógł Ninjom w pokonaniu fałszywych Anakondowców i wygnaniu Chen'a. W podzięce za jego odwagę i męstwo Arkturus przywrócił mu dawny wzrost. W sezonie 6 powróci.W odcinku specjalnym chciał zniszczyć Lloyda.
 • Arkturus  Był Pierwszym Generałem Anakondowców i wszystkich Wężonów, jednak po wojnie z ludźmi nie zdołał ubłagać Garmadona i został wygnany do Przeklętej Krainy razem z resztą Generałów Anakondowców.
 • Skales  Był wojownikiem i zastępcą generała plemienia Hipnokobr. Jednak Po pokonaniu Slithry został generałem, a w krótkim czasie także prawą ręką pierwszego Króla Węży - Pythora, a potem sam stał się Królem Węży.
 • Selma  Jest żoną Skalesa i matką Skalesa Juniora. Ma, w przeciwieństwie do reszty Hipnokobr, różowe łuski.
 • Skales Junior  Jest synem Skalesa i Selmy.
 • Slithraa  Był generałem plemienia Hipnokobr. Został jednak obalony przez Skalesa i zdegradowany do pozycji wojownika i zastępcy generała.
 • Mezmo - jest żołnierzem plemienia Hipnokobr pochodzącym z rodziny wojowników Hipnokobr o długich tradycjach.
 • Rattla - jest zwiadowcą plemienia Hipnokobr.
 • Skalidor  Jest generałem plemienia Dusicieli.
 • Bytar - jest wojownikiem plemienia Dusicieli oraz zastępcą generała.
 • Chokun - jest żołnierzem plemienia Dusicieli.
 • Snike - jest zwiadowcą plemienia Dusicieli.
 • Acidicus  Jest generałem plemienia Jadozębów.
 • Lizaru - jest wojownikiem plemienia Jadozębów oraz zastępcą generała.
 • Spitta - jest żołnierzem plemienia Jadozębów.
 • Lasha - jest zwiadowcą plemienia Jadozębów.
 • Fangtom  Jest generałem plemienia Żmijampirów oraz przyjacielem Skalesa. Jest jedynym Generałem Wężonów który ma dwie głowy.
 • Fangdam - jest wojownikiem plemienia Wężowampirów, ochroniarzem Fangtoma oraz zastępcą generała. Jest drugim Wężowampirem, który ma dwie głowy.
 • Fang-Suei - jest żołnierzem plemienia Wężowampirów.
 • Snappa - jest zwiadowcą plemienia Wężowampirów.
 • Wężonowie - walczyli przeciwko mistrzom żywiołów w wojnie. Po otwarciu grobowców przez Lloyda i Pythora walczyli z Ninja. Zostali pokonani przez Kamienną Armię i uwięzieni pod ziemią, po czym przeszli na dobrą stronę.
 • Hipnokobry- Jedno z pięciu plemion wężonów. Potrafią zahipnotyzować każdego.
 • Wężowampiry- Jedno z pięciu plemion wężonów. Niektóre z nich mają dwie głowy. Przez ugryzienie potrafią zmienić istoty żywe jak i rzeczy w węże.
 • Dusiciele- Jedno z pięciu plemion wężonów. Potrafią bardzo mocno ścisnąć swoją ofiarę przez co mogą ją udusić. Umieją też kopać tunele.
 • Jadozęby- Jedno z pięciu plemion wężonów. Potrafią zatruć przeciwnika swoim jadem przez co będzie widział swoje największe lęki.
 • Anakondowcy- Jedno z pięciu plemion wężonów. Anakondyjskie wojska są świetnie wyszkolone, dlatego pozostałe plemiona się ich boją. Potrafią stać się niewidzialni i połykać swoje ofiary w całości.

Inni[edytuj]

 • Pierwszy Mistrz Spinjitzu  Twórca Krainy Ninjago oraz ojciec Senseia Wu i Garmadona. Dziadek Lloyda Montgomery Garmadona i teść Misako. Morro i Ninja chcą odnaleźć jego grobowiec. Nawet Misako Garmadon nie znalazła położenia jego grobu. Dopiero ninja znaleźli go pod wodą, na dnie oceanu .
 • Ed i Edna Walker  Rodzice Jaya. Obaj są wynalazcami i mieszkają na złomowisku.
 • Lou Bucket  Ojciec Cole'a. Gra w kwartecie o nazwie 'Kowale Melodii'.
 • Mystahe  Właścicielka sklepu z herbatą. Jest zabawna, często nieuprzejmie zwraca się do swoich klientów. W odcinku "Dziecinada", gdy Sensei Wu poprosił o specjalną herbatkę, odpowiedziała mu: '' Wszystkie są specjalne stary durniu.''
 • Patrycja Klucz  Agentka nieruchomości.
 • Pola Brodka  Prezenterka w Ninjago TV.
 • Rufus MacAllister  Właściciel Jamy Komiksów Ninjago.
 • Mistrz Yang  Pierwszy Mistrz Wiatru i wynalazca sztuki Airjiitzu, jako duch nawiedza swoją świątynię i szkołę. Tam też zmienił Cole'a w ducha. Prawdopodobnie jest spokrewniony z Morro. W sezonie 6 powróci.
 • Brad Tudabone  Uczeń Mrocznej Uczelni dla Zdolnych Dzieci. Pierwszego dnia Lloyda w szkole wpuścił mu do łóżka mrówki. Po wszystkim wziął go pod swoje skrzydła i nauczył jak może się zemścić.
 • Finn  Uczeń Mrocznej Uczelni dla Zdolnych Dzieci.
 • Gene  Uczeń Mrocznej Uczelni dla Zdolnych Dzieci.
 • Jeff  Uczeń Daretha.
 • Phil  Uczeń Daretha.
 • Sally  Była uczennica ninja i Daretha. Dareth uratował ją przed rekinem, mówiąc, że zna ich język i zachowując się głupio.
 • Mistrz Ziemi - Był przodkiem Cole'a.
 • Mistrz Grawitacji - Był przodkiem Gravisa.
 • Mistrz Ognia Rey - Był ojcem Kaia i Nyi, mężem Mistrzyni Wody oraz najlepszym przyjacielem Senseia Wu. To po nim Kai i Nya odziedziczyli sklep - był kowalem. Gdy Kai i Nya byli dziećmi, opowiadał im historie o smokach. Kai jest jego następcą, mistrzem ognia.
 • Mistrzyni Wody Maya - Była matką Kaia i Nyi oraz żoną Mistrza Ognia. Po niej Nya odziedziczyła moc wody.
 • Mistrzyni Cienia - Była przodkiem Shade'a.

Obsada[edytuj]

Rola Głos w wersji angielskiej Głos w wersji polskiej
Kai Smith Vincent Tong Grzegorz Kwiecień
Jay Walker Michael Adamthwaite Grzegorz Drojewski / Józef Pawłowski
Cole Brookstone Kirby Morrow Przemysław Stippa
Zane Julien Brent Miller Bartosz Martyna / Wojciech Chorąży
Lloyd Montgomery Garmadon Jillian Michaels Jan Piotrowski
Wu Garmadon Paul Dobson Stefan Knothe
Nya Smitch Kelly Metzger Monika Pikuła
Garmadon Mark Oliver Leszek Filipowicz

Odcinki[edytuj]

 • Serial pierwszy raz pojawił się w Polsce na kanale TeleTOON+, następnie na TV 4, potem na TV 6, a następnie na Cartoon Network, gdzie premierowo wyemitowano odcinki pilotażowe oraz 4, 5 i 6 Sezon.
 • odcinki pilotowe – 19 stycznia 2015 roku
 • odcinki krótkometrażowe – nieemitowane
 • seria I (odc. 01-13) – 10 lutego 2012 roku
 • seria II (odc. 14-26) – 20 września 2012 roku
 • seria III (odc. 27-34) – 15 marca 2014 roku
 • seria IV (odc. 35-44) – 09 marca 2015 roku
 • seria V (odc. 45-54) – 22 czerwca 2015 roku
 • seria VI (odc. 55-64) – 08 kwietnia 2016 roku
 • Odcinek specjalny – 31 października 2016 roku
 • seria VII (odc. 65-75) - 17 luty 2017 roku

Spis Odcinków[edytuj]

Światowa premiera Polska premiera Odcinek Polski tytuł Oryginalny tytuł
ODCINKI PILOTOWE (2011)
14.01.2011 19.01.2015 P1 Tajemnice Ninja Way of the Ninja
19.01.2015 P2 Złote bronie The Golden Weapon
19.01.2015 P3 Władca Cieni King of Shadows
19.01.2015 P4 Broń przeznaczenia Weapons of Destiny
MINI FILMY (2011)
11.02.2011 nieemitowane M1 Tajemnice płatnerza Secrets Of the Blacksmiths
nieemitowane M2 Lot smoka Fly of Dragon
nieemitowane M3 Nowi mistrzowie Spinjitzu The New Masters of Spinjitzu
nieemitowane M4 Władca krainy cieni The Lord of the Underworld
nieemitowane M5 Powrót do Świątyni Ognia Back to the Fire Temple
nieemitowane M6 Pojedynek braci Battle between brothers
SERIA PIERWSZA – Rok węży (2012)
02.12.2011 10.02.2012 01 Atak węży Rise of the Snakes
02.12.2011 10.02.2012 02 Dom Home
25.01.2012 10.02.2012 03 Ukąszeni Snakebit
01.02.2012 10.02.2012 04 Nie ufaj wężom Never Trust a Snake
08.02.2012 10.02.2012 05 Węże na wolności Can of Worms
15.02.2012 10.02.2012 06 Król węży The Snake King
22.02.2012 10.02.2012 07 Czas ucieka Tick Tock
07.03.2012 18.02.2012 08 Spotkanie z wężem Once Bitten, Twice Shy
14.03.2012 05.05.2012 09 Kowale melodii The Royal Blacksmiths
21.03.2012 06.05.2012 10 Zielony Ninja The Green Ninja
28.03.2012 12.05.2012 11 Wszystko i nic All of Nothing
04.04.2012 12.05.2012 12 Przebudzenie Pożeracza Światów The Rise of the Great Devourer
11.04.2012 12.05.2012 13 Dzień Pożeracza Światów The Day of the Great Devourer
SERIA DRUGA – Rok węży – przygoda trwa (2012)
18.07.2012 20.09.2012 14 Atak ciemności Darkness Shall Rise
25.07.2012 21.09.2012 15 Piraci kontra Ninja Pirates vs. Ninja
01.08.2012 22.09.2012 16 Atak sobowtórów Double Trouble
08.08.2012 23.09.2012 17 Wyścig wojowników Ninjaball Run
15.08.2012 07.12.2012 18 Dziecinada Child’s Play
22.08.2012 08.12.2012 19 W złym miejscu o niewłaściwym czasie Wrong Place, Wrong Time
03.10.2012 09.12.2012 20 Armia z kamienia The Stone Army
10.10.2012 10.12.2012 21 Dzień, w którym zatrzymało się Ninjago The Day NinjaGo Stood Still
17.10.2012 11.12.2012 22 Ostatnia podróż The Last Voyage
24.10.2012 12.01.2013 23 Wyspa Ciemności Island of Darkness
07.11.2012 12.01.2013 24 Ostatnia nadzieja The Last Hope
14.11.2012 12.01.2013 25 Powrót Mrocznego Władcy Return of the Overlord
21.11.2012 12.01.2013 26 Wejście Mistrza Rise of the Spinjitzu Master
SERIA TRZECIA – Reaktywacja (2014)
29.01.2014 15.03.2014 27 Spięcie The Surge
29.01.2014 15.03.2014 28 Droga milczącej pięści The Art of the Silent Fist
16.04.2014 24.05.2014 29 Zanik mocy Blackout
16.04.2014 24.05.2014 30 Klątwa Złotego Władcy The Curse of the Golden Master
13.07.2014 24.05.2014 31 Starcie w cyberświecie Enter the Digiverse
13.07.2014 12.07.2014 32 Operacja: Arkturus Codename: Arcturus
26.11.2014 12.07.2014 33 W otchłani The Void
26.11.2014 12.07.2014 34 Tytanowy Ninja The Titanium Ninja
SERIA CZWARTA - Turniej żywiołów (2015)
23.02.2015 09.03.2015 35 Zaproszenie The Invitation
02.03.2015 10.03.2015 36 Tylko Jeden Zwycięży Only One Can Remain
09.03.2015 11.03.2015 37 Przeciwnicy Versus
16.03.2015 12.03.2015 38 Pojedynek na Rolkach Ninja Roll
23.03.2015 13.03.2015 39 Szpiedzy są wśród nas Spy for a Spy
30.03.2015 16.03.2015 40 Zaklęcie Spellbound
31.03.2015 17.03.2015 41 Ostatni element The Forgotten Element
01.04.2015 18.03.2015 42 Dzień Smoka The Day Of The Dragon
02.04.2015 19.03.2015 43 Największy Koszmar The Greatest Fear Of All
03.04.2015 20.03.2015 44 Wąwóz wielkich The Corridor Of Elders
SERIA PIĄTA - Opętanie (2015)
29.06.2015 22.06.2015 45 Wiatry zmian Winds of Change
30.06.2015 23.06.2015 46 Opowieści o duchach Ghost Story
01.07.2015 24.06.2015 47 Co nas nie zabije, to nas wzmocni Stiix & Stones
02.07.2015 25.06.2015 48 Nawiedzona Świątynia The Temple on Haunted Hill
03.07.2015 26.06.2015 49 Ciuciubabka Peak-a-Boo
06.07.2015 29.06.2015 50 Królestwo chmur Kingdom Come
07.07.2015 30.06.2015 51 Kręte ścieżki losu The Crooked Path
08.07.2015 25.07.2015 52 Grobowiec Losu Grave Danger
09.07.2015 25.07.2015 53 Świat nad Przepaścią Curse World
10.07.2015 54
SERIA SZÓSTA - Piraci (2016)
24.03.2016 09.04.2016 55 Niechęć Infamous
16.06.2016 10.04.2016 56 Wróg Publiczny Numer Jeden Public Enemy Number One
23.06.2016 15.04.2016 57 W niewoli Enkrypted
30.06.2016 15.04.2016 58 Powrót twierdzy nieszczęścia Misfortune Rising
11.07.2016 22.04.2016 59 Na własne życzenie On a Wish and Prayer
12.07.2016 22.04.2016 60 Kolacja z Nadakhan My Dinner with Nadakhan
13.07.2016 29.04.2016 61 Czary mary Wishmasters
14.07.2016 29.04.2016 62 Ostatnia deska ratunku The Last Resort
15.07.2016 06.05.2016 63 Operacja ziemia powietrze Operation Land Ho!
15.07.2016 06.05.2016 64 Ostatnie życzenie The Way Back
Odcinek specjalny
29.10.2016 31.10.2016 S1 Święto umarłych Day of the Departed
SERIA SIÓDMA - RĘCE CZASU (2017)

Ciekawostki[edytuj]

 • W ostatnim odcinku serii 5 Lloyd i Morro podczas walki o kryształ wpadają do wymiaru Chima znanego z serialu Legendy Chima.
 • Kiedy ninja byli w nawiedzonej świątyni Cole stał się duchem.
 • Lloyd był głównym bohaterem 3 serii: 1, 2 i 5.
 • Pierwszy Mistrz Spinjitzu żył ok. 100000 lat.
 • Nie wiadomo co stało się z Kamienną Armią i Ultrasmokiem po pokonaniu Mrocznego Władcy.
 • "Ninja" przestali używać Tornada Kreacji, gdyż było ono zbyt potężne.
 • W odcinku Wąwóz Wielkich Chen twierdzi, że jest mu gorąco w skórze węża, lecz to nie możliwe, gdyż węże są zmiennocieplne.
 • Po śmierci ogony Anakondowców stają się białe.
 • Ash i Tox mimo, że byli jednymi z głównych bohaterów sezonu Turniej Żywiołów, nie wypowiedzieli ani jednego słowa.
 • Pythor nie zrzekł się ani nie przegrał w Otchłani Kłów tytułu Króla Węży, więc to prawnie on, a nie Skales jest władcą Wężonów.
 • Żywioły Bursztynu, Wiatru, Kreacji i Zniszczenia nie przestały istnieć.
 • Słowo Ninjago oznacza zarówno wymiar, jak i kontynent.
 • Podczas pobytu w Grobowcu Kamiennej Armii Acidicius zmienił złote berło Venomarii na zielone.
 • W jednym z odcinków Zane dostał halucynacji po kontakcie z jadem Venomarii, zaś w innym nie zrobił mu krzywdy.
 • Generał Kozu zginął zastrzelony przez Nyę.
 • Doktor Saunders to tak naprawdę przebrany Krux.
 • Garmadon, Wu i prawdopodobnie Lloyd żyją dłużej niż przeciętni mieszkańcy Ninjago.
 • Serial Ninjago trwać ma do 2025 roku.
 • W Ninjago jest dużo nawiązań do biblii. PMS ma symbolizować Boga, Mroczny Władca Szatana, Pożeracz Światów Węża, Lloyd Archanioła Michała, a "Ostateczna Bitwa" to iluzja do Apokalipsy Św. Jana.
 • Tylko Jay wystąpił w każdym odcinku.
 • Gdy Garmadom jeszcze był zły wyrzekł się,że nie chce żeby jego syn szedł w jego ślady.
 • W sezonie 2 Kai oraz Zane powiedzieli głosem Cole'a.
 • Prawdopodobnie będzie 10 sezonów Lego Ninjago.

Odbiór[edytuj]

W 2012 roku reżyser Peter Hausner nominowany był za serial do nagrody Annie, przegrał jednak z reżyserem Simpsonów Matthew Nastukiem[4]. Kompozytorzy Michael Kramer i Jay Vincent zdobyli BMI TV Music Award[5]. W 2016 roku serial nominowany był do Kids Choice Awards jako najlepsza kreskówka, przegrał jednak na rzecz SpongeBoba Kanciastoportego[6].

Inne produkty[edytuj]

W kwietniu 2011 roku na konsoli Nintendo DS ukazała się gra Lego Battles: Ninjago bazująca na pilotażowych odcinków serialu[7]. W lipcu 2014 roku wydana została gra Lego Ninjago: Nindroids[8], zaś w marcu 2015 – Lego Ninjago: Shadow of Ronin[9]. W czerwcu 2013 roku wytwórnia Warner Bros. zamówiła film zrealizowany na podstawie serii zabawek Ninjago. Scenariusz napisany zostanie przez braci Hegemanów, scenarzystów Lego: Przygody, i ma różnić się od serialu (premiera 22 września 2017 roku).[10].

Przypisy

 1. Lego® Ninjago® na DVD (pol.). Galapagos Films. [dostęp 2016-02-13].
 2. Ninjago opętani? Ulubieńcy z LEGO powracają w zaskakującej odsłonie. wPolityce, 2015-09-15. [dostęp 2016-01-15].
 3. "Ninjago: Mistrzowie Spinjitzu" porwacają do Cartoon Network od 22 czerwca (pol.). Telemagazyn, 2015-07-01.
 4. 39th Annie Awards (ang.). Annie Awards. [dostęp 2016-02-14].
 5. Awards for "Ninjago: Masters of Spinjitzu" (ang.). IMDb. [dostęp 2016-02-14].
 6. Nickelodeon Kids' Choice Awards 2016, Nickelodeon Kids' Choice Awards 2016 [dostęp 2016-04-30].
 7. LEGO Battles: Ninjago [DS] (pol.). Gry-Online. [dostęp 2016-02-14].
 8. LEGO Ninjago: Nindroids [PSV] (pol.). Gry-Online. [dostęp 2016-02-14].
 9. LEGO Ninjago: Shadow of Ronin [PSV] (pol.). Gry-Online. [dostęp 2016-02-14].
 10. Scott Collura: LEGO's Ninjago Gets a Movie (ang.). IGN, 2013-06-27. [dostęp 2016-02-14].

Linki zewnętrzne[edytuj]