Niphadonyx limnophilus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Niphadonyx limnophilus
Meregalli, 2013
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Rząd chrząszcze
Podrząd chrząszcze wielożerne
Rodzina ryjkowcowate
Podrodzina Molytinae
Plemię Aminyopini
Rodzaj Niphadonyx
Gatunek Niphadonyx limnophilus

Niphadonyx limnophilusgatunek chrząszcza z rodziny ryjkowcowatych i podrodziny Molytinae.

Gatunek ten opisany został w 2013 roku przez Massimo Meregalliego. Prawdopodobnie blisko spokrewniony z N. affinis i N. przewalskyi[1].

Chrząszcz o owalnym, ciemnoceglastym ciele długości (bez ryjka) 7,57 mm i ryjku długości 1,74 mm i największej szerokości 0,72 mm. Powierzchnia ciała z rzadko rozmieszczonymi, krótkimi i sterczącymi szczecinkami, osadzonymi na brzegach punktów. Gęsto i dość regularnie punktowane przedplecze jest w obrysie prawie kwadratowe. Pokrywy z wyrażnymi, małymi punktami w rzędach, grubymi, drobnymi, połyskującymi ziarenkami na parzystych międzyrzędach oraz drobnym punktowaniem na międzyrzędach nieparzystych. Odnóża mają prawie niewidoczne ząbki na pazurkach. Samiec odznacza się edeagusem zaokrąglonym na wierzchołku i o blaszce zwężonej ku przodowi[1].

Ryjkowiec znany z chińskiego Tybetu, z okolic jeziora Rawu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Massimo Meregalli: A review of Niphadonyx a high altitude weevil genus of the Himalayas and North-West China (Coleoptera Curculionidae Molytinae). Werona: World Biodiversity Association onlus, 2013, seria: Memories on Biodiversity. ISBN 978-88-902816-1-7.