Nipponozaur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nipponozaur
Nipponosaurus sachalinensis
Nagao, 1936
Nipponozaur
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Nadrząd dinozaury
Rząd dinozaury ptasiomiedniczne
Podrząd Cerapoda
Infrarząd ornitopody
Nadrodzina Hadrosauroidea
Rodzina Hadrosauridae
Podrodzina Lambeosaurinae
Plemię Corythosaurini
Rodzaj Nipponozaur
Gatunek Nipponosaurus sachalinensis

Nipponozaur (Nipponosaurus sachalinensis) – roślinożerny dinozaur z rodziny hadrozaurów.

Żył w okresie późnej kredy na terenach Azji. Długość ciała ok. 8 m, wysokość ok. 4 m. Jego szczątki znaleziono w 1936 r. podczas budowy szpitala na należącym wtedy do Japonii Sachalinie.

Mógł poruszać się zarówno na dwóch, jak i na czterech kończynach.

Nipponozaur jest pierwszym odkrytym japońskim dinozaurem. Holotyp znaleziono w Prefekturze Karafuto w listopadzie 1934 roku. Po drugiej wojnie światowej obszar ten znalazł się pod panowaniem Rosji. Miejscowość, w której dokonano odkrycia nazywa się dzisiaj Sinegorsk i znajduje się na wyspie Sachalin. Pozostały materiał odnaleziono w 1937 roku. Był blisko spokrewniony z północnoamerykańskim dinozaurem Hypacrosaurus i zapewne jak on był spokojnym stadnym roślinożercą. Był jednak od niego wcześniejszy i może być jego przodkiem. Prawdopodobnie także posiadał grzebień charakterystyczny dla lambeozaurynów. Nipponozaur zapewne osiągał większe rozmiary, niż znaleziony osobnik.

Materiał kostny[edytuj | edytuj kod]

Odnaleziono ok. 60% szkieletu. Holotyp (UHR 6590) zawiera słabo zachowane kości i składa się z: lewej szczęki, kości ciemieniowej, żuchwy i różnych izolowanych fragmentów czaszki. Ponadto zawiera: kręgi szyjne, sześć ogonowych, dwa krzyżowe oraz lewą łopatkę, części obu kości ramiennych, inne elementy kończyn górnych, kości kulszowej, lewej biodrowej i większość kości kończyn tylnych. Szczątki pochodzą z Górnej Grupy Yezo.