Nir Jafe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nir Jafe
ניר יפה
Ilustracja
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Jezreel
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Ha-Gilboa
Wysokość 61 m n.p.m.
Populacja (2013)
• liczba ludności

643
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Nir Jafe
Nir Jafe
Ziemia32°34′14″N 35°14′45″E/32,570556 35,245833
Portal Portal Izrael

Nir Jafe (hebr. ניר יפה; ang. Nir Yafe) – wieś komunalna położona w Samorządzie Regionu Ha-Gilboa, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wieś Nir Jafe jest położona na wysokości 61 metrów n.p.m. w południowej części intensywnie użytkowanej rolniczo Doliny Jezreel, na północy Izraela. Okoliczny teren jest płaski, opada jednak delikatnie w kierunku północnym. W odległości 3 km na południowy zachód od wioski wznoszą się wzgórza płaskowyżu Wyżyny Menassesa w rejonie Wadi Ara. Spływają stamtąd strumienie Taine, Oz (na zachód od wioski) i Ta’anach (na wschód), które zasilają przepływającą na północy rzekę Kiszon. W odległości 8 km po stronie wschodniej wznoszą się Wzgórza Gilboa. W otoczeniu wioski Nir Jafe znajduje się miasto Afula, kibuce Megiddo i Jizre’el, moszawy Mele’a, Gadisz, Ha-Jogew, Awital i Dewora, oraz wioska komunalna Merkaz Omen. Na północny zachód od wioski jest port lotniczy Megiddo, a na północy jest baza wojskowa Amos. W odległości 2 km na południowy zachód od moszawu przebiega mur bezpieczeństwa oddzielający terytorium Izraela od Autonomii Palestyńskiej[1].

Nir Jafe jest położona w Samorządzie Regionu Ha-Gilboa, w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W latach 50. XX wieku miała miejsce masowa emigracja ludności żydowskiej do Ziemi Izraela. Nagłe pojawienie się dużej liczby nowych imigrantów, zmusiło władze izraelskie do poszukiwania sposobu ich absorpcji. W ten sposób zrodziła się koncepcja utworzenia nowego obszaru osadnictwa w południowej części Doliny Jezreel. Cały projekt otrzymał wspólną nazwę Ta’anach, która to nazwa odnosiła się do całego regionu. Powstały tu trzy identyczne bloki osiedli, z których każdy posiadał centralną wioskę pełniącą wszystkie podstawowe funkcje dla sąsiednich osad rolniczych. W ten sposób w 1953 roku utworzono pierwszy blok nazwany Ta’anach Alef (moszawy Awital, Perazon i Metaw, oraz wioska centralna Merkaz Ja’el). Na początku 1956 roku przystąpiono do tworzenia drugiego bloku osiedli Ta’anach Bet. W takich okolicznościach w lutym 1956 roku został założony moszaw Addirim, a następnie w sierpniu zostały założone moszawy Dewora i Barak (w 1958 r. powstało centrum bloku, wioska Merkaz Chewer).

Jeszcze w tym samym 1956 roku przystąpiono do tworzenia trzeciego bloku osiedli Ta’anach Gimel. Jako pierwszy powstał moszaw Gadisz, a następnie założono moszaw Mele’a i Nir Jafe. Pełniącą funkcję centrum usługowego wioskę Merkaz Omen założono w 1958 roku. Początkowo Nir Jafe była typowym rolniczy moszawem. Zamieszkali w nim imigranci z Tunezji. Nazwano go na cześć żydowskiego filantropa Joffe Marksa z RPA[2]. Gdy w latach 80. XX wieku nastąpił kryzys ekonomiczny moszawu, wielu jego mieszkańców wyjechała. W ramach restrukturyzacji przekształcono osadę w wioskę komunalną, prywatyzując lokalną gospodarkę. Na początku XXI wieku wybudowano nowe osiedle mieszkaniowe[3].

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Większość mieszkańców wioski jest Żydami[4][5]:

Gospodarka i infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka wioski opiera się na rolnictwie. W wiosce jest przychodnia zdrowia, sklep wielobranżowy, komunalny zakład usługowy i warsztat mechaniczny.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Przez wioską z południowego zachodu na północny wschód przebiega droga nr 6714. Jadąc nią na południowy zachód dojeżdża się do wioski Merkaz Omen, natomiast wyjazd z bloku osiedli jest w kierunku północno-wschodnim na skrzyżowanie drogą nr 675. Jadąc nią na północny zachód dojeżdża się do skrzyżowania z drogą ekspresową nr 65.

Edukacja i kultura[edytuj | edytuj kod]

W wiosce jest przedszkole. Starsze dzieci są dowożone do szkoły podstawowej w sąsiedniej wiosce Merkaz Omen. Szkoła średnia jest w mieście Afula. W wiosce znajduje się synagoga, mykwa, ośrodek kultury z biblioteką, basen kąpielowy, sala sportowa i boisko do piłki nożnej[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Separation Barrier Map (ang.). W: B´Tselem [on-line]. 2008. [dostęp 2012-05-25].
  2. Nir Jafe (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-05-28].
  3. Nir Jafe (hebr.). W: Galil Net [on-line]. [dostęp 2012-05-28].
  4. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-28].
  5. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-28].
  6. Nir Jafe (hebr.). W: Rom Galil [on-line]. [dostęp 2012-05-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]