Przejdź do zawartości

Nivea

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Polskie opakowania kremu NIVEA produkowanego w Poznaniu z lat 1945-1990
Opakowania Nivea z lat 1924-2010
Siedziba firmy w Poznaniu

Nivea (łac. niveus – śnieżnobiały) – linia produktów kosmetycznych międzynarodowego koncernu Beiersdorf AG z Hamburga w Niemczech.

Pierwszym produktem tej linii było Nivea Seife (mydło Nivea), które zostało wprowadzone na rynek w 1906 przez firmę „Beiersdorf & Co”, której właścicielem był wówczas Oskar Troplowitz, farmaceuta, urodzony w 1863 w Gliwicach. Żona Troplowitza Gertruda nadała temu mydłu nazwę Nivea, z łacińskiego niveus/nivea/niveum (śnieżno-biały)[1]. W 1911 pojawił się słynny Nivea Creme (krem Nivea). Produkt został stworzony dzięki zakupieniu przez Oskara Troplowitza od chemika dr. Isaaca Liftsūtza patentu na wytwarzanie eucerytu. Troplowitz wspólnie z dermatologiem Paulem Gersonem Unną opracowali recepturę kremu wykorzystując właściwości eucerytu jako substancji tworzącej stabilną emulsję tłuszcz-woda.

Polskie opakowania kremu NIVEA produkowanego w Katowicach i Poznaniu z lat 1928-1939

W Polsce między I a II wojną światową produkcja środków kosmetycznych z serii Nivea odbywała się w firmie Pebeco Wytwórnia Specyfików Beiersdorfa Spółka z o.o. najpierw od 1925 w Katowicach, a następnie od 1930 w Poznaniu. Po II wojnie światowej produkcję kremu pod marką Nivea kontynuowała państwowa firma Pollena-Lechia w Poznaniu – obecnie Nivea Polska Sp. z o.o. – spółka-córka Beiersdorf AG. Przez pewien czas krem Nivea produkowany był także w Warszawie m.in. przez firmę Uroda.

Skład kremu do skóry

[edytuj | edytuj kod]

Podstawą odkrycia Oskara Troplowitza był euceryt, naturalny środek emulgujący uzyskiwany z tłuszczu wełny owczej (lanoliny). Euceryt był pierwszym znanym środkiem pozwalającym na utworzenie stabilnej emulsji tłuszcz-woda. Euceryt jest alkoholem lanolinowym z wysoką zawartością cholesterolu i wykazującym niski potencjał alergiczny.

Alkohol lanolinowy to naturalny produkt składający się z mieszaniny lipidów wyekstrahowanych z wosku wełny owczej. Głównymi składnikami są: cholesterol (30%), lanosterol i związki lanosterolo-podobne (27%). Wysokołańcuchowe n-alkohole alifatyczne C18 do C30 stanowią około 20% masy.

Skład współczesnej Nivei pozostał praktycznie taki sam, jak w oryginalnym przepisie: gliceryna, pantenol, kwas cytrynowy, woda, euceryt (jako środek emulgujący) i substancje zapachowe.

Pełny skład kremu:

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. "Oskar Troplowitz - innowator" Bożena Kubit, Wojciech Mszyca, wyd. Muzeum w Gliwicach 2017, s. 48, ISBN 978-83-89856-90-6
  2. Nivea Creme [online] [dostęp 2017-03-15] (niem.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]