Nizina Padańska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zdjęcie satelitarne północnych Włoch z zaznaczoną Niziną Padańską
WiktionaryPl nodesc.svg
Zobacz hasło Nizina Padańska w Wikisłowniku

Nizina Padańska (. Pianura Padana) – nizina w północnych Włoszech otoczona z północy i zachodu Alpami, a kończąca się ujściem Padu do Morza Adriatyckiego. Zajmuje tereny rozległego zapadliska tektonicznego, powstałego w trzeciorzędzie, wypełnionego grubą warstwą osadów trzeciorzędowych i czwartorzędowych, będącą efektem akumulacji rzecznej i rzeczno-lodowcowej.

Powierzchnia niziny jest płaska i falista, łagodnie nachylona z zachodu na wschód. Wysokość poniżej 100 m n.p.m. W części północno-wschodniej niewysokie wulkaniczne wzgórza Euganei (444 m n.p.m.) i Berici (601 m n.p.m.).

Nizina Padańska jest niziną z gęstą siecią rzek, której główną rzeką jest Pad (najdłuższa rzeka Włoch) – jej długość to 652 km, z czego 600 km przepływa przez Nizinę Padańską. Całkowita powierzchnia dorzecza Padu to 75 tys. km², rzeka jest zasilana zasobnymi w wodę dopływami Alp (zródłami w Alpach Kotyjskich). Pozostałe ważniejsze rzeki to Adyga, Adda, Ticino, Tanaro, Oglio, Reno i Piawa. Rzeki północnych Włoch oraz tych płynących w dolinie charakteryzują się wysokimi wiosennymi i jesiennymi wezbraniami, w ujściowych odcinkach także powodziami spowodowanymi wiatrami sztormowymi. Na wybrzeżu Półwyspu Apenińskiego i Niziny Padańskiej występują jeziora lagunowe, między innymi Valli di Comacchio, Varono, Lesina (jezioro).

Na Nizinie Padańskiej utrzymuje się klimat podzwrotnikowy kontynentalny. Średnia temperatura stycznia wynosi od 0 do 3 °C, a średnia temperatura lipca to 23-24 °C.

Nizina Padańska jest najżyźniejszą częścią Włoch, co zawdzięcza swoim glebom – brunatnoziemom oraz ciężkim glebom glejowym i aluwialnym. Stanowi to doskonałe warunki do upraw i sadownictwa. Najważniejsze rośliny uprawne to pszenica, kukurydza, jęczmień, a w dolinie środkowego Padu ryż. W mniejszym stopniu uprawiane są tam ziemniaki oraz buraki cukrowe. Na terenach niziny istnieją największe we Włoszech gospodarstwa (powyżej 20 ha).

W północnej części Włoch, czyli również na Nizinie Padańskiej, rozwinęła się intensywna hodowla bydła domowego (głównie o kierunku mlecznym) oraz trzody chlewnej, której podstawą wyżywienia jest kukurydza. Gospodarka w tym regionie głównie ukierunkowana jest na produkcję rolną oraz hodowlaną.

Najważniejsze miasta Niziny Padańskiej to Turyn i Mediolan, które cechuje największa gęstość zaludnienia stref podmiejskich jeśli chodzi o ludność rolniczą (powyżej 240 osób/km²).