Przejdź do zawartości

nk.pl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
nk.pl
Ilustracja
Logo serwisu
Typ strony

serwis społecznościowy

Komercyjna

tak

Data powstania

11 listopada 2006

Data zamknięcia

27 lipca 2021

Autor

Maciej Popowicz
Michał Bartoszkiewicz
Paweł Olchawa
Łukasz Adziński

Właściciel

Ringier Axel Springer Polska (100% udziałów; od 2018)

Rejestracja

obowiązkowa – od 26.05.2021 zablokowana

Wersje językowe

polska

Strona internetowa

nk.pl (do 2010[1] nasza-klasa.pl) – polski serwis społecznościowy działający od 11 listopada 2006 do 27 lipca 2021. W latach 2015–2021 kontrolowany przez niemiecko-szwajcarski koncern Ringier Axel Springer Polska (100% udziałów). Jego pierwotnym celem było umożliwienie użytkownikom odnalezienia osób ze swoich szkolnych lat i odnowienie z nimi kontaktu. Z czasem serwis nabrał charakteru wielopoziomowej platformy komunikacji dla polskich użytkowników internetu, w którym oprócz odnawiania znajomości można było grać w różnego rodzaju gry.

Serwis nk.pl był 224. pod względem popularności stroną internetową w Polsce według danych portalu Alexa (stan na 18 stycznia 2019)[2]. W czerwcu 2010 roku na portalu istniało około 14 milionów aktywnych kont użytkowników, jednakże ocenia się, że 6% kont to konta fikcyjne[3]. W 2020 roku strona zanotowała 1,08 mln użytkowników i 38,38 mln odsłon, średnio 35,7 na odwiedzającego[4].

26 maja 2021 roku ogłoszono zakończenie działalności serwisu, tego samego dnia zlikwidowano możliwość zakładania nowych kont. 27 lipca 2021 o godzinie 23:59 serwis nk.pl został zamknięty[5].

Możliwości[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem serwisu, nk.pl udostępniała listę szkół i klas, do których użytkownik mógł dopisać się jako uczeń, nauczyciel lub gość, lub też jedynie obejrzeć, kto do danej klasy się zapisał. Lista ta jednak szybko poszerzyła się o organizacje harcerskie, jednostki wojskowe itp. Ponadto, w tzw. Nibylandii, umieszczone były fikcyjne szkoły.

Poza możliwością wyszukiwania znajomych dzięki liście uczniów i nauczycieli poszczególnych szkół i klas udostępniona była wyszukiwarka, w której można było znaleźć znajomych po podaniu takich kryteriów jak imię, nazwisko, pseudonim, wiek, płeć lub lokalizacja.

Profile użytkowników[edytuj | edytuj kod]

W profilach użytkowników można było znaleźć liczne dane o nich, m.in. podstawowe dane osobowe, galerie zdjęć czy listy szkół i klas, do których się dopisali. Do profili można było dodawać komentarze lub wysyłać ich właścicielom wirtualne prezenty (w przeważającej większości płatne). Galerie zdjęć użytkowników podzielone były na albumy. Zdjęcia można było komentować, oceniać lub – jeżeli autor wyraził na to zgodę – przypinać do nich tzw. „pinezki” tym samym informując innych oglądających, kto w danym miejscu znajdował się na zdjęciu.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Udostępnione były dwie metody osobistej komunikacji pomiędzy użytkownikami. Pierwszą z nich była przypominająca tradycyjną skrzynkę e-mail poczta, drugą zaś komunikator internetowy nktalk. Umożliwiał on rozmowy z aktywnymi znajomymi w czasie rzeczywistym oraz ustawianie statusów i opisów[6]. Dzięki zastosowaniu w komunikatorze protokołu XMPP, możliwe było prowadzenie rozmów ze znajomymi z poziomu dowolnego programu obsługującego ten protokół[7][8].

9 września 2009 nasza-klasa.pl wprowadziła nową funkcję do serwisu – Śledzik[9] (późniejsza nazwa „Wpisy”), był to rodzaj mikrobloga. Użytkownik mógł kogoś śledzić (tzn. widzieć wpisy śledzonych osób na stronie głównej) i być śledzonym przez innych (tzn. widzieć jego wpisy na stronie głównej mogą tylko osoby, które go śledzą). Wpisy, poza samym tekstem, mogły zawierać adresy internetowe, filmy wideo z serwisów typu YouTube oraz zdjęcia.

W 2010 wprowadzono grupy, można było dołączyć do istniejących grup lub założyć własną. Funkcja łączyła w sobie Wpisy, Galerię zdjęć, a także Forum i służyła do budowania wirtualnych społeczności wokół wspólnych zainteresowań, a także firm, produktów i marek. Wygląd grup mógł być personalizowany.

Gry[edytuj | edytuj kod]

Gry wprowadzono latem 2010 roku, mogli w nie grać tylko zalogowani użytkownicy. Gry zawierały funkcje społecznościowe, np. pozwalając na rywalizację ze znajomymi lub dzielenie się informacjami o postępach na Śledziku[10].

Pan Gąbka[edytuj | edytuj kod]

Maskotka serwisu NK.pl. Do niego nawiązuje nazwa waluty portalu „eurogąbka”, pozwalającej na korzystanie z mikropłatności w grach, płatnej funkcjonalności portalu czy wirtualnych prezentów[11]. Wraz z ogłoszeniem zamknięcia serwisu, postać przeniosła się do Gameplanet.onet.pl.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Warszawska siedziba firmy, budynek Reprograf przy ul. Wolskiej

Serwis nasza-klasa.pl wzorowany był na amerykańskim serwisie społecznościowym classmates.com, założonym w 1995 roku[12][13][14].

11 listopada 2006 student informatyki na Uniwersytecie Wrocławskim Maciej Popowicz wraz z Pawłem Olchawą, Michałem Bartoszkiewiczem i Łukaszem Adzińskim utworzyli portal nasza-klasa.pl. Nazwa portalu nawiązywała do tytułu piosenki „Nasza klasaJacka Kaczmarskiego[15].

W dniach 1–7 stycznia 2010 szata graficzna portalu uległa kilku drobnym zmianom; do najważniejszych zaliczyć należy nowe logo strony, tematu przewodniego oraz zmiana rozdzielczości ekranu (1024x768 pikseli).

Rebranding i kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

22 czerwca 2010 nasza-klasa.pl zmieniła się w nk.pl[1]. Posunięcie to spowodowane było zmianą charakteru serwisu; następnie stopniowo wygasało pierwotne przeznaczenie portalu[16], jakim było odnajdywanie znajomych ze szkolnych lat, ustępując miejsca tworzeniu wielopoziomowej platformy komunikacyjnej dla polskich internautów. Wiązało się to z wprowadzeniem nowych funkcji (m.in. komunikator NKtalk, mikroblog, wpisy, grupy, śledzik, ocenianie zdjęć).

Aby korzystać z serwisu nk.pl, dotychczasowi użytkownicy naszej-klasy.pl musieli zaakceptować nowy regulamin, który wywołał liczne kontrowersje[1] w związku z koniecznością zgody na przetwarzanie i wykorzystanie zdjęcia głównego umieszczonego w ramach portalu wraz z imieniem, nazwiskiem lub pseudonimem (również w celach reklamowych spółki i jej kontrahentów, w ramach serwisu lub poza serwisem).

Spadek oglądalności i utrata pozycji rynkowej na rzecz konkurencji[edytuj | edytuj kod]

Zmiany dokonane na portalu (m.in. polityka dotycząca ochrony danych osobowych, obarczanie użytkowników dodatkowymi kosztami za dawniej darmowe funkcje, inwazyjne reklamy) spowodowały gwałtowny spadek oglądalności[1]; serwis został wyprzedzony przez Wikipedię i znalazł się poza pierwszą dziesiątką najczęściej odwiedzanych witryn (przed zmianami w 2010 korzystało z niego około 14 mln użytkowników[1]). Ponadto, dotąd mniej popularny w Polsce Facebook, wyprzedził najpopularniejszy dotychczas portal społecznościowy w Polsce, plasując się w ścisłej czołówce rankingu najczęściej odwiedzanych stron internetowych w Polsce[17]. 17 maja 2021 administracja serwisu wprowadziła zmiany w regulaminie polegające na usuwaniu nieaktywnych kont użytkowników, do których nie było logowania się dłużej niż 24 miesiące[18].

Właściciele serwisu[edytuj | edytuj kod]

W 2007 roku założyciel serwisu Maciej Popowicz sprzedał niemieckiemu funduszowi venture capital European Founders swoje 20% udziałów „Naszej klasy”, której całkowita wartość oceniana była wówczas na 15 mln zł[19]. Między styczniem a czerwcem 2008 roku większościowy pakiet udziałów w serwisie nabyło przedsiębiorstwo Forticom, za który zapłaciło 200 milionów złotych[20][21]. Właścicielem 70% udziałów do 2014 roku była zarejestrowana na Cyprze spółka Excolimp (prowadzona przez wcześniejszych udziałowców przedsiębiorstwa Forticom, które było niegdyś właścicielem większości udziałów serwisu), pozostałe udziały należały do polskich założycieli serwisu[22]. W listopadzie 2014 roku serwis nk.pl został kupiony przez Grupę Onet.pl, a w lutym 2015 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na transakcję[23][24]. 1 czerwca 2015 Grupa Onet.pl oficjalnie przejęła spółkę Nasza Klasa, przenosząc na siebie jej majątek[25]. W 2018 roku spółka Onet Holding sp. z o.o. połączyła się z Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o.[26][27] Tym samym od września 2018 do końca istnienia serwisu właścicielem nk.pl był Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o.[26]

Zamknięcie[edytuj | edytuj kod]

Serwis został zamknięty 27 lipca 2021 roku o godzinie 23:59, do czego użytkownicy platformy byli stopniowo przygotowywani poprzez wygaszanie kolejnych funkcji i poinformowanie o zamknięciu przez właściciela serwisu 26 maja 2021[28][29]. Po zamknięciu serwisu adres internetowy pozostał aktywny, zawierając informację o jego zamknięciu[30].

Zagraniczne odpowiedniki serwisu[edytuj | edytuj kod]

Mimo dominującej popularności serwisu społecznościowego Facebook[31] (na początku swojego istnienia ten serwis również był przeznaczony przede wszystkim dla osób studiujących na Uniwersytecie Harvarda[32]) większość krajów z rozległą siecią internetową posiada jednak w językach narodowych podobne aktywne serwisy społecznościowe zorientowane na przeszłość szkolną i akceptują one także konta fikcyjne. Są to np. w Rosji OK (dawniej odnoklassniki.ru)[33][34][35], we Francji trombi.com[36], w Niemczech stayfriends.de[37], w Holandii schoolbank.nl[38] oraz w USA classmates.com[12][13][14].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e Tomasz Grynkiewicz, To już nie jest Nasza-klasa, „Gazeta Wyborcza”, 6965, 147, 27 czerwca 2010, s. 1.
 2. informacje o domenie nk.pl w serwisie Alexa. alexa.com. [dostęp 2019-01-18].
 3. Nowa NK.pl. Serwis walczy o użytkowników. interaktywnie.com. [dostęp 2010-10-24].
 4. Rośnie popularność platform społecznościowych. Liderem wzrostów TikTok, w dół Wykop, Fotka mobile i NK.pl. wirtualnemedia.pl. [dostęp 2020-09-26].
 5. Zamknięcie serwisu NaszaKlasa.pl. wiadomosci.onet.pl. [dostęp 2021-05-26].
 6. Nk.pl: 11 mln użytkowników. Wkrótce nowe usługi e-commerce Media2.pl [dostęp 2012-08-19].
 7. Mariusz Kosakowski: Komunikator NKtalk współpracuje z Jabberem. Dlaczego Nasza Klasa się tym nie chwali?. Gadżetomania, 14 stycznia 2011. [dostęp 2012-11-17].
 8. NKTalk otwarte na XMPP, póki co nieoficjalnie. [w:] GaduNews [on-line]. 12 stycznia 2011. [dostęp 2012-11-17].
 9. Śledzik – nowe możliwości na NK!. nasza-klasa.pl, 2009-09-09. [dostęp 2010-10-24].
 10. Nasza Klasa ma 2 miliony... graczy [online], Gadżetomania, 14 lipca 2010 [dostęp 2024-01-18] (pol.).
 11. Nasza Klasa, czyli "a miało być tak pięknie". Co się stało z portalem? [online], geekweek.interia.pl [dostęp 2024-01-18] (pol.).
 12. a b Bartosz Machalica: Wirtualna klasa. przeglad-tygodnik.pl, 2008-01-09. [dostęp 2010-05-20].
 13. a b Ewelina Wojciechowska: Zjawisko portali społecznościowych. wersalik.umk.pl, 2009-11-23. [dostęp 2010-05-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-23)].
 14. a b AgapeNet: Portale społecznościowe wczoraj i dziś. agapenet.pl, 2010-05-26. [dostęp 2010-06-01].
 15. Michał Radkowski: Po prawie 15 latach skończyła się historia Naszej Klasy. Znika "swojskie medium społecznościowe". wirtualnemedia, 2021-07-28. [dostęp 2023-02-02].
 16. Pięć lat temu zmienił się polski internet. media.nk.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-02)].
 17. Google, Facebook i Allegro tracą. NK.pl wypadła z top10. wirtualnemedia.pl. [dostęp 2017-11-25].
 18. Nk.pl usunie wszystkie nieaktywne konta [online], press.pl [dostęp 2021-07-03] (pol.).
 19. Katarzyna Ogórek: Maciej Popowicz, twórca portalu Nasza-klasa.pl. money.pl, 2007-09-19. [dostęp 2017-01-28].
 20. Forticom buys majority stake in nasza-klasa.pl. Warsaw Business Journal, 2008-06-10. [dostęp 2010-02-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-21)]. (ang.).
 21. Tomasz Boguszewicz, Nasza-Klasa sprzedana [online], Rzeczpospolita, 20 lutego 2012 [dostęp 2012-02-20].
 22. Serwis społecznościowy nk.pl – platforma komunikacji dla wszystkich internautów – nk.pl. media.nk.pl. [dostęp 2017-11-25].
 23. UOKiK pozwala Grupie Onet.pl przejąć NK.pl. wirtualnemedia.pl, 2015-02-07. [dostęp 2015-04-28].
 24. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów: Onet.pl może przejąć serwis Nasza Klasa. PAP, 2015-02-06. [dostęp 2015-04-28].
 25. Monitor Sądowy i Gospodarczy nr 109/2015 (4740) – Pozycja 125918. ems.ms.gov.pl, 2015-06-09. [dostęp 2015-07-19].
 26. a b Witamy. Ringier Axel Springer Polska. [dostęp 2018-11-24].
 27. Grupa Onet-RASP połączy swoje firmy. Chce przejmować w internecie, skąd ma już 50 proc. wpływów. wirtualnemedia.pl, 2017-12-12. [dostęp 2019-05-29].
 28. Zamknięcie serwisu NaszaKlasa.pl. Onet.pl. [dostęp 2021-05-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (26 maja 2021)]. (pol.).
 29. Telewizja Polska S.A, Nasza-Klasa.pl przestała istnieć. 15 lat temu serwis bił rekordy popularności w sieci [online], wroclaw.tvp.pl [dostęp 2021-07-27] (pol.).
 30. Michał Radkowski, Po prawie 15 latach skończyła się historia Naszej Klasy. Znika ‘swojskie medium społecznościowe’ [online], wirtualnemedia.pl, 28 lipca 2021 [dostęp 2021-07-29].
 31. Tomasz Bonek, Raport Interaktywnie.com: Media społecznościowe'' 2019 [online], 20 września 2019.
 32. 15 lat temu narodził się Facebook. Poznaj historię imperium Zuckerberg’a. PolskieRadio24. [dostęp 2021-03-05]. (pol.).
 33. Wacław Radziwinowicz Kremlowi nie podoba się swoboda wypowiedzi o Rosji na portalach internetowych // Wyborcza.
 34. Tomasz Grynkiewicz. Nowy właściciel Naszej-klasy. Rosyjski fundusz DST pozbył się udziałów // Wyborcza.
 35. Rosyjski właściciel Naszej-klasy idzie na giełdę.
 36. Trombi.com | Retrouvez vos camarades de classe [online], trombi.com [dostęp 2021-06-27].
 37. INTERNET WORLD Business, 16 Millionen Euro für StayFriends: Ströers Daten-Deal [online], 3 maja 2017 [dostęp 2017-06-20] (niem.).
 38. SchoolBANK.nl – vind je oude klasgenoten terug [online], SchoolBANK.nl [dostęp 2021-06-27] (niderl.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]