Noël Coward

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Noël Coward
Ilustracja
Noël Coward w 1972 roku
Imię i nazwisko Noël Peirce Coward
Data i miejsce urodzenia 16 grudnia 1899
Teddington
Data i miejsce śmierci 26 marca 1973
Blue Harbour

Noël Peirce Coward (ur. 16 grudnia 1899 w Teddington, zm. 26 marca 1973 w Blue Harbour na Jamajce) − angielski dramaturg, kompozytor, reżyser, aktor i piosenkarz.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Noel był gejem[1]. Przez 19 lat żył w związku z Jerzym księciem Kentu z brytyjskiej rodziny królewskiej[potrzebny przypis], a przez kolejne 30 lat, aż do swojej śmierci, z aktorem filmowym Grahamem Paynem[1].

Teatr[edytuj | edytuj kod]

Coward utrwalił się w powszechnej świadomości głównie jako twórca rewii, komedii i musicali. Do charakterystycznych dla tego twórcy dramatów można zaliczyć Young Idea (Młoda idea, 1921), Private Lives (Życie prywatne, 1930), Blithe Spirit (Seans, 1941). Jego sztuki opowiadają o iluzoryczności więzi społecznych, o głębi indywidualnego doświadczenia wobec przyjętego sztampowego konwenansu.

Sławę zdobył wystawiając jednak sztukę nieco innego typu. W 1924 wyreżyserował spektakl na podstawie dramatu własnego autorstwa The Vortex (Wir, 1924). Było to skandalizujące przedstawienie, opowiadające o relacjach syna-narkomana i jego rozwiązłej matki. Aby zwiększyć zainteresowanie publiczności Coward twierdził, że opowiada w nim swoją własną historię. W tym samym roku powstał także dramat rodzinny The rat trap (Pułapka na szczury)[2].

Cavalcade[edytuj | edytuj kod]

Wyjątkowym w karierze Cowarda był monumentalny patriotyczny spektakl Cavalcade (Kawalkada, 1931). Grupa aktorska licząca 250 osób odgrywała dzieje Wielkiej Brytanii od początku XX wieku do roku 1929. Początkiem tytułowego korowodu postaci był pogrzeb królowej Wiktorii, jego metą klub nocny o wymownej nazwie "Chaos". Całość opowiadała o postępującym upadku imperium brytyjskiego. Coward operował wyrazistymi kontrastami i chwytami melodramatycznymi. Spektakle kończyły się odśpiewaniem przez widownię hymnu God Save the King. Cavalcade odniosła sukces frekwencyjny, z czasem jednak pojawiły oskarżenia o szerzenie szowinizmu, co spowodowało zdjęcie sztuki z afisza. Spektakl wywarł wpływ na brytyjska kulturę: wyświetlany w latach 70. serial telewizyjny Upstairs, Downstairs wprost nawiązywał do spektaklu, a w kampanii wyborczej Margaret Thatcher w 1983 roku pojawiały się nieświadome zapożyczenia z dramatu Cowarda[2].

Film[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie sztuki Noela Cowarda Easy Virtue powstał w 2008 film Wojna domowa.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Noël Coward w bazie Notable Names Database (ang.)
  2. a b Christopher Innes: Teatr po I i II wojnie światowej. W: Historia teatru. John Russel Brown (red.). Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007, s. 399-400. ISBN 83-06-00252-0.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]