Noël Martin Joseph de Necker

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Noël Martin Joseph de Necker
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

25 grudnia 1730
Lille

Data i miejsce śmierci

30 grudnia 1793
Berlin

Zawód, zajęcie

botanik

Noël Martin Joseph de Necker (ur. 30 grudnia 1730 w Lille, zm. 30 grudnia 1793 w Mannheim) – niemiecki botanik i mykolog francuskiego pochodzenia.

Urodził się w Lille (obecnie w Belgii), ale potem zamieszkał w Niemczech. Pracował tu jako lekarz osobisty elektora palatynatu w Mannheim. Od 1768 r. był członkiem zwyczajnym Electoral Palatinate Academy of Sciences w Mannheim, a od 1773 r. członkiem zagranicznym Bawarskiej Akademii Nauk[1].

Praca naukowa[edytuj | edytuj kod]

Pełniąc funkcję botanika palatynatu zajmował się również botaniką i mykologią, głównie mchami i porostami. Opisał wiele ich nowych gatunków. Zgromadził zielnik mchów, ale nie ustalono jego lokalizacji. W Ogrodzie Botanicznym i Muzeum Berlin-Dahlem można znaleźć prawdopodobnie kilka zebranych przez niego okazów mchów. Jest autorem publikacji naukowych. Pisał po łacinie podpisując się jako Natalis Martinus Joseph de Necker[1].

W naukowych nazwach opisanych przez Neckera taksonów dodawany jest skrót jego nazwiska Neck.[2] Na jego cześć nazwano rodzaj mchu Neckera i rodziny Neckeraceae[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c F.A. Stafleu, R.S. Cowan, Taxonomic Literature, Bonn: Scheltema & Holkema, 1981, vol. 3, s. 701–704
  2. Index Fungorum (autorzy) [dostęp 2020-06-18] (ang.).