Przejdź do zawartości

Noc (film 1961)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Noc
La notte
Ilustracja
Gatunek

dramat

Kraj produkcji

Włochy
Francja

Czas trwania

122 min

Reżyseria

Michelangelo Antonioni

Scenariusz

Michelangelo Antonioni
Ennio Flaiano
Tonino Guerra

Główne role

Marcello Mastroianni
Jeanne Moreau
Monica Vitti

Muzyka

Giorgio Gaslini

Zdjęcia

Gianni Di Venanzo

Scenografia

Piero Zuffi

Montaż

Eraldo Da Roma

Produkcja

Emanuele Cassuto

Wytwórnia

Nepi Film
Silver Films
Sofitedip

Dystrybucja

Lopert Pictures (USA)

Noc (wł. La notte) – włosko-francuski dramat filmowy z 1961 roku w reżyserii Michelangelo Antonioniego. Uznawany za środkową część jego trylogii, którą rozpoczął film Przygoda (1960), a zakończyło Zaćmienie (1962). Film otrzymał Złotego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie.

W 1961 film stał się oficjalnym włoskim kandydatem do rywalizacji o 34. rozdanie Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Obsada

[edytuj | edytuj kod]

Opis fabuły

[edytuj | edytuj kod]

Znany pisarz Giovanni odwiedza wraz z żoną w szpitalu umierającego przyjaciela Tommasiego. Następnie udają się na imprezę promującą książkę Giovanniego. Tam pisarz zostaje wciągnięty do towarzystwa i długich rozmów. W tym czasie jego żona opuszcza imprezę i udaje się na całodniową wycieczkę po Mediolanie. Małżonkowie spotykają się w domu i postanawiają odwiedzić nocny klub z pokazem tańca erotycznego. Po wizycie w klubie udają się na przyjęcie milionera, który chce by Giovanni napisał książkę o historii jego firmy. Zarówno Giovanni, jak i Lidia flirtują z innymi, ale zauważają to. Lidia dzwoni do szpitala by dowiedzieć się, jaki jest stan Tommasiego. Okazuje się, że przyjaciel już nie żyje. Nad rankiem opuszczając przyjęcie Lidia wyznaje Giovanniemu, że już go nie kocha.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]