Noc Kultury

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo Nocy Kultury
Występ lubelskiego zespołu Belriguardo, Noc Kultury 2007
Flagi zaprojektowane przez Jarosława Koziarę i eksponowane podczas Nocy Kultury 2007 na ścianie Teatru w Budowie
Jeżdżąca wystawa podczas Nocy Kultury 2007
Koncert Gospel na placu Po Farze podczas Nocy Kultury 2007

Noc Kulturylubelska impreza kulturalna, organizowana raz do roku w czerwcu.

W czasie jej trwania można bezpłatnie uczestniczyć w przygotowanych na tę noc spektaklach teatralnych, koncertach muzyki poważnej, rozrywkowej, gospel czy folku i szant, wystawach, projekcjach filmów, happeningach ulicznych, a także wejść do każdej instytucji kulturalnej w mieście, od muzeów czy bibliotek aż do podziemnych korytarzy czy szczytu wieży katedralnej. Całą noc można też uczestniczyć w imprezach młodzieżowych w klubach z całego miasta.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Noc Kultury to zbiorowy pomysł lubelskiego środowiska kulturalnego, który przez wiele miesięcy dojrzewał w głowach wielu osób. Pomysłodawcy określili ją jako manifestację kulturalną miasta. Przyłączyło się do niej wiele ośrodków artystycznych i kulturowych w mieście. Nie należy mylić Nocy Kultury z Nocą Muzeów, która odbywa się oddzielnie w innym terminie i jest skorelowana z Nocą Muzeów w innych miastach. Noc Kultury odbywa się zarówno w plenerze, jak i w budynkach poszczególnych instytucji i prywatnych lokalach.

W 2007 roku podczas Nocy Kultury prezydent miasta oraz marszałek województwa podpisali Porozumienie dotyczące kandydowania miasta do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W 2017 Noc Kultury otrzymała certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej[1].

Wybrane atrakcje Nocy Kultury 2007[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Noc Kultury z certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej, kurierlubelski.pl, 22 lutego 2017 [dostęp 2017-02-22].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]