Noc teczek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Noc teczek – sformułowanie używane w publicystyce na określenie wydarzeń nocy z 4 czerwca na 5 czerwca 1992, związanych z odwołaniem rządu Jana Olszewskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rząd Olszewskiego został odwołany w ciągu 15 godzin od dostarczenia tzw. listy Macierewicza do Sejmu (jednak wniosek o wotum nieufności został złożony już 27 maja 1992). Wniosek o natychmiastowe odwołanie premiera i rządu złożył prezydent Lech Wałęsa[1]. Interpretacja tych wydarzeń została opisana w książce Jacka Kurskiego i Piotra Semki „Lewy czerwcowy” z 1993. Film „Nocna zmiana” nakręcony przez Jacka Kurskiego na podstawie tej książki przypominany był przy okazji kampanii wyborczych w roku 2005 i 2007. Obydwa te wydawnictwa wzbudzają kontrowersje, a ich autorzy oskarżani są o tendencyjny dobór materiałów i wykorzystywanie ich do celów walki politycznej.

Sformułowanie noc teczek nie oddaje charakteru tamtych wydarzeń. Teczki, z których Antoni Macierewicz sporządził raport, cały czas leżały w archiwum służb specjalnych. Jedynymi dokumentami jakie otrzymali politycy (szefowie klubów) były zalakowane koperty z listą przygotowaną na podstawie uchwały Sejmu z 28 maja 1992. Koperty zostały im dostarczone 4 czerwca o godzinie 10 rano, a nie w nocy, na co wskazywałoby sformułowanie.

Następcą rządu Jana Olszewskiego był pierwszy rząd Waldemara Pawlaka.

Noc teczek, a właściwie jej konsekwencje opisuje też piosenka zespołu KULT – „Lewy czerwcowy” (z płyty „Ostateczny krach systemu korporacji”).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jerzy Skoczylas: Noc teczek. Gazeta Wyborcza, 2007.