Nocne erekcje członka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nocne erekcje członka, NPT (z ang. nocturnal penile tumescence) – nocne erekcje członka są spontanicznymi i naturalnymi reakcjami organizmu mężczyzny podczas snu.

U typowego i zdrowego mężczyzny występują w nocy zwykle trzy takie epizody trwające 2-3 godziny i są one połączone z ruchami gałek ocznych. NPT można oceniać za pomocą specjalistycznej aparatury (fallopletyzmograf i EEG), co jest podstawową metodą diagnostyczną w impotencji w warunkach leczenia klinicznego.

Przyczyny nocnych wzwodów prącia[edytuj | edytuj kod]

Za potencjalne przyczyny nocnych erekcji uznaje się:

  • samoistne powstawanie impulsów w mózgu i ich przekazywanie do ośrodka erekcji w rdzeniu
  • zmniejszenie nocnej aktywności serotoninergicznej, co zmniejsza hamowanie ośrodka erekcji

Wynika to z tego, iż fizjologicznie serotonina, wydzielana przez włókna nerwowe jako neuroprzekaźnik, hamuje ośrodek erekcji.

Ocena nocnych wzwodów prącia[edytuj | edytuj kod]

Oceny nocnych wzwodów prącia podejmuje się w celu zróżnicowania czy zaburzenia erekcji są pochodzenia organicznego (powodowane przez chorobę, np. nadciśnienie, cukrzycę, uraz rdzenia kręgowego), czy pochodzenia psychicznego (powodowane przez stres, zaburzenie emocji). W zaburzeniach erekcji mających podłoże psychiczne występują prawidłowe nocne erekcje członka, podczas gdy w zaburzeniach o podłożu organicznym nocne wzwody są rzadsze lub nie występują wcale.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.