Nocne marki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy obrazu. Zobacz też: inne znaczenia słowa Nighthawks.
Nocne marki
Ilustracja
Autor Edward Hopper
Rok wykonania 1942
Technika wykonania Olej na płótnie
Rozmiar 84,1 × 152,4 cm
Muzeum Art Institute of Chicago
Miejscowość Stany Zjednoczone Chicago
Skrzyżowanie dwóch ulic w nowojorskiej dzielnicy Greenwich Village z architekturą typową dla tej części Manhattanu
Fresk na ścianie Pier Head Cafe w brytyjskim mieście Swanage, wzorowany na obrazie Edwarda Hoppera Nighthawks

Nocne marki (ang. Nighthawks, dosł. „Nocne jastrzębie” ) – obraz olejny autorstwa Edwarda Hoppera, przedstawiający cztery osoby przebywające w tradycyjnej amerykańskiej restauracji. Po kilku miesiącach od ukończenia został nabyty przez Art Institute of Chicago za sumę trzech tysięcy dolarów[1][a] i znajduje się tam do dzisiaj.

O obrazie[edytuj | edytuj kod]

Krótko po swoim wejściu w związek małżeński, Edward Hopper, wraz z żoną – Josephine, prowadził dziennik, w którym szkicował ołówkiem każdy z własnych obrazów wraz z dokładnym opisem niektórych detali technicznych. Josephine Hopper dodawała później dodatkowe informacje, w których naświetlone są elementy tematyki każdego z obrazów. We fragmencie dziennika dotyczącym Nocnych jastrzębi można przeczytać, że początkowo Hopper planował zatytułować go Night Hawks (a nie Nighthawks), a także, że obraz został ukończony 21 stycznia 1942. Notatki Josephine opisują ze szczegółami przedstawioną scenę; zawierają też sugestię, że tytuł nawiązuje do kształtu nosa mężczyzny siedzącego przy barze.

Sama scena była zainspirowana wyglądem pewnej restauracji w Greenwich Village – części Manhattanu, z której pochodził Hopper.

Opis i tematyka[edytuj | edytuj kod]

Hopper rozpoczął prace nad obrazem wkrótce po japońskim ataku na Pearl Harbor (do którego doszło 7 grudnia 1941). Wydarzenie to doprowadziło do powszechnego w całej Ameryce stanu melancholii i depresji. Ulice wokół restauracji przedstawionej na obrazie są puste. Nikt spośród gości nie prowadzi rozmowy. Kobieta wydaje się zagubiona we własnych myślach. Mężczyzna siedzący tyłem do oglądającego trzyma szklankę z wodą, a jednocześnie obok łokcia ma kubek z kawą. Jedyny pracownik obsługi wydaje się albo mówić coś do mężczyzny w kapeluszu, albo spoglądać przez okno znajdujące się za klientem. Róg restauracji jest zaokrąglony; zaokrąglona tafla szkła pokrywa dwie ze ścian budynku. Światło z restauracji przenika na otaczającą ją ulicę. Ten portret współczesnego miejskiego stylu życia jako życia pełnego samotności, odosobnienia i poczucia zagubienia jest powszechny w dziełach Hoppera[2].

Można zauważyć, że z restauracji nie ma wyjścia: nie ma żadnych widocznych drzwi. Autor obrazu zaprzeczył, aby zrobił to intencjonalnie, powiedział jednak: „podświadomie prawdopodobnie malowałem samotność w dużym mieście”.

Nad restauracją widnieje reklama cygar marki Phillies.

Wpływ na kulturę masową[edytuj | edytuj kod]

Ponieważ obraz ten jest uważany za jeden z najbardziej rozpoznawalnych dzieł współczesnego amerykańskiego malarstwa, doczekał się niezliczonej ilości odniesień i parodii w każdej niemal dziedzinie sztuki – literaturze, filmie, telewizji, rysunku, plakacie, rzeźbie czy muzyce. W 1975 amerykański muzyk Tom Waits wydał album płytowy Nighthawks at the Diner nawiązujący do obrazu Edwarda Hoppera.

W 2005 powstała strona Nighthawks Forever[3], próbująca podsumować wszystkie odniesienia do tego dzieła.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W 1942 roku 3000 dolarów miały siłę nabywczą równą sile nabywczej 42000 dolarów w 2011 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Deborah Lyons: Edward Hopper: A Journal of His Work. New York: 1997, s. 63.Sprawdź autora:1.
  2. Avis Berman: Edward Hopper's New York. Pomegranate Communications, marzec 2005.
  3. Nighthawks Forever (ang.). nighthawksforever.blogspot.com, Tuesday, June 22, 2010. [dostęp 2011-10-20].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]