Nocny recepcjonista (serial telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nocny recepcjonista
The Night Manager
Ilustracja
The Night Manager logo.png
Gatunek

dramat szpiegowski

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Oryginalny język

angielski

Twórcy

na podstawie
Nocny recepcjonista
John le Carré

Główne role

Tom Hiddleston
Hugh Laurie
Olivia Colman
Tom Hollander
Tobias Menzies
Elizabeth Debicki
Douglas Hodge
Antonio de la Torre

Liczba odcinków

6 (BBC)
8 (Świat)

Liczba serii

1

Produkcja
Produkcja

The Ink Factory
BBC
AMC Studios

Czas trwania odcinka

60 min (BBC)
45 min (świat)

Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji

Wielka Brytania

Data premiery

21 lutego 2016

Stacja telewizyjna

BBC One

Lata emisji

2016

Status

zakończony

Strona internetowa

Nocny recepcjonistabrytyjski miniserial (dramat szpiegowski) wyprodukowany przez The Ink Factory, BBC oraz AMC Studios. Serial jest adaptacją powieści o tym samym tytule autorstwa Johna le Carré. Nocny recepcjonista emitowany był od 21 lutego 2016 roku do 27 marca 2016 roku przez BBC One[1]. W Polsce serial był emitowany od 7 lipca 2016 roku przez AMC Polska[2].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Fabuła skupia się wokół Jonathana Pine’a, byłego żołnierza brytyjskich służb specjalnych, który pracuje w Kairze, w luksusowym hotelu jako nocny recepcjonista. Pine poznaje Sophie, która przekazuje mu informacje o handlarzu broni, Richardzie Onslow Roperze. Mężczyzna ma je przekazać władzom brytyjskim. Kobieta zostaje zamordowana za zdradę. Jonathan postanawia pomścić śmierć Sophie, stając się szpiegiem wywiadu, który ma przenikać do organizacji handlarza broni, Ropera.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Główna[edytuj | edytuj kod]

Role drugoplanowe i gościnne występy[edytuj | edytuj kod]

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

Sezon Odcinki Oryginalna emisja Wielka Brytania Oryginalna emisja Polska
Premiera sezonu Finał sezonu Premiera sezonu Finał sezonu
1 8 21 lutego 2016 27 marca 2016 7 lipca 2016 25 sierpnia 2016

Sezon 1 (2016)[edytuj | edytuj kod]

Nr # Tytuł Premiera BBC Premiera AMC
11 'Odcinek 1' 21 lutego 20167 lipca 2016
Kair, czas Arabskiej Wiosny. Nocny recepcjonista jednego z hoteli, Jonathan Pine, zostaje poproszony o pomoc przez piękną kobietę, Sophie, która mieszka w przybytku. Przekazuje ona mężczyźnie poufne dokumenty, ujawniające nielegalny proceder handlu bronią. Dane te mogą wpłynąć znacząco na równowagę sił w regionie. W sprawę zamieszany jest również znany biznesmen, Richard Roper. Pine przekazuje tajne informacje znajomemu z brytyjskiej ambasady, co sprowadza na Sophie śmiertelne niebezpieczeństwo. 
22 'Odcinek 2' 28 lutego 201614 lipca 2016
Ścieżki Pine’a i Ropera krzyżują się ponownie w Szwajcarii. Jonathan nawiązuje kontakt z agentką Angelą Burr. Kobieta namawia go, by spróbował przeniknąć do otoczenia Richarda. Zdaje sobie przy tym sprawę, że Pine pozyska zaufanie biznesmena dopiero, kiedy stanie się przestępcą. Jego życiorys musi zatem zostać napisany od początku. Pierwszym krokiem na drodze do uzyskania nowej tożsamości będzie kradzież dużej sumy pieniędzy z hotelowego sejfu. 
33 'Odcinek 3' 6 marca 201621 lipca 2016
Roper wiedzie luksusowe życie na Majorce. Sielankę przerywa jednak atak miejscowych rzezimieszków, którzy porywają dla okupu syna biznesmena, Daniela. Chłopca ratuje Jonathan Pine, narażając przy tym własne zdrowie i życie. Dzięki podstępowi były żołnierz zostaje dopuszczony do najbliższego grona towarzyszy Ropera. 
44 'Odcinek 4' 13 marca 201628 lipca 2016
Pine jest leczony w posiadłości Ropera. Mężczyzna podejmuje ogromne ryzyko, włamując się do gabinetu biznesmena. Tam znajduje jednak dowody, że Richard planuje kolejną transakcję i przemyt broni. Tymczasem Angela Burr wraz ze Steadmanem na bieżąco monitorują sytuację, obserwując okolice wilii. 
55 'Odcinek 5' 20 marca 20164 sierpnia 2016
Ku niezadowoleniu Corky'ego, Roper oficjalnie zaprasza Pine’a do swojego najbliższego otoczenia. W dowód zaufania mianuje go właścicielem firmy, która stanowi przykrywkę dla nielegalnych interesów. Burr martwi się, czy jego agent na pewno jest bezpieczny. Podejrzewa bowiem, że ktoś niepożądany zdobył kluczowe informacje dotyczące całej operacji. 
66 'Odcinek 6' 27 marca 201611 sierpnia 2016
Burr stwierdza, że akcja stała się zbyt ryzykowna. Nakazuje Pine'owi, by zrezygnował. Mężczyzna nie ma jednak takiego zamiaru, jest bowiem blisko zdemaskowania Ropera. Tymczasem biznesmen dowiaduje się, że ktoś z kręgu zaufanych osób go zdradził. Wszyscy najbliżsi mu ludzie zostają zebrani w prywatnej bazie wojskowej w celu wytropienia zdrajcy. 
77 'Odcinek 7' 3 kwietnia 201618 sierpnia 2016
Roper wciąż próbuje dociec, kto jest zdrajcą. Krąg podejrzanych zacieśnia się. Trwa operacja sprzedaży broni, podczas której Pine wykonuje parę ryzykownych kroków. Dzięki nim chce ukryć swoją prawdziwą tożsamość, a także udaremnić działania Richarda. Tymczasem w Londynie rząd utrudnia pracę Burr i Steadmana. 
88 'Odcinek 8' 10 kwietnia 201625 sierpnia 2016
Roper dobija targu z ludźmi, którzy kupują od niego broń. Tymczasem Pine’a dręczą wspomnienia dotyczące morderstwa Sophie. Boi się, że znów może dojść do podobnej zbrodni. Richard domyśla się, kto odpowiada za ujawnienie tajnych informacji. Jonathan i Angela Burr nie mogą liczyć na pomoc rządu. Postanawiają więc samodzielnie zakończyć rozgrywkę. 

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

W październiku 2014 roku ogłoszono, że główne role w serialu zagrają: Hugh Laurie i Tom Hiddleston[3]. 31 października 2014 roku Stacja AMC ogłosiła swoją współpracę ze stacją BBC nad serialem „The Night Manager”[8]. W marcu 2015 roku Olivia Colman dołączyła do projektu, wcieliła się w rolę Angeli Burr[4]. W tym samym miesiącu Tom Hollander i Elizabeth Debicki dołączyli do obsady[5]. W kwietniu 2015 roku Tobias Menzies David Harewood, Katherine Kelly i Neil Morrisey dołączyli do obsady „Nocnego recepcjonisty”[7]. W tym samym miesiącu ogłoszono, że Russell Tovey, Alistar Petrie i Douglas Hodge pojawią się w dramacie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. BBC podaje datę premiery „The Night Manager” praca=spoilertv.pl. [dostęp 2016-02-12]. (pol.).
  2. Nocny recepcjonista od 7 lipca na kanale AMC w Polsce. [w:] naekranie.pl [on-line]. [dostęp 2016-06-01]. (pol.).
  3. a b c Hugh Laurie i Tom Hiddleston w serialu „The Night Manager”. [w:] naekranie.pl [on-line]. [dostęp 2014-10-14]. (pol.).
  4. a b Olivia Colman dołączyła do Toma Hiddlestona i Hugh Lauriego w miniserialu AMC „The Night Manager”. [w:] spoilertv.pl [on-line]. [dostęp 2015-03-05]. (pol.).
  5. a b c Olivia Colman, Tom Hollander and Elizabeth Debicki Sign on for „The Night Manager”. [w:] thefutoncritic.com [on-line]. [dostęp 2015-03-05]. (ang.).
  6. a b c Russell Tovey, Alistar Petrie i Douglas Hodge pojawią się w dramacie „The Night Manager”. [w:] spoilertv.pl [on-line]. [dostęp 2015-06-22]. (pol.).
  7. a b c d e AMC kompletuje obsadę serialu „The Night Manager”. [w:] naekranie.pl [on-line]. [dostęp 2015-04-17]. (pol.).
  8. Stacja AMC współproducentem „The Night Manager” z Lauriem i Hiddlestonem. [w:] naekranie.pl [on-line]. [dostęp 2014-10-31]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]